Studia na kierunku budownictwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku budownictwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku budownictwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku budownictwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studenci coraz częściej szukają rozwiązań, które pomogą połączyć ze sobą różnorodne aktywności. Uczelnie w Warszawie wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowują propozycje kształcenia atrakcyjne również pod względem formalnym. Dlatego też osoby kształcące się na kierunku takim jak budownictwo w Warszawie mogą wybrać tryb nauki – stacjonarny lub niestacjonarny. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto poznać cechy charakterystyczne każdego z nich. Zebranie bowiem jak największej liczby informacji pomoże podjąć w pełni racjonalną i przemyślaną decyzję. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć!

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne wciąż cieszą się niegasnącą popularnością. Wpływa na to przede wszystkim brak opłat za czesne na publicznych uczelniach. Kandydaci wybierający tryb kształcenia często biorą pod uwagę czynnik ekonomiczny. Nie można się temu dziwić – studia w Warszawie dla wielu osób wiążą się z wyprowadzką z rodzinnego miasta. To generuje z kolei szereg kosztów związanych z samodzielnym utrzymaniem, czy uiszczaniem opłat za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Część studentów korzysta oczywiście ze wsparcia finansowego rodziców, ale to wciąż tryb stacjonarny i studia na uczelni publicznej wydają się najbardziej atrakcyjne! Trzeba wziąć pod uwagę jednak, że sytuacja zmienia się w przypadku wyboru niepublicznych szkół wyższych – wtedy też studenci zobligowani są do opłat za czesne niezależnie od trybu kształcenia.

Należy pamiętać, że w trakcie kształcenia dziennego zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, studenci więc zdobywają wiedzę regularnie, ale mogą mieć trudność z rozpoczęciem chociażby dorywczej pracy. Studia stacjonarne zadedykowane są zatem przede wszystkim tym osobom, które chciałyby poświęcić się wyłącznie poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu wyższego wykształcenia.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne pozwalają z kolei na większą elastyczność w trakcie nauki. Zajęcia w trybie zaocznym odbywają się najczęściej podczas weekendowych zjazdów. To wtedy też studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Znaczną część materiału teoretycznego muszą też opanowywać oni we własnym zakresie. Studia niestacjonarne realizowane weekendowo trwają już najczęściej od piątku/soboty do niedzieli przez cały dzień.

Część szkół wyższych proponuje swoim studentom kształcenie w formie wieczorowej wtedy zajęcia odbywają się tak jak na studiach stacjonarnych od poniedziałku do piątku. Sama nazwa trybu wieczorowego może być nieco myląca – jego studenci bowiem często kształcą się już w godzinach przedpołudniowych. Przed wyborem studiów niestacjonarnych warto sprawdzić więc (przykładowo na stronie internetowej uczelni), jak będzie wyglądać codzienna organizacja zajęć.

Należy pamiętać jednak, że studia niestacjonarne – także na publicznych uczelniach – są odpłatne. Najważniejsze informacje na temat trybów kształcenia znajdują się na stronach internetowych wybranych ośrodków.  Tryb ten daje szansę kształcenia tym osobom, które są pogodzić ze sobą różnorodne aktywności lub tym, które z różnych przyczyn nie znalazły się na listach osób przyjętych studiów stacjonarnych.

 

Jak podjąć decyzję?

Wbrew pozorom wybór trybu kształcenia nie powinien być wcale trudny. Na początku warto zastanowić się, jakie są nasze indywidualne oczekiwania wobec nauki, czy zależy nam na oszczędności czasu i czy wizja weekendów spędzanych w murach uczelni nie jest niedogodnością. Ważnym kryterium podczas podejmowania decyzji powinna być również ocena sytuacji finansowej.

Studia niestacjonarne są bowiem odpłatne (lub nawet stacjonarne, ale na uczelni niepublicznej) – wtedy też trzeba zadbać o zachowanie płynności finansowej. Warto sprawdzić również, czy uczelnie w Warszawie nie oferują aktualnie atrakcyjnych rabatów, promocji. Większość ośrodków akademickich umożliwia także uiszczanie opłat za czesne w wygodnych ratach!

 

Sprawdź

Studia techniczne

Kierunki studiów w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU BUDOWNICTWO - WARSZAWA

Komentarze (0)