Dietetyka - Łódź

Dietetyka - Łódź

Dietetyka - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

dietetyka

Odkryj dietetykę w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dietetyka studia Łódź | woj. łódzkie

Dla kogo ten kierunek

Dietetyka to dyscyplina, która coraz mocniej zyskuje na popularności. Może to być spowodowane koegzystencją dwóch biegunów. Na jednym, społeczeństwo próbuje odżywiać się zdrowiej, ucząc się przy tym odpowiedniego dobierania składników, a na drugim biegunie pojawia się ryzyko nadwagi, prowadzącej nierzadko do bardziej poważnych problemów ze zdrowiem.

Obecnie nadwaga i otyłość stały się jednymi z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, które rok rocznie zbierają żniwo w postaci ogromnej liczby ludności dotkniętej tym problemem. Przewlekłe choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne, problemy z narządami ruchu, a tym samym z poruszaniem się – wszystko to jest konsekwencją nieprawidłowego odżywiania, prowadzącego do niekontrolowanego wzrostu masy ciała.

Jednak obszarem zainteresowania współczesnej dietetyki nie są wyłącznie choroby i dolegliwości powodowane nadwagą – to również zaburzone schematy myślowe oraz zaburzenia psychiczne wpływające na destrukcyjne zachowania jedzeniowe.

 

Czego nauczysz się podaczas studiów

Dobrze wykwalifikowany dietetyk powinien być w stanie nie tylko poprawnie ocenić pierwotny problem powodujący określone dolegliwości zdrowotne, wprowadzić odpowiednią, dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta dietę, ale również posiadać podstawową wiedzę ogólnomedyczną, pozwalającą na odesłanie pacjenta do lekarza o określonej specjalizacji, celem pobrania potrzebnej konsultacji.

Dietetyka w Łodzi to kierunek obejmujący wiedzę interdyscyplinarną, którą należy zaliczyć do obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej. Głównym założeniem nauki jest wykształcenie specjalistów w zakresie żywienia człowieka, którzy nie tylko wspomogą leczenie tzw. chorób dietozależnych, lecz także będą potrafili przeprowadzić kontrolę jakości produktu czy proces tworzenia potraw. Absolwent kierunku Dietetyka w Łodzi powinien znać etiologię zaburzeń odżywiania oraz innych chorób, mogących mieć powiązanie ze źle prowadzonym trybem życia.

Dietetyka to istotna dziedzina, szczególnie potrzebna w dzisiejszych czasach, która porusza tematy zdrowego i racjonalnego odżywiania ludzi zdrowych, doboru właściwej diety w stanach chorobowych, podejmowania aktywności fizycznej przez ludzi w różnym wieku, czy psychologię odchudzania się. Dlatego, kierunek ten realizowany jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania na kierunek Dietetyka w Łodzi?

Jak wygląda rekrutacja na Dietetykę w Łodzi? Aby otrzymać upragniony indeks należy przystąpić do konkursu świadectw. Najważniejszymi przedmiotami, będącymi biletem wstępu na studia, są matematyka, języka obcy, język polski, chemia i biologia. Warto dokładnie sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni, bądź roku rekrutacji.

Wymagania na kierunek Dietetyka w Łodzi obejmują różne dziedziny, między innymi dlatego, że w trakcie nauki studenci muszą przyswoić wiele materiału z różnych zagadnień. Jakie przedmioty występują w programie? Na przykład: biologia i parazytologia, podstawy immunologii, żywienie kliniczne, dietetyka pediatryczna, patomorfologia, psychologia otyłości i odchudzania się.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji powinien stanowić punkt wyjścia dla każdej osoby, która chce rozpocząć studia. Obowiązuje on na każdej uczelni wyższej w Polsce. Konkretne terminy, związane z rozpoczęciem rejestracji, zakończeniem rekrutacji i czasem składania dokumentów, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, ich trzon pozostaje jednak podobny. Przyszli studenci mogą rejestrować się na wybrane przez siebie kierunki już na przełomie maja i kwietnia.

Warto mieć świadomość, że w Polsce nie obowiązuje kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Studia w Łodzi na kierunku dietetyka zaliczane są do renomowanego grona studiów o profilu medycznym. Wyniki, kto znalazł się na listach osób przyjętych, ogłaszane są na ogół w połowie lipca, czyli niedługo po ogłoszeniu wyników maturalnych.

Nie każda osoba ma szansę dostać się na wymarzone studia podczas pierwszego etapu rekrutacji. W harmonogramach uczelni uwzględnione są także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Oznacza to, że maturzyści jeszcze w sierpniu, a nawet we wrześniu dostają szansę, by wziąć udział w dodatkowej rekrutacji.

Dokumenty rekrutacyjne +

Jeżeli dostałeś się na studia w Łodzi na kierunku dietetyka, pamiętaj że do dziekanatu musisz dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów. To będzie stanowić swojego rodzaju potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem tego renomowanego kierunku. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem znaleźć:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich. Jeżeli dokumenty nie zostaną dostarczone przez ciebie terminowo, zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne stanowią w Polsce obligatoryjną część rekrutacji i sprawiają, że twoja kandydatura zostanie w ogóle rozważona. W zależności od kierunku wahają się one od 85 do nawet 150 zł i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Ważne jest to, byś taką opłatę wykonał odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data uiszczenia tej opłaty. Opłatę rekrutacyjną możesz zrobić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

By dostać się na studia dietetyczne w Łodzi, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów ścisłych, wśród których obowiązkowo znajdą się biologia oraz chemia. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak matematyka, czy nawet fizyka.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system ustalany przez każdą uczelnię, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przypadku kierunków medycznych będą to oczywiście przedmioty ścisłe. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Prawdziwi pasjonaci zdrowego żywienia, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia w Łodzi na kierunku dietetyka, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów dietetycznych rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Biologiczna;
  • Olimpiada Chemiczna;
  • Olimpiada Matematyczna;
  • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Jak wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Łodzi?

Każdy przyszły student, który zdecydował się na podjęcie studiów medycznych na kierunku Dietetyka w Łodzi, będzie musiał przygotować się na konieczność zgłębienia bardzo obszernej wiedzy medycznej, która ostatecznie pozwoli mu zrozumieć esencję przedmiotu zainteresowania studiowanego kierunku.

Przede wszystkim znacząco pogłębisz posiadane już wiadomości z biologii i chemii oraz uzupełnisz je o specjalistyczną wiedzę z zakresu fizjologii i anatomii człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem poznania budowy i dokładnego funkcjonowania układu pokarmowego. Dowiesz się, z jakich składników odżywczych powinna składać się dieta człowieka w zależności od jego płci, wieku, stopnia aktywności fizycznej oraz wielu innych czynników, które będziesz musiał rozpatrzeć i prawidłowo przeanalizować. Wiedza ta pozwoli ci na kompetentne dobieranie diety po kątem indywidualnych zapotrzebowań danej jednostki.

Studiując Dietetykę na jednej z łódzkich uczelni, będziesz musiał zgłębić podstawy innych nauk medycznych, aby móc trafnie oceniać przyczyny niekorzystnych zmian metabolicznych w organizmie. Posiądziesz wiedzę na temat tego, do jakiego lekarza należy ewentualnie odesłać pacjenta po konsultację. Dokładne funkcjonowanie układu nerwowego ze szczególnym uwzględnieniem mózgu nie będzie ci dłużej obce. Poznasz również od podszewki układ hormonalny człowieka, który tak często bywa przyczyną otyłości i zaburzonych zachowań żywieniowych.

Z Dietetyką ściśle łączy się psychologia, której podstawy również będziesz miał okazję zgłębić w trakcie studiów. Zaburzenia odżywiania, szkodliwe schematy myślowe oraz zaburzony obraz siebie – wszystkie te czynniki najczęściej powodują ogromne spustoszenie w organizmie, a twoim zadaniem będzie umiejętne pokierowanie swoim pacjentem, aby odmienić jego życie na lepsze.

Od strony gastronomicznej dowiesz się, w jaki sposób należy przygotowywać dany rodzaj żywności, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych i witamin. Studia na kierunku Dietetyka w Łodzi uposażą cię w doskonałe narzędzia, które wykorzystasz w ocenie jakości produktów roślinnych oraz odzwierzęcych.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DIETETYKA ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

DIETETYKA ŁÓDŹ STUDIA ZAOCZNE

 

dietetyka studia Łódź

 

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Łodzi?

Każdy, kto zastanawia się nad podjęciem studiów na jakimkolwiek kierunku, z pewnością myśli o czasie, który będzie musiał poświęcić na edukację. Studia medyczne w Łodzi na kierunku Dietetyka, w zależności od tego, na jakim poziomie nauki jest przyszły student, można rozpocząć od studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Te pierwsze trwają sześć semestrów i zostają zwieńczone uzyskaniem tytułu licencjata, studia drugiego stopnia natomiast są nieco krótsze – na ich ukończenie potrzeba jedynie czterech semestrów, a więc dwóch lat, a ich absolwent zostaje utytułowanym magistrem.

Na długość studiów nie ma wpływu wybór ich trybu. Zarówno studenci stacjonarni, jak i niestacjonarni będą musieli poświęcić dokładnie tyle samo czasu na ich ukończenie.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Łodzi?

Przed rekrutacją na jakikolwiek kierunek studiów w Łodzi warto zorientować się w programie jego nauczania, wymaganiach rekrutacyjnych oraz przemyśleć kwestię wyboru przyszłej uczelni, która oferuje możliwość zgłębienia interesującej nas dziedziny.

Studia na kierunku Dietetyka w Łodzi od początku ich istnienia są jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych dróg kształcenia, w związku z czym warto podejść na poważnie do nauki przedmiotów branych pod uwagę w procesie rekrutacji, aby ostateczny wynik maturalny był na tyle satysfakcjonujący, aby zapewnił możliwość ujrzenia swojego nazwiska na liście przyszłych studentów. Wiodącymi przedmiotami na kierunku Dietetyka w Łodzi są: matematyka, język polski, język obcy nowożytny oraz jeden z wybranych przedmiotów: biologia lub chemia.

 

Proces rekrutacji

Kandydaci na studia w Łodzi pierwszego stopnia wezmą udział w konkursie świadectw maturalnych, natomiast aplikanci chcący kontynuować swoją naukę na studiach drugiego stopnia, staną przed koniecznością okazania ocen zdobytych na dyplomie ukończenia poprzedniego etapu edukacji i to właśnie na ich podstawie zostaną wyłonieni najlepsi. Proces rekrutacyjny wygląda identycznie w przypadku studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych z tym, że w przypadku tych drugich progi punktowe są zazwyczaj nieco niższe, dzięki czemu szansa na podjęcie studiów na kierunku Dietetyka w Łodzi w październiku znacznie wzrasta.

Kiedy już jesteśmy pewni, że znaleźliśmy się w gronie szczęśliwców, którzy pozytywnie przeszli przez cały proces rekrutacji, zostanie już tylko skompletowanie odpowiednich zaświadczeń i doniesienie ich na biurko komisji rekrutacyjnej, wyznaczonej przez władze łódzkiej uczelni. W skład potrzebnych dokumentów najczęściej wchodzą: kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografia o wymiarach 35X45mm oraz wypełniony i wydrukowany formularz aplikacyjny, który można znaleźć na stronie internetowej uczelni lub w dziekanacie.

zasady rekrutacji na studia

 

dietetyka studia w Łodzi

 

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Łodzi?

Jaka praca czeka na absolwentów Dietetyki w Łodzi? Z pewnością pasująca do dzisiejszych czasów, nieźle płatna i dająca dalsze możliwości kształcenia Ze względu na interdyscyplinarny charakter wiedzy oferowanej przez studia na kierunku Dietetyka, wybór zawodowy będzie dosyć szeroki i gwarantujący znalezienie wymarzonej pracy kazdemu z absolwentów. Dla chętnych do niesienia pomocy żywieniowej osobom dotkniętym nadwagą, otyłością i współwystępującymi z tymi przypadłościami chorobami, otworzy się furtka do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,

Ważniejsza od leczenia jest prewencja, a stosowana wśród najmłodszego grona społeczeństwa zwiększa szansę na uzdrowienie przyszłych pokoleń z dolegliwości cywilizacyjnych, jakimi niewątpliwie są zaburzenia odżywiania oraz nadwaga. Praca w placówkach oświatowych zagwarantuje możliwość podjęcia trudnej, acz przynoszącej wiele satysfakcji, pracy z dziećmi podczas warsztatów uświadamiających o korzyściach wynikających z prowadzenia zdrowego dietetycznie stylu życia.

Warto wdrażać działania, mogące pozytywnie wpłynąć na kondycję społeczeństwa, już w procesie wydawania żywności. Praca w placówkach przemysłu spożywczego pozwoli przyszłym absolwentom podjąć pieczę nad jakością posiłków sprzedawanych w sklepach spożywczych oraz tych oferowanych przez restauracje i bary szybkiej obsługi.

Dla ceniących sobie niezależność, zaistnieje możliwość założenia własnego gabinetu, którego funkcjonowanie będzie oparte na oferowaniu fachowego poradnictwa dietetycznego, komponowaniu planu żywieniowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz wykonywaniu analiz budowy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej.

Absolwentów łódzkich studiów na kierunku dietetyka z otwartymi ramionami przyjmą także zakłady produkujące wyposażenie i sprzęt gastronomiczny, czy organizacje konsumenckie. Od możliwości dokonania wyboru dzieli cię już tylko aplikacja i kilka lat studiów, nie zwlekaj!

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Łodzi?

Wybór studiów, kierunku, a także miejsca nauki to decyzje, od których będzie zależeć nasza najbliższa przyszłość. Aby nie podejmować ich pochopnie zadajemy wiele pytań, aby upewnić się w swoim działaniu. Jakie ma kierunek Dietetyka w Łodzi opinie?

Dagmara, studentka Dietetyki w Łodzi mówi:

Dietetyka to coraz ważniejsza dziedzina. Społeczeństwo rzadko dba o swoje zdrowie, kondycję fizyczną, nie mówiąc o poprawnych nawykach żywieniowych. Uczę się, aby przynajmniej spróbować powstrzymać nieco ten mechanizm."

KIERUNKI MEDYCZNE W ŁODZI

farmacja
logopedia
położnictwo
Rozwiń

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku dietetyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Łodzi

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

Komentarze (1)

Justyna odpowiedz

Polecam wejść na medyk.edu.pl i zobaczyć ofertę i program studiów. Już po tych kilku zdaniach można mieć pewność, że człowiek dużo się nauczy i warto spróbować swoich sił.