Dlaczego warto iść na studia na kierunku budownictwo w Warszawie?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku budownictwo w Warszawie?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku budownictwo w Warszawie?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku budownictwo w Warszawie?

Studia w Warszawie na kierunku budownictwo od lat są jedną z sztandarowych propozycji kształcenia na uczelniach technicznych i politechnikach. Czy jednak w istocie warto je wybrać? Budownictwo wymaga bowiem niemałego zaangażowania – inżynierowie nie powinni narzekać jednak na brak ofert zatrudnienia.

Studenci, którzy zdecydują się na kształcenie w Warszawie, będą mieli do wyboru także pięć różnorodnych ośrodków akademickich – zarówno tych w sektorze publicznym, jak i niepublicznym. Każdy więc będzie mógł znaleźć propozycję w pełni dostosowaną do swoich potrzeb. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto przeanalizować jednak każdy program kształcenia – ich człon będzie podobny, ale poszczególne elementy mogą się nieznacznie od siebie różnić.

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Studentów czeka dwustopniowa nauka w przypadku kształcenia na kierunku budownictwo. Warszawa to miasto, w którym znajduje się kilka potężnych ośrodków akademickich, gdzie można rozpocząć swoją akademicką przygodę. Po pierwszym stopniu absolwenci otrzymają tytuły zawodowe inżynierów. Ukończenie studiów drugiego stopnia pomoże z kolei w zdobyciu tytułów magistra. Studenci, którzy wykształcenie techniczne chcieliby połączyć ze studiami wojskowymi, będą kształcić się w trybie jednolitym. Warto pamiętać, że po zakończeniu studiów I stopnia można podejmować już pierwsze aktywności zawodowe. Pełnię wykształcenie zagwarantuje jednak ukończenie studiów II stopnia.

A jaką konkretną wiedzę zdobywają przyszli absolwenci budownictwa? W trakcie trwania kształcenia studenci poznają więc między innymi:

  • zasady grafiki inżynierskiej oraz narzędzia wykorzystywane w przygotowaniu dokumentacji technicznej;
  • prawo budowalne oraz normy czy wytyczne projektowania obiektów budowlanych;
  • podstawy geologii oraz wiedzę z mechaniki gruntów;
  • zasady konstruowania i analizy wybranych obiektów budownictwa ogólnego;
  • wybrane programy komputerowe wspomagające obliczanie i projektowanie konstrukcji;
  • zasady produkcji przemysłowej materiałów;
  • najczęściej stosowane materiały budowalne itd.

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Kierunki studiów w Warszawie takie jak budownictwo muszą mieć przede wszystkim praktyczny charakter. Uczelnie w Warszawie mają przemyślane programy kształcenia, które pozwalają oprzeć kwalifikacje na stabilnych podstawach teoretycznych. Umiejętności, jakie otrzymają studenci, dotyczą projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych, wykorzystywania technik komputerowych w praktyce inżynierskiej czy oczywiście wykonawstwa różnorodnych typów budowli – od mieszkaniowego po przemysłowe.

Przyszli absolwenci budownictwa w Warszawie uczą się między innymi jak:

  • wykonywać analizę statyczną konstrukcji;
  • zaprojektować wybrane elementy i proste konstrukcje budowlane;
  • zwymiarować podstawowe elementy konstrukcyjne;
  • sporządzać bilans energetyczny obiektu budowlanego;
  • odczytywać rysunki architektoniczne i wiele, wiele innych.

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Absolwenci studiów technicznych, którzy posiadają tytuły zawodowe inżynierów magistrów, nie powinni obawiać się o swoją zawodową przyszłość. Należy wziąć jednak pod uwagę, że dobra praca w budownictwie nie jest wcale łatwa. Warunki pracy nie zawsze są przyjemne – wiążą się z aktywnościami na powietrzu (niezależnie od warunków pogodowych), a na specjalistach budownictwa spoczywa niejednokrotnie odpowiedzialność za jakość wznoszonych budowli. Nie oznacza to jednak, że praca w tym obszarze nie może przynosić zadowolenia!

Na absolwentów budownictwa czekają przykładowo miejsca prace takie jak:

  • biura projektowe i architektoniczne;
  • firmy budowalne;
  • przedsiębiorstwa wykonawcze związane z budownictwem;
  • instytucje nadzoru budowlanego;
  • firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów budowlanych.

Absolwenci budownictwa mogą również śmiało pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej, która pozwoli na realizację wyłącznie starannie wyselekcjonowanych projektów.

 

WSZYSTKO O KIERUNKU BUDOWNICTWO - WARSZAWA

Komentarze (0)