Psychologia studia w Bydgoszczy
Psychologia - Bydgoszcz
1. Dla kogo ten kierunek

Ludzka psychika od niepamiętnych czasów stanowi obiekt fascynacji badaczy, lekarzy, artystów, czy nawet zwykłych ludzi. Co rządzi naszymi zachowaniami? Jakie mechanizmy obronne towarzyszą nam w życiu? Czy potrafimy stawiać czoła wszystkim przeciwnościom losu? Te pytania – nawet podświadomie – zadajemy sobie każdego dnia w poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i równowagi. Współcześnie coraz częściej i bardziej świadomie chcemy dbać o nasz komfort psychiczny, ponieważ wiemy, że to on stanowi jedną ze składowych szczęśliwego życia. W świecie, gdzie depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i dominuje kult idealnego, wykreowanego wizerunku, odnalezienie tej harmonii może być bardzo trudne.

Osobą, która wspiera i towarzyszy w pielęgnowaniu wewnętrznej harmonii, jest właśnie psycholog. Wykonuje on wyjątkowo trudny i wymagający zaangażowania zawód, lecz mimo to studia psychologiczne od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością. To studia stworzone dla osób, które od zawsze interesują się tajnikami ludzkiej psychiki, chciałby je zgłębiać i pomagać innym w odnalezieniu wewnętrznej harmonii. Jeżeli nie boisz się zatem wyzwań, jakie mogą czekać cię w tym zawodzie, to studia na kierunku psychologia będą stworzone dla ciebie.

 

2. Gdzie studiować

Studia psychologiczne znajdują się obecnie w ofercie kształcenia każdego miasta akademickiego. To profil kształcenia, który znajduje się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich, co pokazuje, że wciąż jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych psychologów. Studia w Bydgoszczy na tym kierunku możesz rozpocząć na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. To państwowa uczelnia, która program nauczania kompleksowo przygotowuje do przyszłej pracy w zawodzie. Oprócz tego ciekawą ofertę studiów psychologicznych w Bydgoszczy przygotowała Wyższa Szkoła Bankowa, propozycja tego ośrodka akademickiego proponuje wąski profil kształcenia z zakresu np. psychologii w zarządzaniu lub w biznesie.

 

3. Praca po studiach

Dziś korzystanie z pomocy psychologicznej przestaje być tematem tabu. Coraz częściej szukamy ratunku u wykwalifikowanego terapeuty, który może nas wspierać i towarzyszyć w procesie dochodzenia do zdrowia psychicznego. W praktyce oznacza to, że studia psychologiczne dają wiele możliwości atrakcyjnego zatrudnienia. Warto jednak podkreślać, że absolwenci tego kierunku do wykonywania swojego zawodu powinni podchodzić z pasją i zaangażowaniem. Przyszli psychologowie znajdą zatem pracę w różnego rodzaju placówkach ochrony zdrowia psychicznego, szpitalach, czy ośrodkach terapeutycznych.

Studia w Bydgoszczy na kierunku psychologia pozwalają na szeroki rozwój kariery zawodowej. Absolwenci tego kierunku przygotowani są do prowadzenia różnego rodzaju terapii – indywidualnych, grupowych, dla par itd. Podstawowe miejsca pracy psychologów to także różnego rodzaju placówki edukacyjne, czy nawet domy poprawcze i więzienia. Przyszłe zatrudnienie w dużej mierze zależy od indywidualnych zainteresowań absolwentów studiów psychologicznych.

 

4. Program studiów

Osoby, które rozpoczną swoją przygodę ze studiami psychologicznymi, muszą mieć świadomość, że czeka je wiele intelektualnych wyzwań. Studenci będą poznawać przede wszystkim różne odmiany psychologii, dzięki którym będą mieć wszechstronną wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki.

 

W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • psychologia rozwoju człowieka;
 • psychologia emocji i motywacji;
 • psychologia osobowości;
 • czy psychologia eksperymentalna.

 

Studenci poznawać będą różnego rodzaju zaburzenia i psychopatologie. Niezwykle istotnym elementem nauki na tym kierunku jest przede wszystkim rozwijanie niezbędnych kompetencji terapeutycznych. Wiedza stanowi bowiem podwaliny działań, które podejmowane są przez przyszłych psychologów podczas pracy z klientami. Bardzo ważny blok zajęciowy stanowić będą zatem przedmioty poświęcone diagnozie oraz udzielaniu pomocy psychologicznej.
Studia w Bydgoszczy na kierunku psychologia wiążą się także z wyborem jednej ze ścieżek specjalizacyjnych. Przyszli psychologowie mają do wyboru:

 • psychologię kliniczną;
 • psychologię zdrowia i rehabilitacji;
 • psychologię społeczną;
 • psychologię wspomagania rozwoju.

 

Każdy z tych modułów specjalnościowych kształci bardzo wąskie kompetencje, które związane będą z rozwojem zawodowym po ukończeniu studiów. Warto zastanowić się, która z tych propozycji najbliższa jest własnym zainteresowaniom i oczekiwaniom wobec pracy.

 

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Studia w Bydgoszczy na kierunku psychologia mogą okazać się przygodą życia dla osób, które nie znajdą się na nich z przypadku. Wykonywanie w przyszłości tego odpowiedzialnego zawodu musi wiązać się przede wszystkim z powołaniem, któremu towarzyszy wiedza i kompetencje. Mimo że na jedno miejsce przypada bardzo wiele osób chętnych, to nie każda z nich odnalazłaby się na studiach psychologicznych. Zastanów się, czy twój wybór nie będzie podyktowany przypadkiem i odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy od zawsze fascynowały cię zagadnienia związane z psychologią?
 • Czy nauka przedmiotów ścisłych (biologia, matematyka) nie jest dla ciebie problemem?
 • Czy dostrzegasz w sobie duże pokłady empatii oraz wrażliwości na krzywdę innych?

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to śmiało możesz pomyśleć o nauce na tym kierunku. Studia w Bydgoszczy będziesz mógł jednak rozpocząć dopiero po pomyślnym przejściu przez procedurę rekrutacyjną. To ona stanowi bowiem podstawę do przyjęcia cię na wymarzony kierunek. Warto, abyś dobrze przygotował się do egzaminów maturalnych, ponieważ to ich wyniki mają decydujące znaczenie. Oprócz przedmiotów podstawowych musisz zdać od jednego do trzech przedmiotów dodatkowych. Jednym z nich jest matematyka, z której wynik uwzględniany jest automatycznie. Pomyśl, co może ułatwić twoją naukę w przyszłości. I nie zapominaj także o tym, że większość z wybranych przedmiotów powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym.

Domorośli pasjonaci psychologii, którzy chcieliby swoje zainteresowania przekuć w przyszłości w wykształcenie, mają jeszcze jedno rozwiązanie – wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To wyjątkowo ambitna propozycja, dzięki niej można jednak znaleźć się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów psychologicznych weź pod uwagę:

 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej;
 • Olimpiada Biologiczna;
 • Olimpiada Matematyczna itd.

 

Pamiętaj także o terminowym dokonaniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. To obligatoryjny etap rekrutacji. Gdy już dostaniesz się na wymarzone studia psychologiczne, będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów – świadectwo maturalne, skany dowodu osobistego oraz zdjęcia do legitymacji.

 

 

Praca po studiach

Każda osoba, która kończy studia, chciałaby mieć pewność, że jej wiedza i kwalifikacje sprawią, że znajdzie dobrą, stabilną i rozwijającą pracę. Studia psychologiczne gwarantują podstawowy pakiet umiejętności, docenianych na aktualnym rynku pracy. Absolwenci tego kierunku mogą rozwijać swoją karierę na wielu różnorodnych płaszczyznach zawodowych. Podstawowe miejsca pracy psychologów to oczywiście:

 • ośrodki terapeutyczne;
 • poradnie psychologiczne;
 • szpitale;
 • placówki ochrony zdrowia;
 • ośrodki pomocy społecznej i postpenitencjarnej.

 

Część absolwentów psychologii może pracować także w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, gdzie będą dbać i monitorować prawidłowy rozwój psychiczny dzieci i młodzieży. Studia w Bydgoszczy przygotowują do świadczenia wielu usług psychologicznych, obejmujących zajęcia, warsztaty oraz terapie. Psycholog w swojej pracy wykorzystuje bowiem aparat narzędzi, dzięki któremu może dbać o wewnętrzną harmonię swoich klientów. Absolwenci psychologii mogą rozpocząć własną praktykę, w której skupią się na konkretnej formie świadczenia tychże usług. Warto jedynie pamiętać, że zawód psychologa cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym i ukończenie studiów na tym kierunku to jeden z kluczy do sukcesu. Dobry psycholog przez cały czas trwania swojej kariery zawodowej dba o poszerzanie kwalifikacji i umiejętności.

 

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)