Dlaczego warto iść na studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim?

Architektura w Katowicach to kierunek, który od lat utrzymuje jedną z czołowych pozycji w rankingu najpopularniejszych studiów. Zainteresowanie studiami architektonicznymi sprawia, że są one dostępne niemal w każdym dużym mieście Polski, w tym także w Katowicach. Poniższy artykuł skupi się na przedstawieniu studiów na kierunku architektura w Katowicach i tym samym będzie pomocny w odpowiedzi na pytanie czy ten profil kształcenia jest wart uwagi przyszłych studentów.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Zaletą studiów na kierunku architektura w Katowicach jest ich interdyscyplinarny charakter. Dzięki złożonemu programowi nauczania, studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych, między innymi takich jak:

 

  • nauki techniczne
  • sztuki piękne
  • nauki artystyczne
  • informatyka

 

Wiedza teoretyczna, zdobyta podczas pierwszych semestrów nauki, będzie podstawą do rozwijania umiejętności i kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do podjęcia pracy w branży architektonicznej.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Mimo, że odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest niezwykle ważne, to stanowi ono tylko punkt wyjścia do doskonalenia kompetencji praktycznych, szczególnie docenianych na obecnym rynku pracy. Dlatego też program nauczania na kierunku architektura w Katowicach zakłada realizacje wielu rozwijających warsztatów, dzięki którym studenci zdobędą zróżnicowane umiejętności. Oto wybrane z nich:

  • Projektowanie architektoniczne i urbanistyczne: to umiejętność, którą powinien posiadać każdy, kto chce związać swoją przyszłość z branżą architektoniczną. Studenci będą mieli okazję poznać szczegółowe zasady projektowania, także przy zastosowaniu nowoczesnych programów informatycznych. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób tworzyć założenia kompozycyjne oraz opracowania planistyczne, co z powodzeniem wykorzystają wswojej przyszłej pracy zawodowej.

 

  • Umiejętności organizacyjne: zdolność organizacji oraz planowania procesu inwestycyjnego stanowi jeden z ważniejszych elementów pracy architekta i urbanisty. Dlatego też w programie kształcenia na studiach architektonicznych w Katowicach znajdą się zajęcia przygotowujące do wykonywania powyższych zadań.

 

  • Kompetencje informatyczne: obecnie informatyka i komputery zdominowały niemal każdą branżę, w tym architektoniczną. W związku z tym studenci skupią się na doskonaleniu zdolności informatycznych, w tym tworzenia grafiki komputerowej czy obsługi programów projektowych.

Wymienione kwalifikacje to tylko niewielki ułamek tych, które można uzyskać podczas studiów na kierunku architektura w Katowicach. Integralną część kształcenia będą stanowić praktyki, dzięki którym studenci otrzymają niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Absolwenci studiów architektonicznych posiadają wszechstronne wykształcenie i odpowiednie przygotowanie zawodowe, dzięki czemu mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy. Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania, studenci kończący naukę mają dużo możliwości rozwoju.

Przede wszystkim znajdą zatrudnienie w biurach projektowych i urbanistycznych, gdzie wykorzystają swoje umiejętności projektowe. Ponadto bez problemu odnajdą się w firmach deweloperskich i budowlanych. Dobrym pomysłem może być także założenie własnej działalności gospodarczej o profilu architektonicznym.

Warto pamiętać, że aby zostać wpisanym na listę Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, po ukończeniu studiów należy odbyć dwuletnią praktykę zawodową oraz zdać egzamin państwowy.

Sprawdź

Studia w Katowicach

Studia architektoniczne

Kierunki studiów w Katowicach

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE

Komentarze (0)