Ekonomia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów ostatnich lat. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie i praktyczne umiejętności, które umożliwiają wykonywanie zawodu i działanie w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi.
W trakcie realizowanych przedmiotów poznają nowoczesne metody obliczeniowe, a także zyskują i analizują informacje istotne w przypadku pozyskiwania i analizy informacji potrzebnych do podejmowania decyzji operacyjnych.
Kompleksowo opracowany program kształcenia wypełniony jest zajęciami z zakresu ekonomii, ekonomiki gospodarki żywnościowej, polityki gospodarczej, finansów, bankowości, prawa gospodarczego, polityki rolnej UE. Studenci mają także możliwość rozwinięcia kompetencji językowych, które umożliwiają opanowanie języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelnie program kształcenia na kierunku ekonomia może się różnić propozycją przedmiotów, specjalizacji, założeniami programowymi. Efekty kształcenia mają jednak charakter uniwersalny. Studenci mają szansę zdobyć wiedzę w zakresie ekonomii, ekonomiki gospodarki żywnościowej, polityki gospodarczej, finansów, bankowości, prawa gospodarczego, polityki rolnej UE.
Zajęcia umożliwią studentom korzystanie z zaawansowanych narzędzi matematyczno-statystycznych oraz zapoznanie się z modelowaniem przebiegu procesów ekonomicznych w skali mikro- i makroekonomicznej. Plan zajęć łączy przedmioty obejmujące nauki prawne, gospodarcze, nauki z zakresu zarządzania.
W programie studiów na kierunku Ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studia ekonomiczne w Poznaniu są idealne dla osób, które chcą zdobyć szczegółową wiedzę odnoszącą się do gospodarki polskiej i światowej, finansów, rachunkowości, podatków oraz innych obszarów wiedzy, które są istotne dla dziedziny ekonomii. Odnajdą się tutaj Ci, którzy myślą o własnym biznesie, a także interesują się gospodarką w skali makro i mikro.
Ekonomia to kierunek przede wszystkim dla tych, którzy odznaczają się analitycznym, logicznym myśleniem, są komunikatywni, potrafią pracować z drugim człowiekiem. Wykształcenie ekonomiczne jest aktualnie bardzo popularne, ale wciąż jest na nie popyt.
Studia tego typu stawiają na rozwój technologiczny, dlatego nowinki techniczne i najnowsze oprogramowanie komputerowe nie mogą sprawiać Ci problemów. Praktyczne wykształcenie pozwoli analizować i interpretować procesy, które zachodzą we współczesnej ekonomii.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studenci ekonomii zdobywają wiedzę odnoszącą się do najważniejszych kategorii i procesów makro i mikroekonomicznych. Zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania gospodarki, także gospodarki żywnościowej na poziomie kraju i regionu oraz narzędzi i instrumentów polityki gospodarczej i społecznej. Posiadają wiedzę o przestrzennym zróżnicowaniu gospodarki, jak również strukturach gospodarki we współczesnym świecie. Uwzględniają przy tym sektor rolno-żywnościowy.
Studenci zgłębiają mechanizmy ekonomiczne, które działają w sferze międzynarodowych stosunków gospodarczych, a także poznają reguły międzynarodowej polityki handlowej. W trakcie zajęć mają szansę poznać zagadnienia dotyczące integracji rynków i polityki Unii Europejskiej oraz jej finansowych aspektów działania. Mają wiedzę z zakresu elementów systemu finansowego, instytucji i rynków finansowych, poznają narzędzia służące realizacji zadań polityki gospodarczej i społecznej.
Umiejętności
Kierunek ekonomia w Poznaniu umożliwia zdobycie rzetelnego wykształcenia i potrzebnych do pracy umiejętności. Studenci potrafią interpretować podstawowe wskaźniki, które charakteryzują gospodarkę w skali makroekonomicznej. Potrafią we właściwy sposób, bazując na posiadanej wiedzy, oceniać i interpretować sytuację społeczno-gospodarczą w odniesieniu do podstawowych narzędzi polityki gospodarczej. Umiejętnie wyjaśniają podstawowe mechanizmy ekonomiczne, które pojawiają się w polityce handlowej.
Posługują się terminologią kierunkową oraz z zakresu integracji europejskiej. Nabywają zdolności analityczne, które pozwalają interpretować funkcjonowanie UE oraz aplikować o fundusze UE. Studenci rozwijają także kompetencje językowe w zakresie przynajmniej jednego języka obcego nowożytnego, które są zgodne z poziomem B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Kompetencje społeczne
Studenci ekonomii w trakcie realizowanego kształcenia zdobywają kompetencje społeczne, które są bardzo ważne dla prawidłowej realizacji dalszego procesu kształcenia oraz dla ścieżki kariery. Uczą się funkcjonować w środowisku gospodarczym i społecznym i potrafią być odpowiedzialni zawodowo i etycznie.
Są świadomi tego, że powinni upowszechniać zdobytą wiedzę ekonomiczną w różnych środowiskach, a także nie boją się oceniać stanu gospodarki i efektów stosowanej polityki gospodarczej. Zdobyta wiedza i umiejętności ułatwiają udzielanie porad odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw oraz działalności jednostek samorządu terytorialnego. Absolwenci ekonomii potrafią pracować w zespole. Mają także świadomość odpowiedzialności karnej i etycznej.