Studia na kierunku Prawo w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Prawo w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Prawo w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Prawo w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studenci Prawa w Krakowie otrzymują wybór formy kształcenia, a zatem mogą uczyć się stacjonarnie, bądź niestacjonarnie. Co należy podkreślić, każdy tryb jest dobry i tak samo przygotowuje do zawodu, lecz warto wiedzieć jakie różnice zachodzą między nimi.

Studia stacjonarne nazywane są często studiami dziennymi. Polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, zazwyczaj od godzin porannych. Taka forma kształcenia przypomina nieco naukę w szkole średniej i właśnie na podstawie tego podobieństwa duża rzesza kandydatów ją wybiera.

Cechą studiów dziennych jest czas, jaki wykładowca może poświęcić studentom. Podczas zajęć można prowadzić dłuższe dyskusje na dany temat, zadawać liczniejsze pytania, czy też powtarzać bardziej skomplikowany materiał.

Co jeszcze powinno się wiedzieć na temat studiów stacjonarnych? W uczelniach publicznych są to studia bezpłatne. Ale wyłącznie w uczelniach publicznych. Za studia dzienne w niepublicznej szkole wyższej należy zapłacić.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne występują w dwóch formach. Pierwsza z nich to studia wieczorowe, które posiadają cechę wspólną ze studiami dziennymi. Otóż, zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku. Co ciekawe, zajęcia nie zawsze realizowane są w godzinach popołudniowych i wieczornych, a nawet przez cały dzień.

 

Drugi rodzaj studiów niestacjonarnych to studia zaoczne, które polegają na uczęszczaniu na uczelnię w weekendy. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele i organizowane są w ramach tzw. zjazdów, planowanych zwykle co dwa tygodnie.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych nie sposób pominąć aspektu finansowego. Studia niestacjonarne w każdej uczelni są płatne. Ile kosztuje nauka? Niestety, nie istnieje jeden, oficjalny cennik. Dlatego należy dokładnie zaznajamiać się z ofertami edukacyjnymi i zasadami studiowania.

Przed wyborem formy kształcenia należy jeszcze sprawdzić, który niestacjonarny tryb oferowany jest przez uczelnię. Dlatego jest to ważne, ponieważ nie wszystkie uczelnie proponują studia wieczorowe. Studia zaoczne są zdecydowanie częściej prowadzone.

 

Jak podjąć decyzję?

Dość często słychać dyskusje na temat tego, iż Prawo jest na tyle skomplikowanym i wymagającym kierunkiem, że nie da się go studiować w formie innej niż dzienna. Nic bardziej mylnego. Mówiąc wprost, gdyby było to niemożliwe bądź bardzo trudne, to uczelnie nie oferowałyby nauki w dwóch trybach.

Ponadto, warto podkreślić, że pod względem merytorycznym między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują żadne różnice. Program kształcenia jest taki sam, a ilość wiedzy do zdobycia jest identyczna.

Różnice między formami kształcenia wynikają z rozłożenia zajęć w kalendarzu. Studenci studiów niestacjonarnych muszą wykazywać się większą zaradnością i samodzielnością, ponieważ część obowiązującego materiału muszą przyswoić we własnym zakresie. Czy to minus tego trybu nauki? Oczywiście, że nie. Dzięki temu można wyrobić w sobie wiele cennych umiejętności, na czele z zarządzaniem czasem, czy wyszukiwaniem, analizowaniem i selekcjonowaniem informacji.

Która forma jest lepsza? Nie ma formy lepszej i gorszej. Wszystko zależy od nas i naszego pomysłu na studia prawnicze. Niektórzy chcą skupić się wyłącznie na nauce i życiu na uczelni, a niektórzy pragną podjąć jakąś pracę, by opłacić czesne i postawić pierwszy krok w dorosłe życie.

Sprawdź

Studia w Krakowie

Studia prawnicze w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

WSZYSTKO O KIERUNKU PRAWO - KRAKÓW

Komentarze (0)