Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne, w przypadku Kierunku lekarskiego, są najczęściej występującym trybem kształcenia. Praktycznie każda uczelnia oferująca ten kierunek, proponuje naukę w tej formie. W formie, która wymiennie nazywana jest studiami dziennymi, a to dlatego, że polega ona na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i odbywaniu zajęć, które zazwyczaj rozpoczynają się w godzinach porannych.

Zajęcia na studiach stacjonarnych rozłożone są na pięć dni tygodnia (choć może przytrafić się dzień wolny w harmonogramie) i z tego faktu można odnieść wrażenie, że studenci tego trybu mają więcej czasu na naukę. W pewnym sensie tak jest, choć rok akademicki trwa tyle samo dla wszystkich.

Co jeszcze warto zaznaczyć? Studia stacjonarne są bezpłatne – ale wyłącznie w uczelniach publicznych.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na studia wieczorowe oraz studia zaoczne. Prawdą jest, że studia wieczorowe to forma zanikająca, która okres popularności ma już dawno za sobą. Z tego też względu tryb ten wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. To, co zostało w nim niezmienione to to, iż zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Ale czy zawsze wieczorem, jak sama nazwa wskazuje? Otóż, nie. Zdarza się, że studia wieczorowe bywają wieczorowymi tylko nazwy, a zajęcia w praktyce realizowane są przez cały dzień.

Studia zaoczne występują zdecydowanie częściej, choć w przypadku Kierunku lekarskiego nie można brać tego za pewnik. Studia zaoczne to studia weekendowe, czyli polegają na uczęszczaniu na uczelnię w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Zajęcia realizowane są w ramach tzw. zjazdów, które organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie.

Co należy dodać? Studia niestacjonarne są płatne. Wszędzie. W każdej uczelni.

 

Jak podjąć decyzję?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, która forma kształcenia będzie dla nas najbardziej odpowiednia należy sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość wyboru. Zdarza się bowiem, że Kierunek lekarski w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) realizowany jest tylko w jednym trybie, a mianowicie trybie dziennym.

Jeśli otrzymujemy szansę wyboru, warto przemyśleć kilka spraw i spróbować zaplanować swoje studia medyczne. To w końcu najważniejszy okres, na dodatek wypełniony intensywną nauką. Co warto podkreślić, nie ma formy lepszej i gorszej. Bezcelowe są dyskusje na temat wyższości jednego trybu nad drugim. Studia stacjonarne i niestacjonarne posiadają wiele różnic, ale elementem wspólnym jest program nauczania, mający przekazać nam taką samą wiedzę.

Kto decyduje się na studia stacjonarne, a kto na studia niestacjonarne? Zazwyczaj – ponieważ nie wolno uogólniać – na dzienną formę nauki decydują się osoby pragnące poświęcić się wyłącznie nauce i życiu związanym z uczelnią. Studia niestacjonarne, a dokładniej rzecz ujmując zaoczne, wybierają ci, którzy pragną połączyć naukę z jakimiś dodatkowymi obowiązkami, zwykle z mniej bądź bardziej intensywną pracą.

Osoby planujące naukę w uczelni publicznej na pewno zwracają uwagę na kwestię finansową, ponieważ studia stacjonarne prowadzone są bezpłatnie, natomiast za studia niestacjonarne należy ponieść opłatę.

Sprawdź

Kierunki studiów w Trójmieście

Studia medyczne

Studia medyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

WSZYSTKO O KIERUNKU KIERUNEK LEKARSKI - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)