Praca po studiach na kierunku dietetyka w Łodzi

Praca po studiach na kierunku dietetyka w Łodzi
Dietetyka - Łódź

Praca po studiach na kierunku dietetyka w Łodzi

Czy można jeść jednocześnie smacznie i zdrowo? Jak komponować posiłki, by na długo zaspokajały głód? Czym różnią się diety lecznicze od odchudzających? Dziś coraz częściej poszukujemy odpowiedzi na te pytania, ponieważ dostrzegamy zalety, jakie płyną ze świadomego odżywiania dostosowanego do indywidualnych potrzeb organizmu.

Jeśli nie wiemy, co jeść, by cieszyć się zdrowiem, energią i siłami witalnymi, to warto skorzystać z pomocy profesjonalisty takiego jak dietetyk. Swoje wątpliwości warto konsultować jednak wyłącznie ze specjalistami, którzy posiadają doskonałe wykształcenie wyższe. A je zagwarantować mogą studia na kierunku takim jak dietetyka. W programie kształcenia tego kierunku można odnaleźć przykładowo przedmioty takie jak: kliniczny zarys chorób, chemia żywności czy ocena i jakość żywności. Absolwenci wszystkich etapów studiów dietetycznych otrzymują tytuły zawodowe magistrów i mogą zadbać o pełny rozwój kariery zawodowej związany między innymi z świadczeniem porad dietetycznych.

 

Wiedza i umiejętności po studiach na kierunku dietetyka w Łodzi

Co sprawia, że klienci chcą zaufać dietetykowi? Oczywiście jego kompetencje, wiedza i umiejętności. Dlatego też w trakcie trwania kształcenia tak ważny jest holistyczny rozwój pozwalający zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie medyczne. Studia dietetyczne dają szansę poznania:

 • biochemicznych i fizjologicznych mechanizmów funkcjonowania zdrowego i chorego organizmu człowieka;
 • podstawowych procesów metabolicznych;
 • zasady udzielania medycznej pomocy przedlekarskiej;
 • zasady racjonalnego żywienia;
 • ostre i przewlekłe chirurgiczne dietozależne;
 • rolę i znaczenie prawidłowego żywienia;
 • czy zasady żywienia osób chorych i wiele innych.

W codziennej pracy dietetyka kluczową rolę odgrywają przede wszystkim umiejętności. Dlatego też podczas kształcenia wyższego studenci uczą się między innymi, jak:

 • oceniać stan odżywienia pacjenta;
 • identyfikować problemy żywieniowe i zdrowotne z wybranych grup społecznych;
 • posługiwać się prawidłowym nazewnictwem anatomicznym;
 • planować prawidłowe postępowanie dietetyczne itd.

 

Miejsca pracy po studiach na kierunku dietetyka w Łodzi

Gdzie pracować może absolwent kierunków takich jak dietetyka? Dziś miejsc pracy związanych z tym zawodem jest bardzo dużo. Przede wszystkim po studiach dietetycznych pracować można w szeroko rozumianym sektorze związanym z systemem ochrony zdrowia. Dietetycy znajdą więc zatrudnienie w szpitalach, klinikach, placówkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Nie są to jednak jedyne możliwości zatrudnienia.

Dietetycy znajdą zatrudnienie w placówkach zbiorowego żywienia – takich jak szkoły, przedszkola, żłobki czy zakłady pracy. Dziś coraz większą popularnością cieszy się korzystanie z usług firm cateringowych. W nich także zatrudnienie znajdą dietetycy. Oprócz tego mogą szukać pracy w poradniach dietetycznych, ośrodkach terapeutycznych czy placówkach, które zajmują się terapią zaburzeń odżywiania.

Absolwenci kierunków takich jak dietetyka mogą pomyśleć również o założeniu własnej działalności gospodarczej i świadczeniu profesjonalnych usług związanych ze wspieraniem zdrowego żywienia.

 

Stanowiska absolwentów kierunku dietetyka w Łodzi

Osoby, które decydują się na studia na kierunku dietetyka, dążą przede wszystkim do tego, by pracować w tym zawodzie. Pełnione obowiązki mogą jednak znacząco się od siebie różnić. Przykładowo – dietetycy kliniczni mogą pracować w placówkach szpitalnych i tam dbać o układanie prawidłowych planów odżywiania dla pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami.

Absolwenci studiów pracujący w poradniach dietetycznych mogą wspierać z kolei długotrwały proces kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych klientów o różnym zapotrzebowaniu. Trzeba pamiętać, że inaczej będzie wyglądać dieta sportowca, a inaczej osoby, która zmaga się z konkretnymi alergiami pokarmowymi.

Dietetycy pracujący w firmach cateringowych układać będą z kolei różnorodne plany żywieniowe, które będą smaczne i pełne wartościowych składników. W praktyce oznacza to więc, że po ukończeniu studiów dietetycznych czekać będzie wiele różnorodnych dróg zawodowego rozwoju.

WSZYSTKO O KIERUNKU DIETETYKA - ŁÓDŹ

Komentarze (0)