Matura z matematyki 2022

Matura z matematyki 2022

Matura z matematyki 2022

01.11.2022

Matura z matematyki 2022

W czwartek, 5 maja, maturzyści podchodzą do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Egzaminu, który zawsze budzi duże emocje.

Drugiego dnia maturalnych zmagań przychodzi pora na matematykę. Egzamin, który rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00, składa się z zadań zamkniętych oraz zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. Na ich rozwiązanie przewidziano 170 minut.

 

Co było na maturze?

Maturzyści, którzy już zdążyli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat egzaminu donoszą, że pojawiło się między innymi zadanie z funkcji kwadratowej oraz zadanie z ciągów, nierówności i prawdopodobieństwa. Ponadto, musieli zmierzyć się z obliczeniem przekątnej kwadratu oraz obliczeniem pola rombu.

 

Co znalazło się w arkuszu egzaminacyjnym?

Arkusz egzaminacyjny zawierał 35 zadań: 28 zamkniętych i 7 otwartych. Najwyżej punktowanym zadaniem (za 5 punktów) było zadanie numer 35:

Wykres funkcji kwadratowej ? określonej wzorem ?(?) = ??2 + ?? + ? ma z prostą o równaniu ? = 6 dokładnie jeden punkt wspólny. Punkty ? = (−5, 0) i ? = (3, 0) należą do wykresu funkcji ?. Oblicz wartości współczynników ?, ? oraz ?.

Niżej punktowane zadania dotyczyły między innymi zbiorów, nierówności, czy ciągów arytmetycznych. Przykładem najniżej punktowanego zadania (za 1 punkt) było zadanie numer 4:

Cena działki po kolejnych dwóch obniżkach, za każdym razem o 10% w odniesieniu do ceny obowiązującej w danym momencie, jest równa 78 732 zł. Cena tej działki przed obiema obniżkami była, w zaokrągleniu do 1 zł, równa:

a) 98 732 zł b) 97 200 zł c) 95 266 zł d) 94 478 zł

 

Ile punktów należy uzyskać, aby zdać maturę?

Łącznie do zdobycia maturzyści mieli 45 punktów. Aby zdać należy uzyskać minimum 13,5 punktów. O maturalnym sukcesie dowiemy się 5 lipca, kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje oficjalne wyniki egzaminów. Co ważne, maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki, która odbędzie się 23 sierpnia.

 

Kiedy matematyka rozszerzona?

Niektórzy maturzyści spotkają się z królową nauk ponownie. W środę, 11 maja, odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.

 

Trudny czy łatwy?

Matematyka jest przedmiotem, który wśród maturzystów budzi największe emocje. W tym roku nie było inaczej. Jak egzamin oceniają maturzyści? Wystarczy zajrzeć na popularne media społecznościowe, aby przeczytać:

 

„Tragedia ta matma.”

„Mam nadzieję, że wyciągnę na 30%”,

„Za łatwo mi to poszło i teraz się stresuję, że mnie sierpień czeka.”

„Te arkusze teraz to w sumie nudy bo zadania są zawsze na jedno kopyto. Rozszerzona matma mnie jeszcze tylko ciekawi.”

„Cudowna matematyka.”

„Łatwe 100%.”

 

Zmiany w egzaminie

Na tegorocznych maturzystów podchodzących do egzaminu z królowej nauk czeka kilka istotnych zmian. Podobnie jak inne maturalne przedmioty- egzamin z matematyki przeprowadzany jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych, z tym że zostały one okrojone z powodu pandemii oraz związanego z nią zdalnego nauczania.

Efektem modyfikacji jest mniejsza liczba punktów do zdobycia, a także liczba zadań otwartych – zredukowana z 9 do 7. Na podstawie nowej punktacji, aby zdać maturę z matematyki należy uzyskać 14 punktów, czyli rozwiązać poprawnie połowę zadań zamkniętych.

Ponadto, do istotniejszych zmian zaliczyć można usunięcie z zakresu materiału zagadnień dotyczących brył obrotowych, wartości odwrotnie proporcjonalnych oraz błędu względnego i bezwzględnego.

 

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?

Każdy maturzysta, niezależnie od zdawanego przedmiotu, powinien posiadać dokument tożsamości. Przystępując do egzaminu z matematyki można zabrać ze sobą: ołówek, czarny długopis, linijkę, cyrkiel oraz podstawową wersję kalkulatora.

 

Czego spodziewać się na egzaminie?

Trudno przewidzieć jakie zadania znajdą się w arkuszu egzaminacyjnym. Jednak, przygotowując się do egzaminu warto przejrzeć materiały maturalne z lat ubiegłych.

Ponadto, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę, na której widnieją zagadnienia, które warto przypomnieć sobie przed egzaminem: działania na potęgach, działania na pierwiastkach, procenty, wyrażenia algebraiczne, wykresy funkcji, statystyka opisowa i wprowadzenie rachunku prawdopodobieństwa, figury płaskie i bryły, liczby wymierne.

 

Wyniki

Aby zdać maturę z matematyki należy uzyskać minimum 30 procent punktów. Wyniki poznamy 5 lipca, natomiast dzisiaj, po zakończeniu egzaminu, o godzinie 14:00, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz egzaminacyjny.

 

 

Matura z matematyki 2021 w liczbach:

  • 74 095 osób zdawało matematykę jako przedmiot dodatkowy
  • 28% absolwentów liceów wybrało matematykę jako przedmiot dodatkowy
  • 25% absolwentów techników wybrało matematykę jako przedmiot dodatkowy
  • 16% absowlentów nie zdało matury z matematyki

 

 

MATURA 2022 - ważne informacje

 

jak będzie wyglądać matura 2022

terminy matury 2022

wyniki matury 2022

przedmioty obowiązkowe 2022

przedmioty dodatkowe 2022

jakie przedmioty zdawać na studia 2022

warunki zdania matury 2022

deklaracje maturalne 2022

laureaci i finaliści olimpiad

niezdana matura 2022

matura poprawkowa 2022

zmiany na maturze 2022

studia 2022

zmiany na maturze 2023

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia