1. Dla kogo ten kierunek
Budownictwo jest jedną z tych dyscyplin inżynieryjnych, która rozwija się najprężniej. Dziś właściwie otaczająca nas przestrzeń ulega nieustannym przekształceniom. Ciągły rozwój cywilizacyjny przyczynia się do powstawania coraz to nowszych budowli, modernizacji dróg i autostrad itd. Osoby, które profesjonalnie zajmują się budownictwem, posiadają niezbędną wiedzę z zakresu tworzenia nowych obiektów, lecz także swoje doświadczenie potrafią wykorzystać w tracie prac związanych z przebudową, odbudową istniejących już budowli.
Jeżeli od zawsze fascynował cię proces wznoszenia obiektów i posiadasz predyspozycje techniczno-matematyczne, to studia na kierunku budownictwo są dla ciebie stworzone. Musisz pamiętać, że jest to dyscyplina, która wymaga dużego zaangażowania i nie jest ona odpowiednia dla wszystkich absolwentów szkół średnich. Przyszłych inżynierów budownictwa powinna cechować przede wszystkim odpowiedzialność związana z wykonywaniem tego zawodu, ponieważ to od ich decyzji zależy bezpieczeństwo ludzi, którzy będą użytkować dane obiekty.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu co roku zasila wielu nowych i ambitnych studentów, dla których ważne jest zdobycie rzetelnej wiedzy i doświadczenia. Jeżeli i ty chciałbyś być jednym z nich, a dodatkowo jesteś zainteresowany studiami na kierunku budownictwo, to powinieneś się dobrze zastanowić, gdzie możesz rozpocząć kształcenie. We Wrocławiu są dwa ośrodki akademickie, które umożliwiają naukę na tym kierunku – Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu.
Sprawdź każdą z tych ofert, ponieważ ich programy kształcenia mogą się nieznacznie od siebie różnić.
Wszyscy chętni, którzy poważnie myślą o studiach budowniczych, muszą mieć świadomość, że czeka ich wiele intensywnych godzin nauki. Podstawą kształcenia są bowiem zagadnienia związane z matematyką i fizyką. Tylko ich perfekcyjne opanowanie sprawi, że studenci będą przygotowani do dalszego rozwijania wiedzy o budownictwie – materiałoznawstwo, wytrzymałość materiałów budowlanych, czy różnego rodzaju konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak budownictwo to gwarant bardzo dobrego zatrudnienia w przyszłości. Osoby, które posiadają wykształcenie inżynieryjne stanowią jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy. Każdy absolwent posiada bowiem taką wiedzę, która może być wykorzystana w sposób maksymalnie konstruktywny. Studia budownictwo dają konkretnych fach w ręku. Na absolwentów tego kierunku czeka rozwojowa praca w różnego rodzaju biurach projektowych i architektonicznych. Inżynierowie budownictwa to osoby, które podejmują bowiem bardzo ścisłą współpracę z innymi grupami zawodowymi – architektami, mechanikami, czy mechatronikami.
Studia na kierunku budownictwo dają takie wykształcenie, które pozwala na zatrudnienie na stanowiskach: projektanta konstrukcji budowlanych, kierownika budowy, czy inspektora nadzoru budowlanego. Wszystko właściwie zależy od twoich indywidualnych zainteresowań i predyspozycji. Absolwenci budownictwa przygotowani są także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, dzięki której będą mogli realizować własne pomysły na modernizację przestrzeni.
Uczelnie we Wrocławiu znajdują się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich. Dlatego też każda z ofert musi być atrakcyjna dla jak największego grona zainteresowanych. Jednym z takich atrakcyjnych rozwiązań jest możliwość rozpoczęcia kształcenia w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Takiego wyboru możesz dokonać także w przypadku studiów na kierunku budownictwo.
Studia dzienne stanowią obecnie najbardziej popularną formę kształcenia i mają charakter regularnych spotkań w tracie trwania tygodnia. Z kolei studia niestacjonarne to propozycja dla wszystkich tych osób, które nie chcą rezygnować z kształcenia wyższego, a z różnych względów nie mogą regularnie uczęszczać na zajęcia. Studia niestacjonarne odbywają się bowiem w formie weekendowych zjazdów, jednak warto dodać, że są one płatne, a studenci większość materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie.
5. Program studiów i przedmioty
Program dydaktyczny na kierunku budownictwo musi obejmować wiele skomplikowanych zagadnień, ponieważ wykształcenie przyszłych absolwentów tego kierunku musi być niezwykle wszechstronne. Studenci swoją przygodę z budownictwem rozpoczynają od bardzo szczegółowego zgłębiania matematyki oraz fizyki. To dwie dyscypliny naukowe, które stanowią niezbędną podstawę kształcenia. Każdy profesjonalny budowniczy każdą swoją zawodową decyzję musi opierać na ich doskonałej znajomości. Oczywiście jednak studia na kierunku budownictwo bogate są w inne, bardzo ścisłe przedmioty:
-
materiałoznawstwo;
-
materiały wykorzystywane w budownictwie;
-
fizykę budowli;
-
chemię budowlaną;
-
czy różnego rodzaju konstrukcje budowlane itd.
To tylko przykłady zajęć, z którymi będą stykać się studenci tego kierunku. Warto podkreślić, że zagadnienia związane z tym profilem kształcenia można podzielić na budownictwo lądowe oraz wodne, także profile przedmiotów będą także obejmować te dwa tak bardzo różniące się profile wznoszenia obiektów. Wykształcenie przyszłych inżynierów budownictwa musi mieć zatem interdyscyplinarny charakter, ponieważ w tej dyscyplinie wykorzystywane są zdobycze z wielu dziedzin technicznych i inżynieryjnych.
Studenci, którzy zdecydują się także na kształcenie na tym kierunku będą wybierać ścieżkę specjalizacyjną. Jej zadaniem jest rozwijanie już bardzo wąskich i wysoce specjalistycznych umiejętności. Przyszli inżynierowie budownictwa mogą się zdecydować na naukę:
-
budownictwa dróg i mostów;
-
budownictwa dróg szynowych itd.
Przyszli absolwenci tego kierunku oprócz wiedzy muszą także posiadać szereg cech, które tylko mogą poprawić jakość ich pracy. To przede wszystkim zdolność do analitycznego i przestrzennego myślenia, umiejętność komunikacji z całym zespołem oraz przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności. Inżynierowie budownictwa odpowiadają w dużej mierze za bezpieczeństwo osób, które użytkują dane obiekty budowlane.