Fizjoterapia studia we Wrocławiu

Komentarze (0)

Fizjoterapia studia we Wrocławiu

Komentarze (0)
Fizjoterapia studia we Wrocławiu

Fizjoterapia studia we Wrocławiu

Studia medyczne we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Uczelnie we Wrocławiu idą bowiem z duchem czasu i zdają sobie sprawę, że dziś nie każdy, kto chce kształcić się na studiach wyższych, może sobie na to pozwolić w regularnym trybie. Obecnie studia dzienne wciąż stanowią najbardziej popularny wybór w Polsce, ponieważ zajęcia odbywają się w trakcie trwania tygodnia, studenci mają nieustanny kontakt z wykładowcami i co ważne – jeżeli nauka stacjonarna odbywa się na państwowej uczelni, nie wiąże się z uiszczaniem dodatkowych opłat z czesne.

Z kolei osoby, którym zależy na dalszym rozwoju intelektualnym, a z różnych przyczyn nie mogą studiować dziennie, mogą rozpocząć kształcenie w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się wtedy podczas weekendowych zjazdów naukowych, podczas których realizowana jest podstawa programowa. Warto jedynie pamiętać, że studia te są na ogół płatne.

 

1. Studia

Każdego dnia skazani jesteśmy na różnorodne urazy. Dźwiganie ciężkich zakupów, zwyczajne wyjście na rower, czy rolki lub chociażby złe ułożenie podczas snu mogą sprawić, że będziemy potrzebować pomocy profesjonalisty, który zajmuje się fizjoterapią. Współcześnie coraz więcej osób korzysta z usług fizjoterapeutów, ponieważ dostrzegają one holistyczne podejście do zdrowia. Warto pamiętać, że fizjoterapeuci reprezentują część nauk medycznych, więc jest to zawód, który wiąże się z wysokim zaufaniem społecznym.

Być może zastanawiasz się, do jakiego właściwie zawodu przygotowują studia na kierunku fizjoterapia. Otóż osoba, pracująca w tym zawodzie, dba o to, by przywracać i rozwijać sprawność fizyczną pacjentów, która została utracona na skutek różnego rodzaju urazów i chorób. Oznacza to w praktyce, że uczestniczy on w procesie rehabilitacji wszystkich osób, które tego potrzebują. Dlatego przyszli fizjoterapeuci powinni odznaczać się wysoką sprawnością fizyczną oraz świadomością własnego ciała. W kręgu twoich zainteresowań powinny znajdować się także przedmioty ścisłe, a przede wszystkim biologia.

 

2. Program kształcenia i gdzie studiować

Uczelnie we Wrocławiu posiadają bardzo bogatą ofertę studiów fizjoterapeutycznych. Możesz wybierać spośród bardzo wielu ośrodków akademickich, których celem jest kształcenie jak najlepszych profesjonalistów. Zastanów się zatem, co spełniać będzie twoje wszystkie oczekiwania. Studia fizjoterapeutyczne możesz rozpocząć bowiem na uczelniach takich jak: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Wyższa Szkoła Humanistyczna oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Jak widzisz – propozycji kształcenia na kierunku fizjoterapia jest zatem naprawdę bardzo dużo.

Osoby, które wybiorą studia fizjoterapeutyczne, będą uczestniczyć w szeregu zajęć i ćwiczeń praktycznych, które przygotowywać będą do wykonywania tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Podstawą kształcenia jest zgłębienie podstawowych zagadnień medycznych, związanych przykładowo ze szczegółową anatomią i fizjologią człowieka. Oprócz tego studenci poznawać będą różnorodne techniki fizjoterapeutyczne, których celem jest przynoszenie ulgi w konkretnych schorzeniach, czy typach urazów.


3. Praca po studiach

Obecnie zawód fizjoterapeuty cieszy się bardzo dużą popularnością. Osoby, które kończą studia fizjoterapeutyczne nie muszą się zatem martwić o przyszłe zatrudnienie, ponieważ w Polsce wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu tej dziedziny. Widać to przede wszystkim po tym, jak długi potrafi być czas oczekiwania na rehabilitację. Oprócz tego absolwenci wrocławskich uczelni mogą swoją karierę zawodową rozwijać także poza granicami kraju, co będzie mieć znaczne przełożenie na atrakcyjność ich zarobków.

Fizjoterapeuci znajdą pracę przede wszystkim na oddziałach szpitalnych, gdzie prowadzona jest rehabilitacja pacjentów, którzy przeszli różnego rodzaju zabiegi lub leczą urazy. Absolwenci tego kierunku mogą pracować także w specjalistycznych ośrodkach, zajmujących się prowadzeniem rehabilitacji osób potrzebujących. Fizjoterapeuci mogą zostać zatem zatrudnieni w różnego rodzaju ośrodkach sportowych, domach dziennego pobytu, sanatoriach, czy domach spokojnej starości. Wszystko zależy od indywidualnych aspiracji osoby, która kończy studia na tym kierunku.

 

4. Program studiów i przedmioty

Przedmioty, z którymi stykać się będą studenci fizjoterapii, muszą obejmować wiele obszarów tematycznych. Obecnie zawód fizjoterapeuty wiąże się z dużym zaufaniem społecznym, by mogło być ono jednak dane, potrzebna jest przede wszystkim rozległa wiedza osób, które reprezentują tę profesję. Zajęcia można podzielić zatem na kilka podstawowych bloków tematycznych. Część przedmiotów ma charakter ściśle medyczny i studenci poznają na ich:

  • anatomia człowieka;
  • biochemia;
  • biofizyka.

 

Warto bardzo wyraźnie podkreślić, że fizjoterapia zalicza się do nauk medycznych, więc osoby kształcące się na tym kierunku otrzymują wykształcenie podobne do pielęgniarek oraz lekarzy. Oprócz tego studenci uczestniczyć będą w bloku zajęć społeczno-humanistycznych, dzięki którym kształcić będą swoje kompetencje społeczne – niezbędne podczas pracy przyszłych fizjoterapeutów. Zakres ich wiedzmy musi zatem obejmować:

  • pedagogika ogólna i specjalna;
  • socjologia niepełnosprawności;
  • psychologia itd.

 

Przedmioty te są niezwykle ważne, ponieważ uczą, jak powinna przebiegać współpraca z pacjentami o różnych potrzebach terapeutycznych. Przyszłych fizjoterapeutów powinna zatem cechować wysoka wrażliwość, empatia, wyrozumiałość oraz przede wszystkim cierpliwość. Osoby wykonujące ten trudny zawód powinny swoją postawą wspierać swoich pacjentów i stwarzać im jak najbardziej komfortowe i swobodne warunki do poprawy zdrowia fizycznego. Aby terapia i rehabilitacja mogły przebiegać w sposób holistyczny potrzebna jest jednak przede wszystkim rozbudowana wiedza fizjoterapeutyczna z zakresu:

  • metodyki nauczania ruchu;
  • diagnostyki funkcjonalnej;
  • masażu;
  • fizykoterapii itd.

 

Jak widzisz zatem – zakres wiedzy i kompetencji przyszłych fizjoterapeutów jest niezwykle rozległy. Warto także wspomnieć o tym, że wszyscy studenci tego kierunku uczestniczyć będą w wielu zajęciach z wychowania fizycznego, których celem będzie kształtowanie jak najlepszej formy przyszłych fizjoterapeutów, ponieważ to oni muszą swoją postawą stanowić przykład dla swoich pacjentów.

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak fizjoterapia, cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie każda osoba, która zda maturę, świetnie odnajdzie się na studiach fizjoterapeutycznych. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem właśnie tego kierunku studiów, już dziś odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą ci podjąć decyzję:

  • Czy nauka biologii nie stanowi dla ciebie problemu?
  • Czy lubisz ruch i spędzasz dużo czasu na aktywnościach fizycznych?
  • Czy cechuje cię wyrozumiałość i cierpliwość?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to studia na kierunku fizjoterapia we Wrocławiu czekają być może właśnie dla ciebie. Zanim jednak zasilisz listy osób przyjętych, musisz jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. W kręgu twoich zainteresowań maturalnych powinny znaleźć się przedmioty takie jak: biologia, chemia, czy język obcy nowożytni. Wszystkie te przedmiot sprawią, że nie tylko twoja szansa na dostanie się na studia wzrośnie, lecz także znacznie ułatwią one twoją naukę w przyszłości.

Propozycja, która może się wydawać ciekawa do rozważenia dla osób wyjątkowo ambitnych wiąże się ze wzięciem udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jej laureaci oraz finaliści znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku fizjoterapia rozważ:

  • Olimpiadę Biologiczną;
  • Olimpiadę Chemiczną;
  • Olimpiadę Wiedzy o Żywności i Żywieniu itd.

 

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Kiedy już dostaniesz się na wymarzone studia, będziesz musiał dostarczyć także do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów takich jak: zdjęcia do legitymacji, świadectwo maturalne oraz skany dowodu osobistego.

 

Praca po studiach w zakresie fizjoterapii we Wrocławiu

Każda osoba, która kończy studia, zastanawia się, jakie czekają ją perspektywy zawodowe w przyszłości. To naturalny stres, ponieważ każdy młody absolwent szkoły wyższej marzy o tym, by znaleźć pracę, która będzie zgodna z jego kwalifikacjami. Na szczęście osoby, które wybierają studia na kierunku fizjoterapia, nie powinny mieć żadnych rozterek związanych z rozwojem przyszłej kariery. Uczelnie we Wrocławiu kształcą bowiem najlepszych specjalistów, którzy będą przygotowani do pracy zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Praca przyszłych fizjoterapeutów może przebiegać w zależności od ich indywidualnych zainteresowań oraz ambicji. Podstawowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów wrocławskich uczelni to:

  • szpitale;
  • ośrodki rehabilitacyjne;
  • domy opieki społecznej;
  • sanatoria;
  • domy spokojnej starości;
  • hospicja itd.

 

Słowem – fizjoterapeuta znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie będzie mógł prowadzić terapię z pacjentami, którzy dotknięci są różnymi schorzeniami lub przechodzą proces rekonwalescencji po urazach. Fizjoterapeuta dzięki swojej wiedzy i kwalifikacjom przywraca bowiem sprawność ruchową, lecz także przynosi ulgę w bólu. Potrafi on zaproponować takie techniki i ćwiczenia, które znacznie poprawiają sprawność ruchową pacjentów.

Fizjoterapeuci mogą także podejmować współpracę ze sportowcami, którym zależy na holistycznym podejściu do swojej sprawności ruchowej. Oprócz tego na absolwentów tego kierunku czekają salony odnowy biologicznej oraz ośrodki spa i wellness. Jak widzisz – to studia, które otwierają wiele interesujących perspektyw zawodowego rozwoju.

WSZYSTKO O KIERUNKU FIZJOTERAPIA - WROCŁAW

Komentarze (0)