Studia na kierunku Logistyka w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Logistyka w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Logistyka w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Logistyka w Trójmieście. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Przestrzeń studiów logistycznych w Trójmieście jest bardzo różnorodna. Można studiować w uczelniach o odmiennych profilach, można wybierać spośród licznych specjalności i ścieżek kształcenia, a także można dokonać wyboru w zakresie tego, w jakiej formie chcemy zdobywać wykształcenie.

Studia stacjonarne są najpowszechniejszą, najczęściej występującą formą kształcenia. Może ona przypominać tryb nauki, jaki znamy ze szkoły średniej, ponieważ polega na odbywaniu zajęć od poniedziałku do piątku, zazwyczaj od godzin porannych. To, co wychodzi na pierwszy plan w charakterze formy dziennej, to rozłożenie procesu kształcenia. Uczęszczając na uczelnię pięć dni w tygodniu (choć oczywiście może zdarzyć się jakiś dzień wolny) studenci mają więcej czasu na zdobywanie wiedzy podczas zajęć. Mają więcej okazji do zadawania pytań, rozwiewanie pojawiających się wątpliwości, czy też powtarzania bardziej skomplikowanych tematów.

Osoby zainteresowane studiami w uczelniach publicznych bardzo często zwracają uwagę na kwestię finansową. Dlaczego? Ponieważ dzienna forma kształcenia w publicznych uczelniach jest bezpłatna.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne najczęściej kojarzone są ze studiami zaocznymi. To oczywiście słuszne skojarzenia, choć w niestacjonarnej przestrzeni funkcjonują jeszcze studia wieczorowe. Studia wieczorowe polegają na uczęszczaniu na uczelnię od poniedziałku do piątku. Warto jednak zapamiętać, że ten tryb nauczania coraz częściej zmienia swój charakter i często zajęcia nie są prowadzone wcale w godzinach wieczornych. Bywa tak, że studia wieczorowe są studiami wieczorowymi wyłącznie z nazwy, a zajęcia realizowane są przez cały dzień.

Studia zaoczne to zdecydowanie popularniejsza, częściej oferowana forma kształcenia. Kandydaci na studia logistyczne w Trójmieście mogą mieć pewność, że otrzymają możliwość zdobywania wiedzy w takiej formule. Studia zaoczne polegają na uczęszczaniu na uczelnię w weekendy, a zatem w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Zajęcia organizowane są w ramach tzw. zjazdów, które odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie.

Porównując harmonogram studiów dziennych i studiów zaocznych bardzo łatwo zauważyć różnice. Na fundamencie tych różnic studenci zaoczni muszą wykazywać się znacznie większą samodzielnością w nauce. Można odnieść wrażenie, że mają oni mniej czasu na zdobywanie wiedzy w trakcie zajęć, i z tego też powodu część obowiązującego materiału muszą opanować we własnym zakresie. Czy to wada? Niekoniecznie. Wymagana samodzielność w działaniu rozwija przydatne kompetencje, takie jak zarządzanie czasem, czy też wyszukiwanie, analizowanie i selekcjonowanie informacji.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy zatrzymać się przy aspekcie finansowym. Otóż, jest to płatna forma kształcenia. Na dodatek w każdej uczelni, zarówno publicznej, jak i niepublicznej.

 

Jak podjąć decyzję?

Warto mieć pomysł na studia. To w końcu kilka lat, zatem dobrze jest posiadać plan ich zagospodarowania. Studentów, nie tylko omawianej przez nas Logistyki, można podzielić na dwie grupy. W pierwszej grupie znajdują się osoby, które zamierzają oddać się wyłącznie nauce i obowiązkom z nią związanych. W drugiej grupie natomiast znajdują się osoby, które obowiązki studenckie pragną połączyć z jakimiś innymi obowiązkami, najczęściej natury zawodowej.

Która forma kształcenia umożliwia podjęcie pracy? Wszystko zależy od harmonogramu zajęć i tego, jak bardzo jest napięty i wypełniony. Prawdą jest jednak, że pogodzenie obowiązków akademickich z obowiązkami zawodowymi jest łatwiejsze na studiach zaocznych, bowiem można obrać tryb działania: od poniedziałku do piątku chodzimy do pracy, a w weekend uczęszczamy na zajęcia na uczelni. Oczywiście, nie oznacza to, że przed studentami dziennymi zamyka się szansa podjęcia choćby najdrobniejszej pracy. Nie. Może to jednak wymagać większego nakładu sił i dobrej organizacji.

Gdy mówimy o formach kształcenia bardzo często podkreślamy kwestię finansów. Jest ona istotna tylko wtedy, gdy planujemy uczyć się w uczelni publicznej, ponieważ w nich istnieje podział na studia płatne i bezpłatne. Kandydaci do niepublicznych szkół wyższych nie mają takiego dylematu, gdyż w nich każda forma kształcenia jest odpłatna.

O czym należy pamiętać? Między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi występuje wiele różnic. Podyktowane są one kalendarzem, harmonogramami zajęć oraz ich intensywnością. Natomiast między formami kształcenia nie ma żadnych różnic pod względem merytorycznym. Program kształcenia jest taki sam. Oznacza to, że studenci stacjonarni i niestacjonarni uzyskują identyczne wykształcenie.

WSZYSTKO O KIERUNKU LOGISTYKA - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)