Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Każdy maturzysta chcący kontynuować naukę na uczelni wyższej, prędzej czy później stanie przed wyborem trybu kształcenia. Decyzja ta powinna być w pełni przemyślana, a studenci muszą przemyśleć wszystkie za i przeciw danej formy nauczania. W poniższym artykule przedstawiono szczegółowy opis studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Studia stacjonarne zakładają realizacje zajęć od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Tego typu forma nauczania umożliwia zachowanie większej regularności, która wpływa na efektywniejsze przyswajanie materiału i tym samym osiąganie lepszych wyników w nauce. Jednak to co powszechnie jest uważne za zaletę, dla wielu może stanowić problem. Napięty harmonogram często uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy zawodowej. Jednak, studenci nadal mogą pogodzić naukę z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.
Plusem studiów jest także ich darmowy charakter. Studenci, którzy zdecydują się aplikować na uczelnie publiczne nie muszą ponosić opłaty. Uczelnie niepubliczne wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które zazwyczaj są takimi tylko z nazwy, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych. W obu przypadkach zajęcia realizowane są w siedzibie uczelni. Na uwagę zasługują także studia online, które wykorzystują dedykowaną platformę e-learningową. Jednak niektóre warsztaty praktyczne wymagają obecności studentów na uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek administracja w Bydgoszczy warto zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia zaoczne są częstym wyborem studentów, którym zależy na swobodzie nauczania. Weekendowy tryb kształcenia umożliwia zachowanie elastyczności oraz połączenie nauki z innymi aktywnościami, w tym także z pracą zawodową na pełen etat. Studenci mogą także realizować drugi kierunek studiów w trybie dziennym. Co więcej, studia zaoczne oraz online pozwalają na większą mobilność i nie wymagają przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni.
Minusem studiów niestacjonarnych jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Jednak uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom studentów i decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem. Szczegóły dotyczące tego zagadnienia znajdują się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Wybór trybu nauczania powinien być w pełni przemyślany oraz podparty odpowiednimi argumentami. Warto, aby przyszli studenci zastanowili się nad wadami i zaletami danej formy kształcenia. Przed przystąpieniem do rekrutacji należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: