Biologia - Kraków

Studia w Krakowie

biologia

Odkryj kierunek biologia w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

15.02.2023

Biologia - studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Biologia w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). 

Studia na kierunku biologia w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku biologia w Krakowie rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | Biologia Kraków - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Krakowie biologię możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychUniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Biologii UP) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (Wydział Biologii UJ).
 

Opis kierunku

Z zagadnieniami, związanymi z biologią, spotykamy się już od szkoły podstawowej. Pogłębioną wiedzę w tej dziedzinie można zdobyć, wybierając kierunek biologia. Program studiów obejmuje zajęcia m.in. z genetyki, ekologii, ewolucjonizmu, czy biologii molekularnej. Opisywanie oraz wyjaśnianie różnych procesów, zachodzących w przyrodzie, nie powinno stanowić żadnego problemu dla absolwentów kierunku.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Studia gwarantują zdobycie umiejętności, które z powodzeniem można wykorzystać w zawodzie nauczyciela. To jednak nie wszystkie opcje rozwoju kariery – absolwenci mogą pracować w laboratoriach badawczych, instytucjach ochrony zdrowia, czy w przemyśle.

czytaj dalej wszystko o Biologia - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek BIOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Biologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Biologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biologia w Krakowie?

Uczelnie w Krakowie, które decydują się na zaoferowanie możliwości studiowania Biologii, nakładają na studentów obowiązek osiągnięcia odpowiednio wysokiego wyniku maturalnego z wiodących przedmiotów.

Najczęściej są nimi: matematyka, język angielski, biologia, chemia oraz fizyka. Aby upewnić się w aktualności procedur, odwiedź stronę internetową uczelni, na którą postanowiłeś się zdecydować.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Biologia w Krakowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOLOGIA?

Biologia to nauka, która zajmuje się badaniem życia organizmów żywych. Większość z nas z pewnością interesuje się otaczającym światem, a ten z kolei składa się między innymi z organizmów żywych. Dokładne poznanie fizjologii, anatomii i specyfiki środowisk bytowania różnych gatunków, daje cenną wiedzę na temat zależności występujących pomiędzy poszczególnymi organizmami. Dlatego też Biologia jest niezwykle interesującą i ciekawą dziedziną nauki.

Studia biologiczne możesz podjąć na wielu uczelniach w Polsce – niektóre z nich starają się zadbać o komfort studentów poprzez zaoferowanie im możliwości studiowania w trybie dziennym lub zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie Biologii w Krakowie, również staniesz przed szansą dokonania najwłaściwszego wyboru w tej kwestii.

Wszystkie kierunki studiów w Krakowie nie są dla każdego. Wyobraźmy sobie następujący przykład- osoba wyróżniająca się umysłem ścisłym, ale nie pałająca uwielbieniem względem nauki dat decyduje się na studiowanie historii. Dlatego aby uniknąć rozczarowań, warto dobrać kierunek studiów do własnych predyspozycji, oczekiwań i zainteresowań.

Każdy kandydat na Biologię powinien interesować się otaczającym go środowiskiem naturalnym. Umiejętność szybkiego przyswajania złożonej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych będzie dodatkowym, nieocenionym atutem.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku biologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku biologia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Studia w Krakowie na kierunku Biologia uczą przede wszystkim o funkcjonowaniu, budowie i środowisku zwierząt, grzybów, roślin, bakterii i innych organizmów żywych. Dzięki kształceniu kierunkowemu, zyskasz pragmatyczną wiedzę na temat:

 • genetyki
 • fizjologii
 • wzajemnych zależności pomiędzy królestwami organizmów

 

Dowiesz się w jaki sposób produkty odzwierzęce są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz innych, a także zyskasz szansę na poznanie szczegółowych informacji na temat własnego organizmu – kilka działów Biologii całkowicie poświęca się nauce o człowieku. Studenci tego aktualnego i pragmatycznego kierunku będą mieli szansę na poznanie podstaw innych nauk, bazujących na Biologii. Zatem poznają najważniejsze dokonania biotechnologów, bioinformatyków, a także dowiedzą się nieco o pracy biochemików.

Ile trwają studia na kierunku biologia w Krakowie?

Studia na kierunku Biologia w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Biologia w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOLOGIA?

Absolwenci Biologii w Krakowie kształtują własną zawodową przyszłość w różnorodny sposób. Jedni decydują się na podjęcie kariery nauczycielskiej w szkołach, przedszkolach i uczelniach wyższych, innych natomiast zdecydowanie bardziej interesuje praca badawcza w laboratoriach. Jeśli ukończysz ten kierunek studiów, będziesz mógł zatrudnić się w:

 • jednostkach administracji rządowej i samorządowej
 • placówkach takich jak kompostownie, oczyszczalnie ścieków
 • przemyśle spożywczym

 

Wachlarz wyboru jest dość szeroki i z pewnością pozwoli ci na znalezienie dobrej propozycji.

Gdzie studiować na kierunku biologia w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek biologia w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek biologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Biologii UJ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Biologii) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Biologia w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Biologia Kraków studia i stopnia

Biologia Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Biologia Kraków studia stacjonarne

Biologia Kraków studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku biologia w Krakowie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Kierunki biologiczne i przyrodnicze w Krakowie

Rozwiń

Popularne kierunki biologiczne i przyrodnicze niestacjonarne w Krakowie

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Kielecka 7, w Gdyni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv_d6MC2n_UYRoXqg1kicRPI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b1ca3-wsaib-gdynia-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • ul.Paca 37, , 04 - 386 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJQ3hXJMfNHkcREEMR9HcXsPk https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/dac53-viamoda-kierunki.jpg VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bc5e5-politechnika-bialostocka.jpg Politechnika Białostocka
 • ul. Kokoszków 71 Nowy Targ 34-400 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJscWt8r3kFUcRfsh_Lo4XfW4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1a717-ppuz-nowy-targ.jpg Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • ul. Krupnicza 33, 31-123 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJC0cMNgxbFkcRB9jDVXm1yK8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/3f77d-uj-krakow.jpg Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Drzwi otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/166b7-wsr-studia-warszawa.jpg Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie