Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Studia na kierunku towaroznawstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie

Towaroznawstwo stopień: (I) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie towaroznawstwo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska

Wydział Mechaniczny stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 2 lata • 1,5 roku

Specjalności na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka

Towaroznawstwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Towaroznawstwo to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku towaroznawstwo
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia

Uczelnie

Studia na kierunku towaroznawstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | towaroznawstwo - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku towaroznawstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, matematyka, geografia, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku towaroznawstwo:

  • geografia, 
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Towaroznawstwo - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując towaroznawstwo

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku towaroznawstwo: inżynieria procesów przemysłowych, analiza instrumentalna, grafika inżynierska, organizacja i zarządzanie, finanse przedsiębiorstw.

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Towaroznawstwo? Studia kształcą w zakresie oceny jakości produktów spożywczych i przemysłowych. Aby to zrobić konieczne będą umiejętności przeprowadzenia badań laboratoryjnych, a także systemów zarządzania jakością. Będziesz w stanie przeprowadzić analizy cyklu trwania produktu.

Nie będzie Ci obca także wiedza z zakresu kontroli jakości oraz certyfikacji produktów. Wszystko to będzie wsparte o solidne podstawy w dziedzinie marketingu, zarządzania oraz usług dotyczących dystrubucji żywności. Studia na kierunku Towaroznawstwo to okazja do zdobycie rzetelnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy w branży.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk podstawowych, takich jak: matematyki, fizyki czy mikrobiologii,
  • nauk kierunkowych: identyfikacji zastosowanych surowców, oceny jakości surowców i produktów, analizy porównawczej produktów przemysłowych i żywności.
  • nauki o materiałach, inżynierii materiałowej,
  • opakowalnictwa oraz rozumienia mechanizmów funkcjonowania rynku, podejmowania decyzji w warunkach gospodarki rynkowej, analizy i interpretacji zjawisk i procesów w mikroskali,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku towaroznawstwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek towaroznawstwo można obecnie realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy może wybrać opcję dopasowaną do swoich planów. W przypadku studiów dziennych, zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Natomiast studia zaoczne zakładają realizacje zjazdów w wybrane weekendy semestru.

Jeżeli zdecydujesz się aplikować na powyższy kierunek zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z obszaru nauk ekonomicznych i technicznych.

 

Studia na kierunku Towaroznawstwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy wezmą udział w rekrutacji na kierunek towaroznawstwo będą mogli korzytać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

  • handel zagraniczny
  • polityka celna
  • ekonomika handlu
  • wzornictwo opakowań

Jako student zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat poszczególnych cyklów przepływu towarów oraz oddziaływania danego produktu na środowisko. Ponadto, zaznajomisz się ze specyfiką całego procesu produkcyjnego i poprodukcyjnego, a także dowiesz się jak zapewnić najlepszą jakość towarów i ich produkcji. Program nauczania zakłada realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualna oferta znajdują się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku towaroznawstwo zdobędziesz cenne kompetencje, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student nauczysz się analizowania zjawisk społecznych, gospodarczych i ekonomicznych.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób skutecznie ocenić autentyczność i jakość produktu oraz cechy mogące świadczyć o jego sfałszowaniu. Podczas licznych warsztatów, wykształcisz umiejętności z zakresu zarządzania jakością oraz procesem produkcyjnym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Towaroznawstwo łączy w sobie nauki przyrodnicze z wiedzą prawną oraz ekonomiczną. Chcesz wiedzieć jakie obowiązują standardy jakości? Na czym polega certyfikacja żywności? Jak wprowadza się systemy jakości? Studia na kierunku Towaroznawstwo odpowiedzą na te oraz na wiele więcej pytań!

Jeżeli zatem zastanawiasz się jak produkowana jest żywność i chciałbyś mieć udział w procesie ochrony jakości produktów spożywczych to Towaroznawstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

5. Gdzie studiować Towaroznawstwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Towaroznawstwo:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Towaroznawstwo trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku towaroznawstwo

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent Towaroznawstwo? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w laboratoriach kontroli jakości i certyfikacji produktów lub jednostkach kontrolno-pomiarowych, jednostkach gospodarczych i przemysłowych jako specjalista do spraw jakości i ekspert do spraw produktów.

Praca będzie także czekać na Ciebie w organach nadzoru urzędowego, a także na stanowiskach w przedsiębiorstwach. Jeżeli zatem chciałbyś mieć wpływ na jakość żywności to Towaroznawstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

Absolwent kierunku towaroznawstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik w laboratoriach kontroli jakości i certyfikacji produktów,
  • pracownik w firmie zajmującej się żywnością,
  • pracownik w jednostkach kontrolno-pomiarowych,
  • specjalista do spraw jakości i ekspert do spraw produktów,
  • pracownik nadzoru urzędowego.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Towaroznawstwo studia niestacjonarne

Towaroznawstwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Towaroznawstwo studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

W jakich firmach możesz pracować po kierunku towaroznawstwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Towaroznawstwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (5)

Wojtek odpowiedz

Czytam i nie wierzę, zastanawiam się, co robili na studiach na kierunku Towaroznawstwo ludzie, którzy tu zostawiają komentarze. Fajny, rozwijający kierunek, pozwalający poznać kilka różnych obszarów i wybrać ten, który jest dla danej osoby najciekawszy. Dla ambitnych, kreatywnych osób, ceniących pasję i zainteresowanych rozwojem. Ja i moi koledzy z roku szybko znaleźliśmy satysfakcjonującą pracę i nadal się rozwijamy, do czego te studia dały świetną podstawę. To nie szkółka, ze studiów czerpią Ci, którzy wiedzą po co tu przyszli:)

tiposportivo odpowiedz

Kilku moich znajomych, którzy skończyli te studia na (UE Kraków) zrobiło karierę, są zadowoleni, spełnieni, docenieni. Ale są to prawie wyłącznie ludzie, którzy lubią zajmować się żywnością i produktami spożywczymi. Faktycznie, co by nie mówić o tych studiach, coś tam się po nich na ten temat wie, coś się umie zrobić np. w labolatorium. W pozostałym zakresie jest to jednak prawie że ´edukacyjne oszustwo', jakaś chaotyczna kompilacja różnych przedmiotów, bez składu i ładu, do tego najczęściej słabych metytorycznie i pozbawionych większego znaczenia. Podsumowując- jeżeli ktoś lubi zajmować się spożywką to ten kierunek jest do rozważenia, ale jeżeli nie to bez gumowych rękawic rozmiaru xxxl nie podchodź. Na pewno będziesz rozczarowany.

Demon odpowiedz

Precz z tym dziadostwem. Wystarczy sprawdzić na Pracuj.pl ilość ofert dla Towaroznawców, by zobaczyć, że to jakiś kompletny margines. Studia te jedyne co są w stanie zagwarantować to pieniądze dla wykładowców.

Pola odpowiedz

Znowu bez przesady... To zależy od studenta. Jeśli chcesz się uczyć to dużo wyniesiesz z tych studiów, a jeżeli nie to tak jak poprzednik, nie nauczysz się nic.

Mariusz odpowiedz

Miałem nieprzyjemność studiować ten kierunek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, dam młodszym kolegom i koleżankom radę, której ja wybierając się na ten kierunek nie dostałem - NIE RÓBCIE TEGO I NIE IDŹCIE NA TE STUDIA. Poważnie, wybierzcie lepszy kierunek i jeżeli koniecznie musi być to ta konkretna uczelnia to niech będzie to kierunek stricte ekonomiczny albo informatyka. Oczywiście rada ta skierowana jest dla ludzi, którzy nie chcą studiować czegokolwiek i ciągle imprezować ale dla ambitnych ludzi, którzy chcą zdobyć konkretny zawód i umiejętności - tego na kierunku towaroznawstwo na pewno nie osiągniecie. Studia o wszystkim i o niczym, z naciskiem na 'o niczym'. Jeszcze raz przestrzegam, jeżeli po zakończeniu studiów nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem pracy, a na ewentualnych rozmowach kwalifikacyjnych nie czuć wstydu jeżeli rekruter zapyta o kierunek ukończonych studiów to zdecydowanie i mocno rekomenduje omijanie tegoż kierunku bardzo szerokim łukiem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za mądrą decyzję!