Studia ekonomiczne Bydgoszcz 2025 | woj. kujawsko - pomorskie
Studia ekonomiczne w Bydgoszczy możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych:Politechnice Bydgoskiej, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych:Akademii Kujawsko-Pomorskiej, Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy, Bydgoskiej Szkole Wyższej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: mechanizmów funkcjonowania gospodarki, instrumentów polityki gospodarczej i społecznej. Absolwenci studiów ekonomicznych odnajdują się w pracy w biurach rachunkowych i księgowych, bankach, instytucjach sektora finansowego, działach HR, administracji publicznej, korporacjach.
Studia ekonomiczne Bydgoszcz
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia ekonomiczne w Bydgoszczy w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy, informatyka, wiedza o społeczeństwie, geografia, historia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia ekonomiczne w Bydgoszczy - kierunki studiów
Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy są ekonomiczne
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Gotowe
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?
Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Aby znaleźć się na liście przyjętych na studia ekonomiczne w Bydgoszczy należy przejść przez kilkustopniowy proces rekrutacji. Pierwszym z nich jest konkurs świadectw maturalnych. Wymagane przez uczelnię przedmioty są przeliczane na punkty, po czym ustalane zostają progi punktowe, powyżej których zostają przyjmowani kandydaci na studia. Co najbardziej interesuje przyszłych studentów to przedmioty maturalne, które będą liczyć się podczas rekrutacji.
Kierunki ekonomiczne - przedmioty maturalne
W przypadku ekonomii są to przede wszystkim matematyka oraz język obcy. Trzeci wymagany przedmiot ustalany jest w zależności od konkretnych uczelni, dlatego warto sprawdzić, jakie przedmioty znajdują się na liście opcjonalnych przedmiotów maturalnych wybranego przez nas wydziału. Najczęściej są to: geografia, historia, informatyka, WOS lub język polski, choć czasami uznawane są również inne: fizyka z astronomią, chemia, biologia, filozofia albo łacina i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia ekonomiczne w Bydgoszczy
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na ekonomię oraz innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów ekonomicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach ekonomicznych w Bydgoszczy:
Ekonomia:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: 120
Finanse i rachunkowość:
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 120
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Ile kosztują studia ekonomiczne w Bydgoszczy
Chociaż nie istnieje jeden wykaz opłat za studia, który obowiązuje we wszystkich uczelniach, to funkcjonują pewne zasady, o których warto wiedzieć. Bezpłatne studia to studia stacjonarne, prowadzone wyłącznie przez uczelnie publiczne. Do studiów płatnych zaliczamy natomiast: studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Ekonomia:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: 4000 zł
Finanse i rachunkowość:
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 5542 zł
Uniwersytet WSB Merito: od 5150 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki naboru na studia publikowane są w internetowych systemach rejestracji kandydatów, jednak trudno jest wskazać jeden termin, w którym czynią to wszystkie uczelnie. Każda z nich przeprowadza rekrutację według indywidualnie ustalonego harmonogramu, natomiast pewne jest to, że wyniki poznamy w lipcu.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może wymagać innej formy składania rekrutacyjnych dokumentów. Niektóre obligują kandydatów do złożenia ich osobiście, a niektóre pozwalają na wysłanie ich pocztą tradycyjną albo przesłanie pocztą elektroniczną. Co ważne, należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi i zapamiętać co powinno znaleźć się w zestawie dokumentów. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ każda uczelnia może wymagać innego zestawu dokumentów.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów na studia to etap, który rozpoczyna się od otrzymania informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Etap ten trwa najczęściej kilka dni i co ważne- nie wolno przekroczyć ustalonych terminów. Spóźnienia mogą skutkować nawet wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Bydgoszcz należy do grona najważniejszych ośrodków akademickich, a potwierdzeniem pozycji na mapie wyższej edukacji jest fakt, iż kandydaci na studia mogą wybierać spośród licznych uczelni, o różnorodnym profilu kształcenia.
Planując w tym mieście naukę dyscyplin ekonomicznych można mieć pewność, że znajdzie się odpowiedni kierunek, interesującą specjalność, a także otrzyma się wybór odnośnie trybu kształcenia. Studia ekonomiczne w Bydgoszczy dzielą się na stacjonarne i niestacjonarne, choć te drugie należy rozumieć jako zaoczne, ponieważ zdecydowanie przeważają nad wieczorowymi.
Ekonomiczne studia niestacjonarne w Bydgoszczy to wiele ścieżek kształcenia, których zadaniem jest rozwijanie konkretnych umiejętności i kompetencji. Finanse i doradztwo podatkowe, Bankowość i innowacje finansowe, czy sztandarowa Ekonomia; w tym mieście każdy zainteresowany zdobyciem wysokiej jakości wykształcenia znajdzie coś dla siebie.
Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy wspomnieć o zasadach, jakimi się rządzą. Trzeba pamiętać, że jeśli udajemy się na uczelnię publiczną, to nie zmienia to faktu, iż taki tryb nauki jest trybem płatnym. Co jeszcze warto wiedzieć i na co być przygotowanym? Studia niestacjonarne, a w tym przypadku zaoczne, charakteryzują się tym, iż zajęcia prowadzone są w weekendy, w ramach tzw. zjazdów.
Studenci uczęszczają na uczelnię w soboty i niedziele i realizują taki sam program nauczania, jaki obowiązuje na studiach dziennych, tylko że w bardziej zwartej i skondensowanej postaci. Na tej podstawie wymagana jest większa samodzielność oraz umiejętność wyszukiwania i selekcjonowania informacji. Chociażby dla nabycia wymienionych umiejętności warto jest podjąć ekonomiczne studia niestacjonarne w Bydgoszczy.
Studia ekonomiczne w Bydgoszczy to kierunki studiów, dzięki którym można pozyskać solidną wiedzę na temat tajników polskiej i światowej gospodarki, a także liczne umiejętności, na czele z umiejętnościami oceny i wyjaśniania zjawisk gospodarczych, diagnozowania sytuacji przedsiębiorstwa, posługiwania się rachunkiem ekonomicznym oraz przepisami prawa dotyczącymi gospodarki.
Najpopularniejsze kierunki ekonomiczne w Bydgoszczy: Finanse i rachunkowość, Ekonomia, Kierunek finansowo- prawny.
Współczesne studia ekonomiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Absolwenci studiów ekonomicznych odnajdują się w pracy między innymi w przedsiębiorstwach handlowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, biurach rachunkowych i podatkowych, instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Bydgoszczy na popularnych stanowiskach wymagających wiedzy na temat ekonomii i finansów wahają się od 4400 zł do 11000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Studia ekonomiczne w Bydgoszczy od wielu lat niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Wszystko dzięki temu, że kierunki ekonomiczne są bardzo rozwojowe, dopasowane do sytuacji na rynku i pozwalają nie tylko na odbycie ciekawych, rozwojowych studiów, ale przede wszystkim na znalezienie pracy w zawodzie.
Wszystkie studia ekonomiczne oparte są na wiedzy o tym, jak wykorzystywane są zasoby w celu wytworzenia dóbr i ich konsumpcji, oraz na tym jak poprawnie przeprowadzana jest analiza produkcji.Kierunki ekonomiczne stworzone są dla ludzi bardzo uniwersalnych i wszechstronnych, takich, którzy połączą ścisłe obliczenia i analityczne dane z umiejętnością logicznego i przyszłościowego prognozowania wydarzeń i działań ludzkich.
Dlatego warto zdawać sobie sprawę, iż studia ekonomiczne w Bydgoszczy to nie tylko czysta ekonomia, ale także chociażby analityka gospodarcza, ekonometria, europeistyka, towaroznawstwo, finanse i rachunkowość, gospodarka nieruchomości, inwestycje i ubezpieczenia, metody ilościowe i systemy informacyjne, prawo w biznesie, podatki i doradztwo podatkowe, rachunkowość czy controlling.
Czy studia ekonomiczne w Bydgoszczy są trudne?
Studia ekonomiczne to charakterystyczny obszar wyższej edukacji, w którym odnajdą się osoby zainteresowane takimi zagadnieniami jak: podatki, inflacja, kredyty, bankowość, gospodarka. To bardzo specyficzna przestrzeń, która wymaga nie tylko wspomnianych zainteresowań, ale również pewnych zdolności matematycznych. Studia ekonomiczne w Bydgoszczy są trudne i oferują pozyskanie obszernej wiedzy. Wiedza ta dotyczy między innymi: analizy finansowej, funkcjonowania rynków i instrumentów finansowych, rachunkowości w controllingu, diagnozowania sytuacji przedsiębiorstw czy przepisów prawa związanych z gospodarką. Programy kształcenia wypełnione są licznymi przedmiotami, w gronie których odnaleźć można matematykę, statystykę, rachunkowość zarządczą czy rachunkowość finansową. Poza tym kierunki tworzące obszar studiów ekonomicznych w Bydgoszczy kładą niemały nacisk na rozwijanie konkretnych umiejętności, co jeszcze wyraźniej pokazuje, iż są to studia wymagające.
Kierunki studiów ekonomicznych w Bydgoszczy - rekrutacja 2025/2026
Czy studia ekonomiczne w Bydgoszczy to studia z przyszłością?
Powiedzieliśmy już o tym, że studia ekonomiczne w Bydgoszczy nie należą do najłatwiejszych. To prawda, nie da się ich przejść bez wysiłku i zaangażowania. Ale z racji tego, że pozwalają pozyskać wysokiej jakości wiedzę oraz liczne umiejętności, studia ekonomiczne w Bydgoszczy to studia z przyszłością, otwierające szerokie perspektywy na zawodową przyszłość. A ta przyszłość może wyglądać różnorodnie. Na przykład? Absolwenci studiów ekonomicznych w Bydgoszczy mogą pracować w bankach, instytucjach finansowych, podmiotach doradczych i inwestycyjnych, biurach rachunkowych, firmach ubezpieczeniowych, kancelariach podatkowych czy też urzędach skarbowych. Możliwości jest bardzo wiele.
Praca po studiach ekonomicznych
Studia ekonomiczne w Bydgoszczy to jedne z tych studiów, po których nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie wyuczonym. Po ekonomii lub jednym z kierunków rodzimych można rozwijać karierę w księgowości, rachunkowości zarządczej, controllingu, biurach rachunkowych, firmach doradczych, urzędach skarbowych, biurach maklerskich, biurach konsultingowych lub rachunkowych, firmach sektora prywatnego i korporacjach, bankach i instytucjach sektora finansowego, organizacjach trzeciego sektora, firmach zajmujących się doradztwem personalnym, działach HR, administracji rządowej i samorządowej czy organizacjach administracji publicznej i samorządowej.
Przykładowe zawody po studiach ekonomicznych to: dyrektor ds. finansowych, kierownik oddziału, księgowy, kontroler finansowy, specjalista ds. podatków, specjalista ds. rozwoju, senior accountant, asystent ds. księgowości, specjalista ds. ekonomicznych, junior lease analyst, analityk biznesowy korporacyjny, ekspert ds. zarządzania kosztami ryzyka, specjalista ds. konsolidacji, bilansista, analityk danych, kierownik działu kontroli wewnętrznej i audytu, statystyk, pracownik obsługi produktów finansowych, doradca finansowy, doradca emerytalny albo inspektor w departamencie inspekcji bankowych.
POPULARNE KIERUNKI W BYDGOSZCZY POLECANE DLA CIEBIE
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy proponuje swoim studentom pobieranie nauk na kierunku: Ekonomia (studia licencjackie trzyletnie), ze specjalnościami: Bankową – specjalność stworzona przy współpracy z PKO Bankiem Polskim, Ekonomią menedżerską oraz Finansami i rachunkowością. UKW prowadzi również nabór na studia podyplomowe na kierunkach ekonomicznych: Bankowość i Finanse, Ekonomia i Zarządzanie oraz Zarządzanie Nieruchomościami.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy prowadzi zajęcia na kierunku ekonomicznym na Wydziale Zarządzania, na studiach licencjackich I stopnia z Finansów i rachunkowości. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych istnieje do wyboru jedna z trzech specjalności: Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw, Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw albo Finanse i rachunkowość sektora publicznego. UTP w Bydgoszczy prowadzi również nabór na studia podyplomowe na kierunki ekonomiczne: Audyt wewnętrzny, Controlling i rachunkowość zarządcza w praktyce, Komunikacja i negocjacje w biznesie, Marketing i zarządzanie przedsiębiorstwem oraz Rachunkowość przedsiębiorstw.
KUJAWSKO POMORSKA SZKOŁA WYŻSZA STUDIA EKONOMICZNE
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy kształci studentów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunku Ekonomia (studia trzyletnie licencjackie), ze specjalnościami: Ekonomia menedżerska, Analityk rynków finansowych, Biznes międzynarodowy, Ekonomia przedsiębiorstw, Psychologia w biznesie, Prawo w biznesie, Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse, Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne, Marketing i public relations w biznesie, Prawo podatkowe i rachunkowość, Zarządzanie firmą międzynarodową, Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw, Handel międzynarodowy, Organizacja i zarządzanie w administracji, Bankowość i doradztwo finansowe oraz na kierunku Finanse i rachunkowość (studia trzyletnie licencjackie)
WYŻSZA SZKOŁA BANKOWA STUDIA EKONOMICZNE
Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy prowadzi nabór na studia ekonomiczne na kierunkach: Finanse i rachunkowość (ze specjalnościami: Bankowość i innowacje finansowe, Finanse i doradztwo podatkowe, International business, Menedżer finansowy, Prawo i finanse w praktyce oraz Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw), Prawo w biznesie (ze specjalnościami: International business, Prawo i finanse w praktyce, Prawo i zarządzanie w praktyce, Prawo podatkowe w firmie), Psychologia w biznesie (ze specjalnościami: Coaching i mentoring w biznesie, International business, Negocjacje i mediacje w biznesie oraz Psychologia menedżera) i Zarządzanie (ze specjalnościami: International business, Marketing, sprzedaż i PR, Negocjacje i mediacje w biznesie, Prawo i zarządzanie w praktyce czy Projektowanie innowacyjnego biznesu). WSB w Bydgoszczy organizuje również studia podyplomowe na kierunkach ekonomicznych: Akademia bankowości i finansów z certyfikatem EFCB, Akademia trenera biznesu, Analityk finansowy, Język angielski w biznesie, Kadry i płace w praktyce, Logistyka w biznesie, Negocjacje i mediacje w biznesie, Podstawy rachunkowości w praktyce, Prawo podatkowe w praktyce, Psychologia w biznesie, Rachunkowość zarządcza, operacyjna i strategiczna, StartUp – zarządzanie nowoczesnym biznesem, Storytelling w biznesie, Tłumaczenie ekonomiczno-prawne w biznesie oraz Wycena nieruchomości.
BYDGOSKA SZKOŁA WYŻSZA STUDIA EKONOMICZNE
Bydgoska Wyższa Szkoła Głowna prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych z kierunków ekonomicznych: Administracja i zarządzanie finansami publicznymi, Kontrola zarządcza i audyt wewnętrzny w sektorze publicznym, Podatki i doradztwo podatkowe, Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, Psychologia w biznesie, Rachunkowość, Zarządzanie nieruchomościami oraz Angielski w biznesie.
WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI W BYDGOSZCZY STUDIA EKONOMICZNE
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy prowadzi zajęcia na kierunkach ekonomicznych z: International Business (trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie studia uzupełniające magisterskie), Rachunkowości i usług finansowych (trzyletnie studia licencjackie), Controllingu w finansach i rachunkowości (studia dwuletnie magisterskie), Ekonomiki turystyki (studia dwuletnie magisterskie) oraz Ekonomii menedżerskiej (studia dwuletnie magisterskie). WSG w Bydgoszczy posiada też szeroką gamę studiów podyplomowych, w tym studia ekonomiczne na kierunkach: Administracja i Zarządzanie Finansami Publicznymi, Controlling i Rachunkowość Zarządcza, Kadry i Płace - Prawo i Praktyka, Mediacje Gospodarcze, Metody i Narzędzia Analizy Statystycznej, Neuroekonomia, Pozyskiwanie i Zarządzanie Funduszami Europejskimi, Projektowanie i realizacja nowoczesnych START-UPÓW, Psychologia w Zarządzaniu i Biznesie, Rachunkowość Budżetowa, Rachunkowość i Podatki od Podstaw, Skuteczna Windykacja Należności, Wycena Nieruchomości oraz Zamówienia i Dyscyplina Finansów Publicznych.