Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarski możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku lekarskim w Trójmieście realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Kierunek lekarski w Trójmieście opracowywany jest w kompleksowy sposób. Program kształcenia i siatka zajęć uzależnione są od wybranej uczelni, a następnie specjalności. Studenci zgłębiają nauki morfologiczne, naukowe podstawy medycyny, nauki behawioralne i społeczne, przedkliniczne, zabiegowe i wiele innych. Zajęcia odbywają się w odpowiednio wyposażonych salach wykładowych, pracowniach laboratoryjnych, pracowniach komputerowych, a także w szpitalach i klinikach.
Masz możliwość uczęszczania na zajęcia fakultatywne z zakresu antropologii, neurobiologii, cytobiologii medycznej, epidemiologii molekularnej, psychoanalizy oraz dyscyplin klinicznych i w tym podobne. Studenci muszą odbyć praktyki programowe z zakresu opieki nad chorym, pomocy doraźnej i ambulatoryjnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i intensywnej terapii.
W programie studiów na kierunku Lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
biofizyka
-
socjologia medycyny
-
psychologia lekarska
-
pediatria
-
psychiatria
-
chirurgia ogólna
-
anestezjologia
-
epidemiologia
-
zdrowie publiczne
-
medycyna sądowa
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na studia medyczne w zakresie kierunku lekarskiego muszą mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu w tym zakresie. Przyszli studenci powinni być odporni na stres, a także powinni poprawnie działać w sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych. Są to studia dla cierpliwych i odpowiedzialnych, a także dla osób komunikatywnych, ponieważ studenci muszą pracować w zespole, a także porozumiewać się z pacjentem i jego rodziną.
Jest to kierunek dla osób, czujących powołanie do pracy w szeroko pojętej służbie zdrowia. Studia medyczne są przeznaczone dla zainteresowanych światem biologii, chemii, fizyki i medycyny oraz tych, którzy chcą się w tym zakresie kształcić, a następnie pracować.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia w Trójmieście na kierunku lekarskim opracowywane są w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję zdobyć wszechstronną wiedzę sprowadzającą się do zapoznania z budową ludzkiego ciała w podejściu topograficznym, które obejmuje kończynę górną i dolną, klatkę piersiową, brzuch, miednicę, grzbiet, szyję, głowę, a także w podejściu czynnościowym, to znaczy w zakresie układu kostno-stawowego, układu mięśniowego, układu pokarmowego, układu moczowego, układu płciowego, układu nerwowego, narządów zmysłów.
Poznasz fizyczne podstawy fizykochemicznych i molekularnych podstaw działania narządów zmysłów oraz werbalnych technik terapeutycznych, również ultradźwięków i naświetlań. Zapoznasz się z budową prostych związków organicznych, które wchodzą w skład makrocząsteczek obecnych w komórkach, macierzy zewnątrzkomórkowej i płynów ustrojowych. Zgłębisz enzymy, które biorąc udział w trawieniu, mechanizm wytwarzania kwasu solnego w żołądku, rolę żółci, przebieg wchłaniania produktów trawienia oraz zaburzenia z nimi związane.
Umiejętności
Studenci kierunku lekarskiego mają okazję nauczyć się obsługiwać mikroskop optyczny, również w zakresie korzystania z immersji. Zdobywają potrzebne umiejętności sprowadzające się do odpowiedniego rozpoznawania w obrazach z mikroskopu optycznego lub elektronowego struktury histologicznych, które odpowiadają narządom, tkankom, komórkom i strukturom komórkowym, dokonują opisu i interpretacji ich budowy, interpretują relacje między budową i funkcją.
Będziesz w stanie ocenić szkodliwość dawki promieniowania jonizującego, a także stosować się do zasad ochrony radiologicznej. Będziesz opisywał/a zmiany w funkcjonowaniu organizmu w sytuacji zaburzenia homeostazy, zwłaszcza będziesz określać jego zintegrowaną odpowiedź na wysiłek fizyczny, ekspozycję na wysoką i niską temperaturę, utratę krwi lub wody, nagłą pionizację, przejście od snu do stanu czuwania. Nauczysz się szacować ryzyko ujawnienia się danej choroby u potomstwa na podstawie predyspozycji rodzinnych i wpływu czynników środowiskowych.
Kompetencje społeczne
Absolwenci kierunku lekarskiego są świadomi, że ukończenie studiów wiąże się z nieustannym dokształcaniem się. Wykonują swoje obowiązki w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawnymi, a także wyznacznikami etycznymi. Potrafią nawiązać i utrzymać kontakt z pacjentem, respektując przekonania światopoglądowe.
W trakcie wykonywania obowiązków zawodowych będziesz kierował/a się dobrem chorego i nauczysz się je stawiać na pierwszym miejscu. Absolwenci są świadomi konieczności przestrzegania tajemnicy lekarskiej i praw pacjenta. Studenci i absolwenci powinni kierować się dobrem chorego i zawsze stawiają je na pierwszym miejscu. Będziesz w stanie zaplanować postępowanie diagnostyczne i w odpowiedni sposób zinterpretujesz jego wyniki.