1. Dla kogo ten kierunek
Co sprawia, że studia architektoniczne przyciągają wciąż tak wiele osób chętnych, mimo że należą do jednych z najbardziej wymagających kierunków? Czy to możliwości stabilnego i kreatywnego zatrudnienia w przyszłości? Studia architektoniczne mogą zaoferować bardzo dużo, ale jednocześnie od osób kształcących się wymagają tyle samo. Architektura to inaczej ogół obiektów materialnych, które zostały zaprojektowane i stworzone przez człowieka. Najważniejszym celem tej dziedziny (oprócz walorów artystycznych) jest przede wszystkim funkcjonalność tych wytworów. Studia architektoniczne stanowią zatem idealną formę rozwoju dla osób, które mają kompetencje niezbędne do planowania przestrzennego.
Przyszli architekci muszą posiadać także doskonały zmysł estetyczny oraz umiejętność przekształcania abstrakcyjnego myślenia w konkretne projekty. Architekt to jednocześnie esteta, prawdziwy artysta oraz inżynier, który dba o bezpieczeństwo użytkowników danej konstrukcji. Jeżeli zatem nie boisz się działania pod presją, kochasz sztukę, jesteś uzdolniony plastycznie, a matematyka i inne nauki ścisłe nie stanowią dla ciebie problemu, to studia te są stworzone dla ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Jednym z miast, gdzie możesz rozpocząć studia architektoniczne, to oczywiście Kraków. Ma ono najdłuższą historię akademicką i co roku przybywa do niego wielu nowych studentów. Studia architektoniczne w Krakowie przygotują przyszłych abiturientów do pracy, która będzie najbardziej satysfakcjonująca. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie nauki właśnie w Krakowie, to możesz wybierać spośród wielu ofert. Możesz bowiem się kształcić na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Jeżeli interesują cię pokrewne odmiany architektury, to przykładowo architekturę krajobrazu możesz studiować w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja, architektura wnętrz znajduje się w ofercie krakowskiej ASP, a innowacyjny kierunek taki jak architektura informacji możesz podjąć na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN.
4. Praca po studiach
Architekci należą do jednej z tych grup zawodowych, które cieszą się bardzo dużym uznaniem i szacunkiem społecznym. Zatem absolwenci studiów architektonicznych w Krakowie nie powinni mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, odpowiadającego ich wykształceniu. Absolwent architektury może z powodzeniem rozpocząć pracę w różnego rodzaju biurach projektowych. Umiejętności architektów sprawiają, że mogą oni otwierać własne działalności gospodarcze, by wykonywać prywatne zlecenia.
Architekci przygotowani są do podejmowania współpracy z wieloma grupami zawodowymi – inżynierami budownictwa, czy architektami wnętrz. Absolwenci studiów architektonicznych w Krakowie przygotowani są do pracy, która obejmuje cały proces tworzenia – od wstępnego projektu, przez jego wizualizacje graficzne i makiety aż po samą realizację.
5. Program studiów i przedmioty
Program studiów, który oferowany jest przez uczelnie w Krakowie, ma bardzo rozbudowany charakter. Przedmioty, znajdujące się w ofercie studiów architektonicznych, można podzielić na dwie zasadnicze grupy: teoretyczne oraz praktyczne. Zagadnienia teoretyczne obejmują przykładowo:
Oczywiście podstawę kształcenia na studiach architektonicznych w Krakowie stanowi intensywna nauka przedmiotów ścisłych. Zatem studenci poświęcą wiele godzin na zgłębienie zagadnień związanych z matematyką, geometrią wykreślania, fizyką budowli, czy chemią wykorzystywaną do tworzenia materiałów budowlanych. Przyszli architekci będą zatem dysponować rozbudowaną wiedzą, obejmującą różnorodne aspekty tej dyscypliny.
Jak zapewne się domyślasz, studia architektoniczne, by przynosiły jak najlepsze efekty kształcenia, muszą przede wszystkim opierać się na rozwijaniu umiejętności praktycznych. Zatem na studentów czeka bogata oferta ćwiczeń, dzięki którym rozwiną oni wszystkie swoje umiejętności.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Przedmioty te mają sprawić, że absolwenci studiów architektonicznych w Krakowie, będą posiadać szereg praktycznych umiejętności, które będą mogły być wykorzystane przez nich z powodzeniem w przyszłej pracy. Kwalifikacje przyszłych architektów muszą obejmować wiele rozbudowanych aspektów, związanych z projektowaniem oraz tworzeniem już konkretnych konstrukcji.
Oprócz takich oczywistych umiejętności kierunkowych architekt musi świetnie odnajdywać się w pracy grupie, ponieważ końcowe powodzenie projektu nie jest zależne od jednej osoby, lecz od współpracy wielu osób, które reprezentują czasami bardzo odległe dyscypliny naukowe. Architekt musi czuć się dobrze w pracy, która na ogół wymaga działania pod presją czasu i wiąże się dużą odpowiedzialnością związaną z bezpieczeństwem wykonawczym. Wszystkie te umiejętności będą kształtowane przez studentów podczas studiów w Krakowie.
Wiedza przyszłych architektów musi być tak samo rozbudowana, jak ich umiejętności. Podstawa ich każdego działania praktycznego powinna być podparta odpowiednią wiedzą, jej umiejętnym wykorzystaniem podczas realizacji danego projektu. To niezwykle ważne, ponieważ wiedza architekta jest jego podstawowym narzędziem pracy, to ją wykorzystuje podczas każdego twórczego działania.