Studia inżynierskie Częstochowa

Studia inżynierskie Częstochowa

Studia inżynierskie Częstochowa

Największy wybór studiów

inżynierskich w Częstochowie

Odkryj kierunki inżynierskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia inżynierskie Częstochowa | woj. śląskie

Studia inżynierskie w Częstochowie to studia, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W CZĘSTOCHOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Automatyka i robotyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Elektromobilność i energia odnawialna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Elektronika i telekomunikacja stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Elektrotechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Energetyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka techniczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Informatyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Inteligentne miasta stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Inteligentny przemysł stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Inżynieria bezpieczeństwa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia
Inżynieria materiałowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria multimediów stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Inżynieria środowiska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Logistyka inżynierska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Mechanika i budowa maszyn stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Mechatronika stacjonarne I stopnia
Metalurgia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Sztuczna inteligencja i data science stacjonarne II stopnia
Zarządzanie i inżynieria produkcji stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Częstochowie są studia inżynierskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W CZĘSTOCHOWIE

SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
I
K
M
N
O
P
R
S
Ś
T
V
W
Z
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia inżynierskie w Częstochowie

Studia inżynierskie wymagają zdolności logicznego myślenia i umiejętności umysłu ścisłego. Aby dołączyć do grona studentów należy na maturze zdawać matematykę, chemię, fizykę, lub biologię – oczywiście na poziomie rozszerzonym. Warto także zadbać o kondycję języka obcego; jego znajomość będzie przydatna podczas nauki, a także w przyszłej pracy zawodowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia inżynierskie niestacjonarne w Częstochowie

Śmiało można założyć, że studia inżynierskie zawsze będą popularne, a na zawody związane z wykształceniem inżynierskim nigdy nie spadnie zapotrzebowanie. Każdego roku niemal niezliczona ilość kandydatów stara się o przyjęcie na studia wiążąc z nauką ciekawe plany. Osoby zainteresowane kształceniem w Częstochowie znajdą w tym mieście wiele możliwości rozwoju, stawiając w centrum uwagi przede wszystkim Politechnikę Częstochowską.

Jakie kierunki można studiować w trybie niestacjonarnym? Wachlarz dyscyplin jest całkiem szeroki; od Automatyki i robotyki, przez Energetykę, na Metalurgii kończąc. Kandydaci zastanawiający się jeszcze nad tym, czy warto podjąć naukę w formę niestacjonarnej powinni odrzucić wszelakie możliwości, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobywać wiedzę właśnie w takim trybie.

Zaznaczyć trzeba, że pod względem programowym nie występują żadne różnice porównując studia niestacjonarne ze stacjonarnymi. Nauka przynieść ma takie same efekty i zaowocować identycznymi umiejętnościami. Różnice występują gdzie indziej, a jedną z nich jest fakt, że nauka w formule niestacjonarnej jest nauką płatną.

Co jeszcze? Chyba każdy wie, że studia stacjonarne określane są studiami dziennymi, ponieważ zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, od godzin porannych. Studia niestacjonarne natomiast dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Wieczorowe prowadzone są w tygodniu i, jak sama nazwa podpowiada, od godzin popołudniowych.

Zaoczne mają formę weekendowych zjazdów, organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie. Przeglądając katalogi dydaktyczne należy zwrócić baczną uwagę na opisy kierunków, ponieważ studia zaoczne występują znacznie częściej niż studia wieczorowe.

czytaj dalej studia inżynierskie niestacjonarne (zaoczne) w Częstochowie

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W CZĘSTOCHOWIE

Rozwiń

STUDIA INŻYNIERSKIE W CZĘSTOCHOWIE - PODYPLOMOWE

E
K
M
O
P
S
W

Jak wyglądają studia inżynierskie w Częstochowie?

Postęp technologiczny nie zwalnia tempa, zatem popularność studiów inżynierskich nie słabnie. Dają konkretny zawód i rozwijają umiejętności praktyczne. Zatem, jeśli zastanawiacie się które miasto wybrać do podjęcia nauki, warto przyjrzeć się Częstochowie, w której czekają na Was, z ofertą studiów inżynierskich, dwie publiczne uczelnie.

Proponują one szeroki wachlarz kierunków i specjalności. Znajdziecie tutaj Systemy sterowania w elektroenergetyce, Bezpieczeństwo sieciowych systemów informatycznych, czy też Zarządzanie przedsiębiorstwami przemysłowymi.

Kierunki kształcenia zlokalizowane na wielu wydziałach to solidna dawka wiedzy, po otrzymaniu której absolwenci nie napotykają większych problemów na rynku pracy. Dobry inżynier zawsze będzie pożądanym specjalistą, nie tylko w kraju nad Wisłą. Polscy inżynierowie cieszą się uznaniem i popularnością także poza granicami kraju. Uważani są za dobrych i godnych zaufania fachowców.

Porządna wiedza i umiejętności połączone z dobrą znajomością języka obcego mogą zaowocować międzynarodową karierą zawodową. Zawód inżyniera to zawód przyszłości. Jeśli chcesz go zdobyć, koniecznie zapoznaj się z ofertą studiów inżynierskich w Częstochowie.

 

Praca po studiach inżynierskich w Częstochowie

Możemy być pewni, że wykwalifikowany inżynier nigdy nie będzie się nudził, a poszukiwanie pracy nie będzie spędzało snu z powiek. Świat nie potrafi obejść się bez inżynierów i ich innowacyjnych pomysłów. Są nam, po prostu, niezbędni.

A gdzie mogą znaleźć pracę świeżo upieczeni inżynierowie? Wszystko uzależnione jest od kierunku, w którym się wykształcili. Na przykład, absolwenci Automatyki i robotyki zdobyli wiedzę z zakresu robotyzacji przemysłowej, mechatroniki, czy też elektronicznych systemów zabezpieczeń, zatem posiadają kwalifikacje, aby podjąć pracę na stanowiskach projektantów nowoczesnych systemów automatyzacji, inżynierów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu układów automatyki i robotyki w zakładach przemysłowych, inżynierów konstruktorów w firmach projektujących i produkujących urządzenia automatyki, specjalisty do spraw obsługi urządzeń elektroenergetyki odnawialnej.

Absolwenci Inżynierii biomedycznej posiadają umiejętności korzystania z nowoczesnej aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych, opierających się na metodach, technikach i technologiach teleinformatycznych, informatycznych, elektronicznych i materiałów. Dzięki zdobytej wiedzy mogą współpracować z lekarzami medycyny w zakresie integracji, eksploatacji, obsługi i konserwacji aparatury medycznej oraz obsługi systemów diagnostycznych i terapeutycznych, udziału w wytwarzaniu i projektowaniu aparatury medycznej oraz w pracach naukowo- badawczych związanych z inżynierią biomedyczną.

Szpitale, jednostki kliniczne, jednostki ambulatoryjne, poradnie, firmy wytwarzające aparaturę i urządzenia medyczne, jednostki obrotu handlowego i technicznego. Absolwenci studiów inżynierskich nie narzekają na brak zajęć i obowiązków. Rynek pracy chłonny jest nowych, młodych specjalistów, którzy podbiją świat innowacyjnymi projektami.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA STUDIA INŻYNIERSKIE

Wydział Elektryczny:

 • Automatyka i robotyka. Specjalności: Automatyzacja procesów, Systemy sterowania w elektroenergetyce odnawialnej;
 • Elektronika i telekomunikacja. Specjalności: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, Elektronika układowa;
 • Elektrotechnika. Elektroenergetyka, Instalacje elektryczne w budownictwie, Komputeryzacja i robotyzacja procesów;
 • Informatyka. Specjalności: Informatyka techniczna, Technologie internetowe i techniki multimedialne, Bezpieczeństwo sieciowych systemów informatycznych, Systemy i sieci komputerowe, Inżynieria obrazu i grafika komputerowa, Modelowanie i symulacja w zarządzaniu.

dowiedz się więcej 

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów:

 • Bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjalności: Zarządzanie bezpieczeństwem i higiena pracy, Edukacja w BHP;
 • Inżynieria bezpieczeństwa;
 • Inżynieria bezpieczeństwa i higiena pracy. Specjalności: Bezpieczeństwo i higiena pracy, Inżynieria bezpieczeństwa;
 • Fizyka techniczna. Specjalności: Fizyka komputerowa, Inżynieria medyczna, Nanomateriały i nanotechnologie, Optyka okularowa, Optometria, Komputerowe sterowanie w elektronice przemysłowej;
 • Inżynieria chemiczna i procesowa. Specjalności; Ekstrakcja i recykling metali, Chemia żywności, Chemia kosmetyków;
 • Inżynieria materiałowa. Specjalności: Materiały metaliczne i ceramiczne, Materiały i handel, Materiały polimerowe, biomateriały i kompozyty;
 • Metalurgia. Specjalności: Metalurgia ekstrakcyjna, Informatyka stosowana, Odlewnictwo, Przeróbka plastyczna materiałów, Recykling metali i ochrona środowiska, Technika cieplna, Zarządzanie inżynierskie, Metalurgia chemiczna i przetwórstwo metali niezależnych, rzadkich i szlachetnych;
 • Zarządzanie i inżynieria produkcji. Specjalności: Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie, Zarządzanie systemami produkcyjnymi, Informatyka w zarządzaniu i inżynierii produkcji, Inżynieria produkcji w ekorozwoju, Inżynieria produkcji wyrobów przerabianych, Inżynieria produkcji odlewniczej, Inżynieria produkcji wyrobów przerabianych plastycznie i odlewanych, Logistyka w zarządzaniu, Zarządzanie przedsiębiorstwami przemysłowymi, Informatyka w zarządzaniu, Inżynieria produkcji, Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.

dowiedz się więcej 

Wydział Infrastruktury i Środowiska:

 • Biotechnologia. Specjalność: Biotechnologia środowiska;
 • Ekoinnowacje w infrastrukturze środowiska;
 • Energetyka. Specjalności: Rozproszone systemy energetyczne, Energetyka konwencjonalna, Energetyka niekonwencjonalna;
 • Inżynieria środowiska. Specjalności: Ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery, Inżynieria energii, Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, Biotechnologia ścieków i utylizacja odpadów, Urządzenia sanitarne, Innowacyjne technologie i zarządzanie środowiskiem, Technologia wody i ścieków.

dowiedz się więcej 

Wydział Budownictwa:

 • Budownictwo. Specjalności: Konstrukcje budowlane i inżynierskie, Technologia, organizacja i zarządzanie w budownictwie, Architektura w budownictwie.

dowiedz się więcej 

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki:

 • Inżynieria biomedyczna. Specjalności: Informatyka medyczna, Inżynieria rehabilitacyjna;
 • Mechanika i budowa maszyn. Specjalności: Automatyzacja procesów wytwarzania i robotyka, Inżynieria samochodowa, Inżynieria cieplna i samochodowa, Komputerowe projektowanie maszyn i urządzeń, Przetwórstwo tworzyw polimerowych, Spawalnictwo, Computer modelling and simulation (studia w języku angielskim), Modelling and simulation in mechanics;
 • Mechatronika. Specjalności: Projektowanie systemów mechanicznych, Systemy sterowania.

dowiedz się więcej 

Wydział Zarządzania:

 • Logistyka. Specjalności: Zarządzanie i inżynieria transportu, Inżynieria systemów logistycznych;
 • Management and Production Engineering ( studia w języku angielskim).

dowiedz się więcej

 


UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO PRZYRODNICZY W CZĘSTOCHOWIE STUDIA INŻYNIERSKIE

Wydział Matematyczno- Przyrodniczy:

 • Inżynieria bezpieczeństwa. Specjalności: Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, Bezpieczeństwo sanitarno- epidemiologiczne;
 • Informatyka. Specjalności: Grafika komputerowa, Inżynieria oprogramowania, Technologie internetowe;
 • Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały. Specjalności: Virtual prototyping, Nano- i bioinnowacje w materiałach, Design i wzornictwo przemysłowe.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)