Ekonomia - Poznań

Ekonomia - Poznań

Ekonomia - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

ekonomia 

Odkryj kierunek ekonomia w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Ekonomia studia Poznań | woj. wielkopolskie

Henry Hazlitt napisał: „Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko na bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.”

Sens zawarty w słowach amerykańskiego myśliciela perfekcyjnie opisuje zadania, przed jakimi stawać będą absolwenci studiów ekonomicznych. Ekonomia to nie tylko zdobycie wiedzy na temat gospodarowania zasobami, to także nabycie umiejętności przewidywania ruchów, działań i konsekwencji wprowadzanych w życie założeń.

Jednym z niewątpliwych atutów studiów na kierunku Ekonomia jest ich interdyscyplinarność, co przekłada się na szerokie spektrum wiedzy i umiejętności, koniecznych do przyswojenia w trakcie nauki. Wszelkie trudności zostaną wynagrodzone obiecującymi perspektywami zawodowymi, jakie pojawią się przed każdym absolwentem tego kierunku.

 

Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Ekonomia w Poznaniu to nowoczesność. Nowoczesne pozyskiwanie nowoczesnej wiedzy, którą potem można wykorzystać w praktyce gospodarowania, czyli w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych, jednostkach samorządowych i rządowych. Ekonomia globalna i menedżerska, Gospodarka żywnościowa, Polityka gospodarcza w warunkach globalizacji – studenci Ekonomii w Poznaniu poznają odpowiedzi na pytania czym różnią się od siebie wymienione specjalności tej dziedziny.

 

Dla kogo te studia

Studia ekonomiczne w Poznaniu są interdyscyplinarnym kierunkiem, który potrafi odpowiedzieć na potrzeby i zainteresowanie określonej grupy odbiorców, podobnie jak w przypadku innych kierunków studiów w Poznaniu. Coraz poważniej zastanawiasz się nad podjęciem edukacji na tutejszej Ekonomii, ale wciąż nie jesteś pewien, czy to studia przeznaczone dla ciebie?

Czy od zawsze lubiłeś matematykę z uwagi na możliwość logicznego wyjaśniania różnych zależności za pomocą jej dorobku naukowego? Posiadasz zdolność do analitycznego myślenia, a horyzonty kreślone przez wydajność twojego umysłu są bardzo szerokie? Interesuje cię krajowa oraz światowa gospodarka, której czujesz się częścią jako przyszły pracownik? I wreszcie – czy czujesz, że Ekonomia to studia, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom?

Jeżeli udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi przynajmniej na jedno z powyższych pytań, a ponadto chciałbyś związać przyszłość z dobrze płatnym zawodem, który dodatkowo zapewni ci możliwość ciągłego samorozwoju, to nie wahaj się dłużej i wybierz Ekonomię w Poznaniu!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK EKONOMIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Ekonomia w Poznaniu? 

Jak wygląda rekrutacja na studia ekonomiczne? Krokiem ku studiowaniu jest, oczywiście, przystąpienie do konkursu świadectw, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa matematyka. Do niej, w dalszych choć także istotnych rolach dołączyć mogą: język obcy nowożytny, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie. 
Warto dokładnie sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.05.2020
do 14.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 15.05.2020
do 17.07.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.07.2020
do 16.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2020
do 21.08.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Ceny za pierwszy rok studiów na kierunku EKONOMIA (2020/2021)

stacjonarne niestacjonarne
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 150)
niestacjonarne:
5000 zł
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 150)
niestacjonarne:
3000 zł
Dowiedz się więcej

Źródło: Strony internetowe uczelni (02.07.2020)

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Jeżeli chcesz rozpocząć studia, to na samym początku powinieneś szczegółowo zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Dzięki temu żaden termin nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Każda uczelnia daty poszczególnych etapów rekrutacji ustala indywidualnie, więc informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych poznańskich ośrodków akademickich. Kandydaci najpierw rejestrują się na elektronicznych platformach rekrutacyjnych. Mogą tego dokonać już na przełomie kwietnia oraz maja.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji ogłaszane są mniej więcej w połowie lipca. Wtedy też zakwalifikowani kandydaci mogą składać w dziekanatach uczelni zestawy podstawowych dokumentów. Studia na kierunku ekonomia są wyjątkowo popularne, więc liczba osób chętnych bardzo często przewyższa liczbę miejsc przygotowanych podczas pierwszego terminu rekrutacji.

Uczelnie w Poznaniu wychodzą naprzeciw temu problemowi i przygotowują dodatkowe terminy rekrutacji dla osób, które na studia ekonomiczne nie zakwalifikowały się w lipcu. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, to swoich sił możesz także spróbować w sierpniu, a nawet we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunek ekonomia, musisz bardzo dobrze zapoznać się z zestawem podstawowych dokumentów. Ich terminowe dostarczenie, to bardzo ważny etap. Jego zaniedbanie sprawi, że nawet jeżeli dostałeś się na studia, to i tak zostaniesz skreślony z list osób przyjętych. Zorientuj się, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności i zrób to odpowiednio wcześnie. Wymogi poszczególnych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, wszelkie konkretne informacje znajdziesz już na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Na pewno wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
 • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji, musi wykonać odpowiednią opłatę rekrutacyjną. Jeżeli ten etap rekrutacji zostanie przez ciebie zaniedbany, to twoja kandydatura w ogóle nie zostanie wzięta pod uwagę. Uczelnie w Poznaniu ustalają indywidualne opłaty rekrutacyjne, więc odpowiednio wcześnie zapoznaj się z tymi wytycznymi. Na ogół koszt takiej opłaty waha się od 85 do 150 zł w zależności od kierunku. Możesz jej dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go wcześnie, a jego potwierdzenie okaż w dziekanacie wybranej przez siebie uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku ekonomia mają interdyscyplinarny profil kształcenia. Uczelnie mają bardzo rozbudowane wymogi, co jest dużym plusem, ponieważ przyszli studenci mogą wybierać spośród wielu możliwości. Jeżeli poważnie myślisz o studiach ekonomicznych, to przedmioty, które możesz zdawać na maturze to chociażby: matematyka, WOS, historia, filozofia, język polski. Bardzo ważne jest również zdawanie dowolnie wybranego języka  obcego nowożytnego.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Każda uczelnia samodzielnie ustala swój przelicznik punktów kwalifikacyjnych, znajdziesz go na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. W przypadku studiów ekonomicznych liczy się poziom, na jakim zdawałeś wybrane przedmioty (podstawowy albo rozszerzony) oraz to, czy znajduje się on na liście przedmiotów zgodnych z wymogami rekrutacyjnymi.

Olimpiady oraz konkursy +

Prawdziwi pasjonaci zagadnień społeczno-ekonomicznych, którym nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia żadnego problemu, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Na start w tym prestiżowym konkursie powinni zdecydować się jedynie najbardziej ambitni uczniowie, ich wiedza musi bowiem znacznie wykraczać poza ramy szkół średnich. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli chcesz rozpocząć studia na kierunku ekonomia, pomyśl przykładowo o olimpiadach takich jak:

 • • Olimpiada Matematyczna;
 • • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
 • • Olimpiada Statystyczna;
 • • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.

KIERUNKI EKONOMICZNE W POZNANIU

data science
finance
Rozwiń

POPULARNE KIERUNKI EKONOMICZNE NIESTACJONARNE W POZNANIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała twoja nauka na studiach na kierunku Ekonomia w Poznaniu? Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na to nurtujące wielu przyszłych studentów pytanie, powinieneś zrozumieć, że szczegółowy program nauczania, a tym samym efekty kształcenia, będą się nieco różnić w zależności od wybranej poznańskiej uczelni.

 

Program studiów i przedmioty

Ogólny program nauki będzie jednak identyczny, aby każdy z absolwentów, niezależnie od ukończonej szkoły wyższej, miał równe szanse na współczesnym rynku pracy. Jako że założenia współczesnej Ekonomii opierają się na królowej nauk, przygodę ze studiami rozpoczniesz od gruntownego przypomnienia sobie posiadanych już wiadomości matematycznych.

Kolejne etapy nauki będą zawierały znaczne poszerzenie materiału. Będziesz miał okazję poznać specjalistyczne programy komputerowe, które w ogromnym stopniu ułatwią ci wykonywanie złożonych analiz statystycznych oraz przy okazji pomogą w zrozumieniu trudniejszych zależności.

Ekonomia to również rozumienie przyczyn ukształtowania obecnego stanu światowej gospodarki, co nie byłoby możliwe bez zaczerpnięcia nieco wiedzy humanistycznej i społecznej. W tym celu weźmiesz udział w praktycznych zajęciach opartych w głównej mierze na pracy w grupie, co nie tylko wzbogaci twoje kompetencje interpersonalne, ale również poszerzy horyzonty o zdolność do respektowania opinii kolegów z grupy.

Wymagania na kierunek Ekonomia w Poznaniu są wysokie, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

 • matematyka,
 • integracja gospodarcza,
 • analiza ekonomiczna,
 • inwestycje alternatywne,
 • rynki finansowe,
 • zarządzanie projektem,
 • gospodarka publiczna,
 • psychologia w biznesie.

 

Ponadto dosyć szczegółowo zgłębisz podstawy zarządzania oraz biznesu, co wprowadzi cię w świat świadomego prowadzenia własnej działalności gospodarczej, którą będziesz mógł z powodzeniem otworzyć tuż po zakończeniu studiów ekonomicznych w Poznaniu, jeśli tylko uznasz, że będziesz miał pomysł na siebie.

Jak wyraźnie wynika z powyższej treści, studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu zagwarantują ci zdobycie wszechstronnego wykształcenia, które doskonale przełoży się na możliwości zawodowe, oferowane przez dzisiejszy rynek pracy. Dlatego nie wahaj się dłużej i aplikuj na Ekonomię w Poznaniu!

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

EKONOMIA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

EKONOMIA POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Ekonomia należą do szerokiego grona studiów, których przebieg można podzielić na dwa etapy. Studia pierwszego stopnia przeznaczone są dla kandydatów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym lub nie posiadają żadnego tytułu naukowego. Wówczas ich edukacja będzie trwała siedem semestrów, a więc trzy lata oraz zostanie zwieńczona uzyskaniem przez nich tytułu licencjata, a co za tym idzie, również uprawnień do wykonywania pracy w zawodzie.

Studia drugiego stopnia na kierunku Ekonomia zobowiążą przyszłych absolwentów do zagospodarowania wolnych dwóch lat na przyswojenie koniecznej do poszerzenia posiadanych już kompetencji wiedzy. Uzyskanie tytułu magistra otworzy przed nimi nowe perspektywy zawodowe. 

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

EKONOMIA POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

EKONOMIA POZNAŃ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ekonomia w Poznaniu

Szczegółowe procedury rekrutacyjne, obowiązujące poszczególne kierunki studiów w Poznaniu, są ustalane odgórnie, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zdecydowanie co do miejsca, któremu chcemy powierzyć naszą edukację.

Uczelnie w Poznaniu, które postanowiły odpowiedzieć na coraz bardziej rosnące zainteresowanie przyszłych studentów podjęciem tego kierunku, wzbogaciły repertuar oferowanych przez siebie kierunków studiów o Ekonomię, tym samym stwarzając możliwość dokonania wyboru szczegółowego programu nauki przez przyszłych studentów.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Ekonomia to rozległa nauka, której filarem są owoce pracy światowych matematyków, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wiodącym przedmiotem w procesie rekrutacyjnym na ten kierunek będzie właśnie matematyka. Każdy z przyszłych kandydatów na studia pierwszego stopnia powinien odpowiednio wcześnie rozpocząć naukę do rozszerzonej matury z tego przedmiotu, aby odnieść jak największy sukces, który przełoży się na szanse dostania się na Ekonomię.

Laureaci i finaliści ogólnopolskich konkursów przedmiotowych będą mogli zrezygnować z nadmiernego wysiłku włożonego w przygotowania, gdyż odgórnie otrzymają stuprocentowy wynik z matury bez konieczności martwienia się o wynik.

W związku z tym, że Ekonomię można podzielić na dwa komplementarne etapy, również kandydaci na studia drugiego stopnia będą mogli dokształcać się na tym kierunku. Wezmą oni udział w konkursie dyplomów, dlatego ważne, aby uzyskane przez nich oceny były jak najlepsze.

Kiedy poznasz już rezultaty swoich zmagań z egzaminem maturalnym lub studiami pierwszego stopnia i uznasz, że są one wystarczające, aby dostać się na Ekonomię w Poznaniu, będziesz musiał przystąpić do elektronicznej rejestracji kandydatów, będącej pierwszym właściwym etapem procesu rekrutacyjnego.

Jeśli znajdziesz się w gronie szczęśliwców, których nazwisko widnieje na listach przyjętych na Ekonomię, powinieneś skompletować potrzebne dokumenty, w skład których wchodzą: świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografia do legitymacji oraz rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Ekonomia w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Ekonomia w Poznaniu?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Ekonomia w Poznaniu? Wszystko będzie zależało od preferencji absolwenta, ponieważ tak naprawdę to po ukończeniu Ekonomii praca będzie szukała jego, nie na odwrót.

Absolwent znajdzie zatrudnienie jako menedżer firmy dowolnej branży, gdyż dzięki swoim umiejętnościom i kompetencjom z dziedziny zarządzania będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby niemal każdego sektora.

Po ukończeniu Ekonomii z powodzeniem otworzysz także własną działalność gospodarczą, którą oprzesz na dowolnej gałęzi współczesnej gospodarki. Ta opcja zapewni ci względną niezależność i możliwość dostosowania pracy zarobkowej do innych dziedzin życia.

Absolwenci Ekonomii w Poznaniu znajdą zatrudnienie także jako:

 • specjalista do spraw rozwoju przedsiębiorstwa,
 • specjalista do spraw finansowych,
 • analityk finansowy, doradca inwestycyjny.

Jakie opinie mają studia na kierunku Ekonomia w Poznaniu?

Wybrać kierunek kształcenia to niełatwa sprawa, ale połowa sukcesu. Następnie trzeba zastanowić się, gdzie nauka będzie nas najmocniej satysfakcjonować. Zostać, czy wyjechać? Jeśli wyjechać, to które miasto wybrać? W takich chwilach warto zadać sobie jak najwięcej pytań, a jedno z nich może brzmieć: Jakie ma kierunek Ekonomia w Poznaniu opinie?

Dominika, studentka Ekonomii mówi:

„Przeprowadziłam się na studia do Poznania z Elbląga, i chociaż kocham swoje rodzinne miasto i bardzo za nim tęsknie, to w mieście koziołków czuję się świetnie. Jestem bardzo zadowolona ze studiów. Oczywiście, czasami narzekam, zwłaszcza na spore ilości materiałów, ale jeśli chce się być specjalistą w jakiejś dziedzinie, to trzeba się starać, ciężko pracować i nie marudzić. Wiem, że mój wysiłek nie pójdzie na marne.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

Komentarze (0)