UAM rekrutacja na studia to jedno z najczęściej poszukiwanych haseł w Internecie, co potwierdza olbrzymie zainteresowanie nauką, jak również wysoką pozycję uczelni i jej znaczące miejsce na edukacyjnej mapie. Czy nabór na studia jest procesem trudnym? Owszem, osoby ubiegające się o przyjęcie muszą skrupulatnie podejść do tematu i wykonać szereg zadań, ale jeśli trzymają się jasno określonych reguł, gra o indeks nie jest niczym skomplikowanym.
Co zatem może stanowić problem? Dla niektórych kandydatów rekrutacja może być procesem wywołującym duże emocje, budzącym niepewność i wątpliwości. To także zrozumiałe. Każdemu zależy na rozpoczęciu kształcenia na wymarzonym kierunku. Co najważniejsze, istnieją sposoby na to, aby te wątpliwości rozwiać i czekać na wyniki rekrutacji z optymizmem.
Harmonogram rekrutacji na studia w UAM podpowiada, że jest jeszcze sporo czasu na to, aby bez niepotrzebnych nerwów i zbędnego pośpiechu przystąpić do rywalizacji o wpis na listę nowych studentów. Jest także czas na to, aby zdecydować się na kierunek kształcenia, a jak wiemy oferta dydaktyczna poznańskiej uczelni należy do niezwykle bogatych – przyszli studenci wybierać mogą spośród 143 kierunków i 59 specjalności. Przystąpmy do dzieła. Rozpocznijmy swoją drogę, posiadając wiedzę, dzięki której będzie ona łatwiejsza.
UAM przedmioty maturalne – to również jedna z fraz najczęściej wpisywanych do wyszukiwarek internetowych, a zatem zaczniemy od jej omówienia. Podstawą kwalifikacji na studia są jasno określone przedmioty maturalne.
Na przykład w przypadku kierunku Administracja znaczenie mają: język polski, język obcy nowożytny, historia, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że katalogu dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza znajdują się kierunki, które w czasie rekrutacji wymagają od kandydatów czegoś więcej, niż tylko podania wyników z przedmiotów. Chodzi o kierunki, które wymagają podejścia do egzaminów wstępnych, a są to: Reżyseria dźwięku, Teologia specjalność kapłańska oraz specjalność katechetyczno- pastoralna, Pedagogika specjalna (specjalność Logopedia), Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Liberal Arts nad Sciences czy Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne.
Egzaminy, które mogą mieć różne formy, są zagadnieniem wartym omówienia, ponieważ wpływają na sposób liczenia punktów rekrutacyjnych.
Wynik końcowy uzyskany przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym obliczany jest jako suma wyników z wybranych przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym przemnożonych przez wagi przypisane tym przedmiotom. Waga ma za zadanie odpowiednio wartościować poszczególne przedmioty zgodnie z charakterem kierunku lub specjalności studiów. Oznacza to, że możemy skorzystać z następującego wzoru:
Wynik końcowy = przedmiot x waga + przedmiot x waga +…
Rozbierając wzór na czynniki pierwsze, posługując się przykładem w postaci kwalifikacji na kierunek Chemia, wartości powinny wyglądać następująco:
język polski: poziom podstawowy – waga 0.10, poziom rozszerzony – waga 0.20
język obcy nowożytny: poziom podstawowy – waga 0.10, poziom rozszerzony – waga 0.20
chemia: poziom podstawowy – waga 0.30, poziom rozszerzony – waga 0.60
biologia: poziom podstawowy – waga 0.25, poziom rozszerzony – waga 0.50
fizyka / fizyka i astronomia: poziom podstawowy – waga 0.25, poziom rozszerzony – waga 0.50
matematyka: poziom podstawowy – waga 0.25, poziom rozszerzony – waga 0.50
geografia: poziom podstawowy – waga 0.20, poziom rozszerzony – waga 0.40
W przypadku, gdy kandydat nie ma oceny z przedmiotu / poziomu wskazanego w zasadach rekrutacji, to uzyskuje 0 punktów z tego przedmiotu / poziomu.
UAM progi punktowe to kolejna internetowe fraza, którą weźmiemy na tapet. Kandydaci przeczesują Internet, aby odnaleźć choć fragmentaryczne informacji na ich temat. Tymczasem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od lat nie publikuje progów punktowych dla poszczególnych kierunków. Dlaczego? Ponieważ rzeczywiste dane dostępne są dopiero po zakończeniu rekrutacji.
sprawdź UAM progi punktowe
Limity miejsc to nieskomplikowane zagadnienie. To liczba, która podpowiada ile osób może być przyjętych na dany kierunek studiów. Co zrozumiałe, liczby te wyglądają różnie, ponieważ każdy kierunek planuje przyjąć inną liczbę osób.
Przykładowo: limit miejsc na kierunek Chemia wynosi 142, limit miejsc na kierunek Akustyka (specjalność Protetyka słuchu i ochrona przed hałasem) wynosi 30, limit miejsc na kierunek Historia wynosi 200, limit miejsc na kierunek Informatyka (w trybie stacjonarnym) wynosi 100, a limit miejsc na kierunek Ochrona środowiska wynosi 60. Hasło UAM limity miejsc jest zatem jasne.
sprawdź UAM limity miejsc
Olimpiady i konkursy to wydarzenia, w których warto uczestniczyć, ponieważ stanowią świetną formę sprawdzenia wiedzy, a nagrodami mogą być nie tylko dyplomy. Posiadanie tytułu laureata lub finalisty to podstawa do uzyskania znacznych ulg w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Oczywiście, znaczenie mają konkretne olimpiady i konkursy, wyszczególnione przez uczelnię, których profile mają wpływ na rekrutację na określone kierunki kształcenia.
Na przykład: kandydaci na kierunek Prawo mogą uzyskać maksymalną liczbę punktów, jeśli są laureatami takich zawodów jak: Konkurs Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Olimpiada Historyczna, Olimpiada Wiedzy Historycznej, Olimpiada Wiedzy o III RP, Olimpiada Wiedzy o Integracji Europejskiej, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka , Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej .
Proces rekrutacji na studia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzony jest za pośrednictwem specjalnego systemu internetowego, choć co zrozumiałe, kandydaci zobligowani do uczestnictwa w egzaminach wstępnych muszą pojawić się w siedzibie uczelni. Ale wszystkie kroki, jakie należy wykonać, jak również informacje o końcowych wynikach zawarte będą na osobistym koncie kandydata. To właśnie tam (na koncie w serwisie rekrutacyjnym) otrzymamy wiadomość o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Czy na tym kończy się nasze zaangażowanie? Nie.
Kolejnym krokiem jest dostarczenie wymaganych dokumentów. Nie wolno pominąć tego zadania, zakładając, że skoro otrzymało się informację o przyjęciu, to już nic nie stoi na przeszkodzie, aby z dumą nazywać się studentem UAM. Należy podkreślić to bardzo wyraźnie. Brak dostarczenia dokumentów albo dostarczenie ich w innym terminie może oznaczać wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia!
Do zestawu wymaganych dokumentów należą między innymi: ankieta osobowa zawierająca zdjęcie, świadectwo, ewentualny aneks do świadectwa, zaświadczenie potwierdzające posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady czy też dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego, jeśli wybraliśmy anglojęzyczny kierunek studiów. Oprócz tego, kandydaci na niektóre kierunki muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do studiowania, poświadczone przez lekarza medycyny pracy.