Studia na kierunku Logistyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Logistyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Logistyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Logistyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne to studia dzienne. Polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, najczęściej od godzin porannych. Ważną cechą tego trybu kształcenia jest czas, jaki wykładowca może poświęcić studentom. W trakcie zajęć mogą zadawać liczne pytania, prowadzić dyskusje na dany temat, a jeśli zagadnienie jest skomplikowane, to omówić je ponownie.

Kto wybiera studia stacjonarne? Osoby, które decydują się na studia stacjonarne w uczelni publicznej często czynią to z powodów finansowych, ponieważ studia dzienne w tych właśnie uczelniach są bezpłatne. Ponadto, niektórzy przyzwyczajeni do formy nauki w szkole średniej nie chcą zmieniać zakorzenionego szablonu.

Czy studia stacjonarne są jednak dla wszystkich? Część świeżo upieczonych studentów pragnie robić coś więcej. Oprócz zdobywania wiedzy planuje podjąć jakąś pracę zarobkową, czy też oddać się jakimś aktywnościom. Prawdą jest, że na studiach dziennych łączenie obowiązków może być niełatwym zadaniem, choć naturalnie nie niemożliwym.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne, choć te pierwsze występują zdecydowanie rzadziej. Dlatego też bardzo często pod określeniem studiów niestacjonarnych rozumiane są studia zaoczne.

Czym charakteryzują się studia zaoczne? Należy zacząć od tego, iż są to studia płatne. W każdej uczelni, również w tych publicznych. Zajęcia realizowane są w weekendy, w ramach tzw. zjazdów, organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie.

Z racji charakteru tego trybu, od studentów wymagana jest większa samodzielność. Część obowiązującego materiału muszą opanować sami, bez większej pomocy wykładowcy i bez dogłębnych dyskusji w trakcie wykładów. Muszą wyrobić w sobie umiejętność wyszukiwania, analizowania i selekcjonowania informacji, by skupiać się na najważniejszych zagadnieniach.

Kto wybiera naukę na studiach zaocznych? Najczęściej osoby, które już prowadzą jakieś życie zawodowe. Od poniedziałku do piątku oddają się obowiązkom w pracy, by w sobotę i niedzielę wykonywać obowiązki związane ze zdobywaniem wykształcenia. Co zrozumiałe, taki tryb nie jest dla każdego, gdyż nie każdy jest w stanie pogodzić funkcję pracownika z funkcją studenta. Wymaga to wysiłku, energii, jak również dokładności.

 

Jak podjąć decyzję?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poddać analizie jedną i drugą formę kształcenia, ponieważ każda z nich rządzi się swoimi prawami.

Co zrozumiałe, jeśli chcemy podjąć naukę w uczelni publicznej, musimy zastanowić się nad aspektem finansowym. Dlaczego? Ponieważ studia stacjonarne są bezpłatne, natomiast za studia niestacjonarne pobierana jest opłata. Osoby, które wybierają uczelnię niepubliczną nie opierają swojej decyzji na aspekcie finansowym, ponieważ każdy tryb nauki jest odpłatny.

Warto zastanowić się nad tym, czy wygodniej nam będzie prowadzić naukę wedle znanej ze szkoły średniej formuły, która zakłada rozpoczynanie zajęć rano i powrót do domu w godzinach popołudniowych, czy też chcemy zmienić charakter kształcenia i poprowadzić je inaczej, z inną intensywnością.

Ważne jest to, aby pamiętać o tym, że pod względem merytorycznym między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują żadne różnice. Program kształcenia jest taki sam, a studenci obu trybów pozyskują identyczną wiedzę.

WSZYSTKO O KIERUNKU LOGISTYKA - KRAKÓW

Komentarze (0)