Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Budownictwo w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne to forma kształcenia, która może przypominać tryb uczęszczania do szkoły średniej. Forma ta nazywana jest również studiami dziennymi, a to dlatego, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.

Studia stacjonarne charakteryzują się przede wszystkim tym, że z racji odbywania zajęć w tygodniu studenci mają więcej czasu na pewną aktywność. Jaką? Na zadawanie licznych pytań, powtarzanie trudniejszego materiału, czy też prowadzenie dłuższych dyskusji na dany temat. Czy to oznacza, że taka aktywność jest niemożliwa w ramach studiów niestacjonarnych? Oczywiście, że nie. Ale należy zwrócić uwagę, iż studia niestacjonarne wyróżniają się inną intensywnością.

Co jeszcze wiemy o studiach stacjonarnych? W uczelniach publicznych są to studia bezpłatne. W uczelniach niepublicznych każda forma kształcenia, w tym studia dzienne są płatne.

 

Studia niestacjonarne.

W przestrzeni studiów niestacjonarnych występują dwie formy kształcenia: studia wieczorowe i studia zaoczne. Pierwsza polega na tym, że studenci odbywają zajęcia od poniedziałku do piątku i rozpoczynają je w godzinach popołudniowych i wieczornych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tryb ten występuje dość rzadko, a na dodatek bywa i tak, że wcale nie są realizowany wieczorem, a przez cały dzień.

Zatem co wiemy na temat studiów zaocznych? Studia zaoczne charakteryzują się tym, że zajęcia w ich ramach realizowane są w weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie. Taka formuła sprawia, że od studentów wymagana jest większa samodzielność w zdobywaniu wiedzy. Ale nie można traktować tego jako wadę, ponieważ dzięki temu łatwo rozwinąć w sobie umiejętność zarządzania czasem, czy też wyszukiwania i selekcjonowania informacji.

Podkreślić należy, że studia niestacjonarne są płatne. W każdej uczelni, a zatem również w uczelniach publicznych. Ile kosztuje nauka? Każda uczelnia posiada własny cennik za usługi edukacyjne, dlatego należy dokładnie zaznajamiać się z warunkami studiowania.

 

Jak podjąć decyzję?

Każdy chce studiować inaczej. Niektórzy pragną skupić się wyłącznie na uczęszczaniu na zajęcia i zdobywaniu wiedzy, a niektórzy pragną połączyć to z mniej lub bardziej aktywną działalnością zawodową. Łatwo zauważyć pewien trend pokazujący, że studenci studiów niestacjonarnych wykonują określone obowiązki zawodowe w tygodniu, a w weekendy zjawiają się na uczelni, by zdobywać wykształcenie.

Która forma jest lepsza? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ każdy inaczej planuje i prowadzi proces kształcenia. Co najważniejsze, pod względem merytorycznym, a więc programowym między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują żadne różnice. Zachodzą one wyłącznie w zakresie uczęszczania na zajęcia, intensywności, czy czasu spędzonego w murach uczelni.

Sprawdź

Kierunki studiów w Poznaniu

Studia w Poznaniu

Studia techniczne

Budownicwo w Poznaniu

WSZYSTKO O KIERUNKU BUDOWNICTWO - POZNAŃ

Komentarze (0)