Dodaj do ulubionych

07.03.2023

Mechatronika - studia Częstochowa 2023 | woj. śląskie

Studia na kierunku mechatronika w Częstochowie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku mechatronika w Częstochowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechatronika w Częstochowie rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 17 lipca 2023 r. | Mechatronika Częstochowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Częstochowie mechatronikę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Częstochowskiej (PCZ) w trybie stacjonarnym (dziennym).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Częstochowie na kierunku mechatronika w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechatronika w uczelniach publicznych są bezpłatne. 

czytaj dalej wszystko o Mechatronika - Częstochowa

Zobacz, na jakich uczelniach w Częstochowie jest kierunek MECHATRONIKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Częstochowska

Politechnika Częstochowska

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika w Częstochowie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka

 

Nie ulega wątpliwości, że do nauki kierunków technicznych potrzebna jest podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych. Aby rekrutować jedynie najlepszych kandydatów na kierunki ścisłe, uczelnie w Częstochowie zwracają szczególną uwagę na wyniki maturalne aplikantów, uzyskane z matematyki, fizyki oraz języka angielskiego. Dlatego jeśli marzysz o rozpoczęciu nauki na Mechatronice, zadbaj o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak największy wynik z wymienionych przedmiotów na egzaminie dojrzałości.

Pamiętając o tym, że przygotowanie jest kluczem do sukcesu, nie zapomnij o sprawdzaniu strony internetowej Politechniki Częstochowskiej w celu zaczerpnięcia informacji o ewentualnych zmianach w ustaleniach rekrutacyjnych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechatronika w Częstochowie

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika w Częstochowie

Mechatronika jest uznawana przez wielu za jeden z trudniejszych kierunków studiów, ze względu na zakres tematyczny obowiązkowych przedmiotów oraz odpowiedzialność wiążącą się z podejmowaniem zawodu po studiach. Aby nieco polepszyć komfort zdobywania wiedzy studentom, niektóre uczelnie postanowiły zaoferować możliwość podjęcia Mechatroniki w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Politechnika Częstochowska, będąca jedyną tamtejszą uczelnią, która oferuje możliwość podjęcia Mechatroniki, oferuje jedynie stacjonarny tryb kształcenia.

Wielu studentów ceni sobie komfort regularnego przyswajania wiedzy na zajęciach odbywających się codziennie. Uczęszczanie na zajęcia i wykłady od poniedziałku do piątku zapewni każdemu studentowi systematyczne zdobywanie wszystkich treści kierunkowych, które są niezbędne do uzyskania tytułu inżyniera, a wraz z nim uprawnień do podjęcia pracy w zawodzie.

 

W dobie coraz dynamiczniej rozwijającego się świata, ułatwienia codziennej pracy poprzez zastąpienie ludzkich mięśni maszynami i urządzeniami stają się czymś oczywistym. Jesteśmy otaczani przez wynalazki, które po opatentowaniu i wprowadzeniu do powszechnego użytku, zachwycają swoimi możliwościami, pozwalając zaoszczędzić każdemu przeciętnemu Kowalskiemu wiele godzin w ciągu dnia. Wyobrażasz sobie życie bez podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, jak na przykład odkurzacz, pralka, piekarnik elektryczny, czy komputer? Z pewnością nie. Gdyby nie dokonania wybitnych mechatroników, żadne z tych ułatwień nie pojawiłoby się w naszych życiach.

Studia inżynierskie na kierunku Mechatronika swoją wyjątkowość zawdzięczają między innymi umiejętności znalezienia wspólnego mianownika dla wielu technicznych dziedzin, stanowiących propozycje edukacyjne w ramach osobnych kierunków studiów. Studenci stają przed koniecznością przyswojenia zagadnień informatycznych, z dziedziny automatyki i robotyki, mechaniki i budowy maszyn oraz matematyki.

Nie bez powodu Mechatronika staje się głównym przedmiotem zainteresowania bardzo wielu młodych ludzi, chcących zdobyć wszechstronne wykształcenie i dobrą pracę – wiele statystyk pokazuje, że zarobki przeciętnego absolwenta opisywanego kierunku znacznie przewyższają średnią krajową. Częstochowa jest jednym z polskich miast, w których można podjąć ten niezwykle przyszłościowy kierunek.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Trudno opisać w kilku zdaniach, jaką wiedzę i umiejętności przyswoisz dzięki podjęciu studiów na kierunku Mechatronika w Częstochowie ze względu na niesamowicie szerokie spektrum przedmiotu zainteresowania tego kierunku. Mówiąc w skrócie – Mechatronika została stworzona w celu wykształcenia grona specjalistów zdolnych do projektowania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań elektronicznych, ulepszania istniejących podzespołów mechanicznych, naprawy uszkodzonych części danego sprzętu oraz rozwiązywania złożonych problemów logicznych, wynikających ze specyfiki zawodu. Oto niektóre przedmioty, jakie z dużym prawdopodobieństwem napotkasz na swojej drodze:

 • podstawy modelowania geometrycznego,
 • historia techniki,
 • elektrotechnika i elektronika,
 • metrologia i zamienność,
 • systemy automatyki,
 • maszyny robocze.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechatronika w Częstochowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Częstochowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Wymagania narzucane przez Mechatronikę można poznać już na poziomie rekrutacji i jednocześnie przekonać się o trudach związanych z nauką tego kierunku. Dlatego też poszczególne polskie uczelni, które oferują podjęcie Mechatroniki, starają się zaproponować podjęcie studiów na tym kierunku jedynie osobom wyróżniającym się konkretnymi predyspozycjami.

Jeżeli uwielbiasz matematykę i fizykę, interesujesz się nowinkami technicznymi, lubisz wyzwania, a ludzie z najbliższego otoczenia cenią twoją analityczność i umiejętność logicznego myślenia, to z powodzeniem spróbuj swojego szczęścia podczas rekrutacji na studia w Częstochowie na kierunku Mechatronika!

 

4. Program studiów

Kompleksowe połączenie umiejętności praktycznych z wiedzą teoretyczną to idealny przepis na najlepszych fachowców w każdej dziedzinie. Mechatronika nie stanowi w tym przypadku wyjątku, dlatego jako student zmierzysz się zarówno z licznymi wykładami wzbogacającymi twoją ogólną orientację w tematyce zgłębianego kierunku oraz zajęciami praktycznymi, które uczą konkretnych umiejętności przydatnych do przyszłej pracy zawodowej.

Cała nauka na Mechatronice jest oparta o założenia matematyczne i fizyczne, dlatego większość przedmiotów oscyluje wokół właśnie tych dziedzin. Opanowanie wszystkich zagadnień kierunkowych zapewni szerokie możliwości zawodowe zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku pracy.

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Częstochowie

Studia na kierunku mechatronika w Częstochowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Czas trwania, jakim cechują się poszczególne kierunki studiów w Częstochowie, zależy w głównej mierze od stopnia naukowego, jakiego zyskanie jest gwarantowanie przez ukończenie danego kierunku. Jako że Mechatronika należy do kanonu studiów technicznych, pierwszy stopień edukacji zostaje zwieńczony uzyskaniem przez absolwentów tytułu inżyniera. Na ukończenie wspomnianego cyklu kształcenia będziesz potrzebował trzech i pół roku.

Studia magisterskie drugiego stopnia to bardzo atrakcyjna propozycja dla najbardziej ambitnych, chcących poszerzyć zakres własnej edukacji oraz możliwości zawodowych w przyszłości. Studia drugiego stopnia na Mechatronice trwają półtora roku.

Mechatronika w Częstochowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Częstochowie

Mechatronika jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki. Absolwenci tego kierunku są zdolni do rozwiązywania złożonych problemów wynikających ze specyfiki mechanizmów elektronicznych, bez trudu projektują nowe rozwiązania mechatroniczne, projektowe i badawcze, a ponadto posiadają wystarczające kompetencje do podjęcia pracy w grupach i realizować zadania przy współpracy z fachowcami innych branży.

Jeżeli ukończysz Mechatronikę w Częstochowie, będziesz mógł postarać się o stanowisko w międzynarodowych korporacjach, zajmujących się handlem i dystrybucją podzespołów elektronicznych, zakładach przemysłu maszynowego, a także firmach z branży transportowej oraz medycznej. W związku z tym, że niemal wszystkie przedsiębiorstwa zasilane są owocami pracy najwybitniejszych elektroników, każdy mechatronik znajdzie pracę w dowolnie wybranym miejscu.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Częstochowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Częstochowskiej.

Uczelnie na których można studiować kierunek mechatronika w Częstochowie

 

czytaj dalej uczelnie w Częstochowie

 

Mechatronika studia stacjonarne - uczelnie w Częstochowie

 
Mechatronika studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Częstochowie

 

Uczelnie w Częstochowie - kierunek mechatronika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Częstochowska (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Częstochowie

Decyzja w sprawie rekrutacji na wybrany kierunek bywa niełatwa, zwłaszcza w perspektywie tego, że procesy aplikacyjne odbywają się jedynie raz w roku. Aby nie zmarnować swojej możliwości na rozpoczęcie studiów w październiku i jednocześnie utwierdzić się w swoim wyborze, udziel odpowiedzi na kilka poniższych pytań:

 • Wyróżniasz się ponadprzeciętnymi umiejętnościami technicznymi?
 • Nie boisz się wyzwań związanych ze zgłębianiem przedmiotów uchodzących za bardzo trudne?
 • Masz analityczny umysł, a rozwiązywanie problemów logicznych nie stanowi dla ciebie problemu?

Wobec tego jak najwcześniej rozpocznij przygotowania do nauki maturalnej wiodących dla Mechatroniki przedmiotów. Powtórka nieopanowanych do perfekcji umiejętności matematycznych oraz fizycznych z pewnością przybliży cię do uzyskania wysokiego wyniku maturalnego z tych przedmiotów. Jeśli widzisz szanse na zdobycie tytułu finalisty lub laureata na jednej z olimpiad, podejmij to wyzwanie. Możesz wziąć pod uwagę na przykład:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Fizyczną.

Jeśli ci się poszczęści, bez trudu rozpoczniesz studia na kierunku Mechatronika w Częstochowie.

 

Proces rekrutacji

Internetowa rejestracja kandydatów przeprowadzi cię przez cały proces aplikacyjny, stworzony w celu łatwego poinformowania uczelni o uzyskanych przez danego kandydata wynikach. Jeśli dostaniesz informację zwrotną potwierdzającą możliwość rozpoczęcia Mechatroniki, zadbaj o terminowe dostarczenie wszystkich dokumentów. W większości przypadków do zwieńczenia procedur rekrutacyjnych są wymagane: fotografia do legitymacji, kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, formularz aplikacyjny oraz badania lekarskie, o ile ich wykonanie stanowiło jeden z wymogów uczelni.

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Częstochowie

studia w Częstochowie

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

mechatronika studia

studia inżynierskie i techniczne w Częstochowie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika w Częstochowie

Mechatronika cieszy się niesłabnącą renomą i popularnością wśród przyszłych studentów. Jednak nie każdy jest pewien, czy aplikacja na te studia będzie właściwym wyborem. Jesteś wśród niezdecydowanych i chciałbyś poznać opinie starszych kolegów?

Krzysztof, student pierwszego roku Mechatroniki w Częstochowie, mówi:

„Zawsze chciałem tworzyć wspaniałe rzeczy przy pomocy najnowszych technologii, jednak kiedyś myślałem, że ziszczenie tego marzenia jest nierealne. Dzięki studiom na kierunku Mechatronika wiem, że się myliłem. Jest to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy chcą związać przyszłość z naukami technicznymi.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Częstochowa studia i stopnia

Mechatronika Częstochowa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Częstochowa studia stacjonarne

Mechatronika Częstochowa studia niestacjonarne

Kierunki inżynierskie i techniczne w Częstochowie

Rozwiń

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia