Towaroznawstwo studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Towaroznawstwo łączy w sobie nauki przyrodnicze z wiedzą prawną oraz ekonomiczną. Chcesz wiedzieć jakie obowiązują standardy jakości? Na czym polega certyfikacja żywności? Jak wprowadza się systemy jakości? Studia na kierunku Towaroznawstwo odpowiedzą na te oraz na wiele więcej pytań! Jeżeli zatem zastanawiasz się jak produkowana jest żywność i chciałbyś mieć udział w procesie ochrony jakości produktów spożywczych to Towaroznawstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Towaroznawstwo? Studia kształcą w zakresie oceny jakości produktów spożywczych i przemysłowych. Aby to zrobić konieczne będą umiejętności przeprowadzenia badań laboratoryjnych, a także systemów zarządzania jakością. Będziesz w stanie przeprowadzić analizy cyklu trwania produktu. Nie będzie Ci obca także wiedza z zakresu kontroli jakości oraz certyfikacji produktów. Wszystko to będzie wsparte o solidne podstawy w dziedzinie marketingu, zarządzania oraz usług dotyczących dystrubucji żywności. Studia na kierunku Towaroznawstwo to okazja do zdobycie rzetelnej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy w branży.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent Towaroznawstwo? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w laboratoriach kontroli jakości i certyfikacji produktów lub jednostkach kontrolno-pomiarowych, jednostkach gospodarczych i przemysłowych jako specjalista do spraw jakości i ekspert do spraw produktów. Praca będzie także czekać na Ciebie w organach nadzoru urzędowego, a także na stanowiskach w przedsiębiorstwach. Jeżeli zatem chciałbyś mieć wpływ na jakość żywności to Towaroznawstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku towaroznawstwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, język obcy.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TOWAROZNAWSTWO

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE TOWAROZNAWSTWO JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku rolnictwo

Uniwersytet Morski w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Towaroznawstwo  stopień: (I)  (II)

Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Specjalności na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU TOWAROZNAWSTWO

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując towaroznawstwo

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • nauk podstawowych, takich jak: matematyki, fizyki czy mikrobiologii,
 • nauk kierunkowych: identyfikacji zastosowanych surowców, oceny jakości surowców i produktów, analizy porównawczej produktów przemysłowych i żywności.
 • nauki o materiałach, inżynierii materiałowej,
 • opakowalnictwa oraz rozumienia mechanizmów funkcjonowania rynku, podejmowania decyzji w warunkach gospodarki rynkowej, analizy i interpretacji zjawisk i procesów w mikroskali,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku towaroznawstwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek towaroznawstwo można obecnie realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy może wybrać opcję dopasowaną do swoich planów. W przypadku studiów dziennych, zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Natomiast studia zaoczne zakładają realizacje zjazdów w wybrane weekendy semestru.

Jeżeli zdecydujesz się aplikować na powyższy kierunek zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z obszaru nauk ekonomicznych i technicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy wezmą udział w rekrutacji na kierunek towaroznawstwo będą mogli korzytać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • handel zagraniczny
 • polityka celna
 • ekonomika handlu
 • wzornictwo opakowań

Jako student zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat poszczególnych cyklów przepływu towarów oraz oddziaływania danego produktu na środowisko. Ponadto, zaznajomisz się ze specyfiką całego procesu produkcyjnego i poprodukcyjnego, a także dowiesz się jak zapewnić najlepszą jakość towarów i ich produkcji. Program nauczania zakłada realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualna oferta znajdują się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku towaroznawstwo zdobędziesz cenne kompetencje, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student nauczysz się analizowania zjawisk społecznych, gospodarczych i ekonomicznych.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób skutecznie ocenić autentyczność i jakość produktu oraz cechy mogące świadczyć o jego sfałszowaniu. Podczas licznych warsztatów, wykształcisz umiejętności z zakresu zarządzania jakością oraz procesem produkcyjnym.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

TOWAROZNAWSTWO STUDIA NIESTACJONARNE

TOWAROZNAWSTWO STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Kierunek towaroznawstwo można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W zależności od uczelni, studia pierwszego stopnia trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub trzy i pół roku (siedem semestrów), po których uzyskasz tytuł inżyniera. Natomiast studia magisterskie mogą trwać trzy lub cztery semestry.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

TOWAROZNAWSTWO STUDIA I STOPNIA

TOWAROZNAWSTWO STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku towaroznawstwo

Absolwent kierunku towaroznawstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik w laboratoriach kontroli jakości i certyfikacji produktów,
 • pracownik w firmie zajmującej się żywnością,
 • pracownik w jednostkach kontrolno-pomiarowych,
 • specjalista do spraw jakości i ekspert do spraw produktów,
 • pracownik nadzoru urzędowego.

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU TOWAROZNAWSTWO

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TOWAROZNAWSTWO

Komentarze (3)

Demon odpowiedz

Precz z tym dziadostwem. Wystarczy sprawdzić na Pracuj.pl ilość ofert dla Towaroznawców, by zobaczyć, że to jakiś kompletny margines. Studia te jedyne co są w stanie zagwarantować to pieniądze dla wykładowców.

Pola odpowiedz

Znowu bez przesady... To zależy od studenta. Jeśli chcesz się uczyć to dużo wyniesiesz z tych studiów, a jeżeli nie to tak jak poprzednik, nie nauczysz się nic.

Mariusz odpowiedz

Miałem nieprzyjemność studiować ten kierunek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, dam młodszym kolegom i koleżankom radę, której ja wybierając się na ten kierunek nie dostałem - NIE RÓBCIE TEGO I NIE IDŹCIE NA TE STUDIA. Poważnie, wybierzcie lepszy kierunek i jeżeli koniecznie musi być to ta konkretna uczelnia to niech będzie to kierunek stricte ekonomiczny albo informatyka. Oczywiście rada ta skierowana jest dla ludzi, którzy nie chcą studiować czegokolwiek i ciągle imprezować ale dla ambitnych ludzi, którzy chcą zdobyć konkretny zawód i umiejętności - tego na kierunku towaroznawstwo na pewno nie osiągniecie. Studia o wszystkim i o niczym, z naciskiem na 'o niczym'. Jeszcze raz przestrzegam, jeżeli po zakończeniu studiów nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem pracy, a na ewentualnych rozmowach kwalifikacyjnych nie czuć wstydu jeżeli rekruter zapyta o kierunek ukończonych studiów to zdecydowanie i mocno rekomenduje omijanie tegoż kierunku bardzo szerokim łukiem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za mądrą decyzję!