Szereg przemian ekonomicznych, politycznych oraz społecznych miał diametralny wpływ na wygląd współczesnej gospodarki, zdominowanej przez elektronikę, roboty i różnorakie maszyny, mające zastąpić ludzi w codziennych pracach, ułatwiając im tym samym życie.
Rozwój przemysłu, a wraz z nim powstawanie coraz nowocześniejszych fabryk i budynków gospodarczych implikuje konieczność tworzenia dopasowanych do dynamicznie zmieniających się standardów elektronicznych podzespołów i komputerów zdolnych do ich obsłużenia.
Owoce pracy współczesnych mechatroników można znaleźć na każdym kroku – pojazdy mechaniczne emitujące coraz mniejszą ilość szkodliwych dla ludzi i środowiska gazów, ruchome schody w galeriach handlowych, windy, ułatwiające przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a także każdy ze sprzętów gospodarstwa domowego.
W związku z powyższym nikogo już chyba nie dziwi niesłabnące zapotrzebowanie współczesnego, idącego z duchem czasu, rynku pracy na absolwentów studiów na kierunku Mechatronika. Statystyki pokazują, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów ścisłych.
1. Czego się nauczysz na studiach
Studia inżynierskie należą do dosyć specyficznego kanonu nauk ze względu na swoją interdyscyplinarność i idącą za nią ideą zdobywania specjalistycznej wiedzy, która u przeciętnego zjadacza chleba mogłaby wywołać zawrót głowy. Mechatronika w doskonały sposób znajduje wspólny mianownik dla nauk z pogranicza matematyki, informatyki, automatyki i robotyki, a nawet fizyki i chemii, tworząc jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów, jakie powstały na przestrzeni ostatnich lat.
Przedmiotami, które najprawdopodobniej napotkasz na swojej ścieżce edukacyjnej, będą między innymi:
-
Techniki komputerowe
-
Podstawy modelowania geometrycznego
-
Mechanika płynów
-
Metrologia i zamienność
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechatronika w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Pomimo faktu, że kierunki ścisłe z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę chętnych do wkroczenia w szeregi przyszłych inżynierów, posiadających konkretne umiejętności praktyczne i umiejących w pragmatyczny sposób radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego, tylko nieliczni są w stanie się dostać na te studia, a jeszcze trudniejszym zadaniem jest utrzymanie się na nich dłuższy czas.
W odniesieniu życiowego sukcesu, poza ciężką i systematyczną pracą, duże znaczenie mają także określone wrodzone predyspozycje jednostki. W przypadku Mechatroniki będzie liczyła się umiejętność sprawnego, logicznego myślenia, pozwalającego na analityczne rozwiązywanie złożonych problemów, talent do zgłębiania nauk ścisłych z matematyką na czele oraz zamiłowanie do świata nauki i chęć stania się jego częścią.
Jeśli uważasz, że powyższy opis w dużym stopniu opisuje twoją sylwetkę, a ponadto przez długi czas rozważałeś podjęcie studiów na kierunku Mechatronika, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to najlepszy z możliwych wyborów.
Uczelnia w Poznaniu, która postanowiły wprowadzić studia na kierunku Mechatronika do kanonu oferowanych dróg edukacji, stawia przede wszystkim na wykształcenie w przyszłych absolwentach praktycznej wiedzy technicznej, dzięki której staną się świadomymi pracownikami współczesnego rynku pracy. Dlatego też jako przyszły kandydat, powinieneś być gotów na solidny wysiłek umysłowy, który bez wątpienia zapewni ci ten kierunek.
4. Program studiów i przedmioty
Mechatronika, jak każda dziedzina wiedzy technicznej, bazuje w głównej mierze na dokonaniach wybitnych matematyków, których umiłowana dziedzina nie bez powodu nosi zaszczytne miano królowej nauk. Studenci staną przed nie lada wyzwaniem zdobycia szerokiej wiedzy matematycznej, która stanie się filarem pod rozwój innych kompetencji, a także pozwoli na wykształcenie umiejętności do logicznego i sprawnego rozwiązywania problemów.
Interdyscyplinarność i wszechstronność opisywanego kierunku sprawia, że studenci poświęcają wielu godzin na zgłębianie fizyki, bez której wyjaśnienie podstawowych zjawisk, wykorzystywanych przy produkcji maszyn i podzespołów, nie byłoby możliwe.
Kluczowa dla zrozumienia esencji Mechatroniki będzie również chemia z całym swoim zapleczem w postaci owoców pracy ludzi z branży. Dzięki niej będziesz w stanie zrozumieć procesy mające miejsce wewnątrz układów elektronicznych, a także zapobiegniesz wystąpieniu niepożądanych interakcji między materiałami.
Bardziej specjalistyczna wiedza kierunkowa, bazująca na opisanych powyżej naukach, będzie rozszerzała swoje spektrum pomiędzy automatykę i robotykę, informatykę, elektronikę, a nawet niektóre zagadnienia związane z ochroną środowiska. Opanowanie całego kompletu wiedzy i umiejętności pozwoli na uzyskanie przez absolwentów zaszczytnego miana inżyniera.
W siatce są przedmioty takie jak: