Architektura - Kraków

Architektura - Kraków

Architektura - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

architektura

Odkryj kierunek architektura w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Architektura studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek
Co sprawia, że studia architektoniczne przyciągają wciąż tak wiele osób chętnych, mimo że należą do jednych z najbardziej wymagających kierunków? Czy to możliwości stabilnego i kreatywnego zatrudnienia w przyszłości? Studia architektoniczne mogą zaoferować bardzo dużo, ale jednocześnie od osób kształcących się wymagają tyle samo. Architektura to inaczej ogół obiektów materialnych, które zostały zaprojektowane i stworzone przez człowieka. Najważniejszym celem tej dziedziny (oprócz walorów artystycznych) jest przede wszystkim funkcjonalność tych wytworów. Studia architektoniczne stanowią zatem idealną formę rozwoju dla osób, które mają kompetencje niezbędne do planowania przestrzennego.
Przyszli architekci muszą posiadać także doskonały zmysł estetyczny oraz umiejętność przekształcania abstrakcyjnego myślenia w konkretne projekty. Architekt to jednocześnie esteta, prawdziwy artysta oraz inżynier, który dba o bezpieczeństwo użytkowników danej konstrukcji. Jeżeli zatem nie boisz się działania pod presją, kochasz sztukę, jesteś uzdolniony plastycznie, a matematyka i inne nauki ścisłe nie stanowią dla ciebie problemu, to studia te są stworzone dla ciebie.
 
Program studiów i gdzie studiować
Jednym z miast, gdzie możesz rozpocząć studia architektoniczne, to oczywiście Kraków. Ma ono najdłuższą historię akademicką i co roku przybywa do niego wielu nowych studentów. Studia architektoniczne w Krakowie przygotują przyszłych abiturientów do pracy, która będzie najbardziej satysfakcjonująca. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie nauki właśnie w Krakowie, to możesz wybierać spośród wielu ofert. Możesz bowiem się kształcić na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Jeżeli interesują cię pokrewne odmiany architektury, to przykładowo architekturę krajobrazu możesz studiować w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja, architektura wnętrz znajduje się w ofercie krakowskiej ASP, a innowacyjny kierunek taki jak architektura informacji możesz podjąć na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN.
Jak widzisz – miasto Kraków oferuje swoim studentom bardzo dużo. Program studiów architektonicznych ma bardzo rozbudowany charakter, tak by kształcić tylko najwyższej klasy specjalistów, których wiedza przekłada się na szeroki aparat umiejętności.
 
Praca po studiach
Architekci należą do jednej z tych grup zawodowych, które cieszą się bardzo dużym uznaniem i szacunkiem społecznym. Zatem abiturienci studiów architektonicznych w Krakowie nie powinni mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, odpowiadającego ich wykształceniu. Absolwent architektury może z powodzeniem rozpocząć pracę w różnego rodzaju biurach projektowych. Umiejętności architektów sprawiają, że mogą oni otwierać własne działalności gospodarcze, by wykonywać prywatne zlecenia.
Architekci przygotowani są do podejmowania współpracy z wieloma grupami zawodowymi – inżynierami budownictwa, czy architektami wnętrz. Abiturienci studiów architektonicznych w Krakowie przygotowani są do pracy, która obejmuje cały proces tworzenia – od wstępnego projektu, przez jego wizualizacje graficzne i makiety aż po samą realizację.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura w Krakowie?

     Studia architektoniczne w Krakowie możesz rozpocząć wtedy, jeżeli pomyślnie przejdziesz cały proces rekrutacji. W przypadku tego kierunku ma on kilkuetapowy charakter. Oprócz doskonałych wyników z egzaminu dojrzałości musisz także podejść do sprawdzianów wstępnych, które mają określić twoje zdolności – niezbędne przy wykonywaniu zawodu architekta. Przedmioty maturalne, które są brane pod uwagę w procesie rekrutacji to matematyka, fizyka oraz chemia. Egzamin wstępny na studia na kierunku architektura w Krakowie wygląda tak, że trzeba zaprezentować na nim swoje umiejętności z rysunku i projektowania przestrzennego.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     POPULARNE KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

     Harmonogram rekrutacji +

     Studia architektoniczne w Krakowie to nie tylko prestiż, lecz także gwarant zatrudnienia w przyszłości. W praktyce oznacza to, że na studia w tym mieście akademickim wybiera się bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Zadbaj o to, by żaden termin nie był dla ciebie zaskoczeniem i odpowiednio wcześnie zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji. Przyszli studenci na studia mogą zapisywać się już w maju, nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz wyniki z matur oraz – w przypadku architektury – egzaminów wstępnych.

     Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zakończony na początku lipca. Wtedy też kandydaci mogą składać dokumenty oraz oczekiwać na kolejny etap zmagań, czyli egzamin praktyczny. O tym, kto dostał się na studia, zadecyduje suma wyników matur oraz sprawdzianu wstępnego. Kandydaci dowiedzą się o tym pod koniec lipca.

     Na studia na kierunku architektura jest bardzo wiele osób chętnych, więc nie każda z nich ma szansę zakwalifikować się podczas pierwszego terminu rekrutacji. Uczelnie w Krakowie otwierają dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały całkowicie wypełnione limity miejsc. To szansa dla osób, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia podczas pierwszego etapu rekrutacji. Dodatkowe kwalifikacje obywają się na ogół w sierpniu, a nawet we wrześniu. Wtedy też ogłaszane są dodatkowe terminy egzaminów praktycznych.

     Dokumenty rekrutacyjne +

     Terminowe dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych, to potwierdzenie, że wciąż chce się być studentem wybranej uczelni w Krakowie. Jeżeli ten etap rekrutacji zostanie przez Ciebie zaniedbany, to zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Pamiętaj, że każda uczelnia ustala swój indywidualny zestaw dokumentów. Informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich w zakładkach rekrutacyjnych. Wśród dokumentów powinny się jednak zaleźć:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
     • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
     • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
     • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
     • różnego rodzaju umowy itd.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Wzięcie udział w rekrutacji na uczelnie w Krakowie wiąże się z uiszczeniem obligatoryjnych opłat rekrutacyjnych. Muszą być one dokonane przez wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w kwalifikacjach. Opłata rekrutacyjna na studia w Krakowie na kierunku architektura to koszt około 150 zł, ponieważ obejmuje ona także materiały, które udostępniane są podczas egzaminu wstępnego. Opłatę rekrutacyjną można uiścić za pośrednictwem poczty lub przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by przelew był zrobiony terminowo, a jego potwierdzenie dostarczone do dziekanatu wybranej uczelni.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     Studia na kierunku architektura mają profil inżynieryjny. W praktyce oznacza to, że przyszli studenci już od samego początku powinni mieć – oprócz doskonałych uzdolnień plastycznych – rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Przedmioty, które otworzą drogę do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym, to matematyka, fizyka oraz język obcy nowożytni. Sprawdzian uzdolnień plastycznych obejmuje z kolei rysunki odręczne z wyobraźni. Ich celem jest ocena twoich uzdolnień plastycznych oraz sprawdzenie wyobraźni przestrzennej.

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system każdej uczelni w Krakowie, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Ważne, żeby przedmioty wybrane przez maturzystów były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, ponieważ każdy z nich jest odpowiednio punktowany. Dodatkowo przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także to, czy dany przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym. W rekrutacji na studia na kierunku architektura uwzględniane są także wyniki, jakie kandydaci otrzymają z egzaminów wstępnych. Dopiero łączna suma wyników matur oraz egzaminów decyduje o tym, czy dany kandydat zakwalifikował się na studia.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Marzysz, by w przyszłości projektować budowle wypełniające przestrzeń metropolii? Ambitni uczniowie szkół średnich, którzy uwielbiają przedmioty ścisłe, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To prestiżowy konkurs, w którym wymagana jest bardzo rozbudowana wiedza. Musi ona jednak znacznie wykraczać poza mury szkoły średniej. Warto rozważyć jednak tę propozycję, ponieważ laueraci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku architektura rozważ olimpiady takie jak:

     • Olimpiada Wiedzy Technicznej;
     • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych;
     • Olimpiada Fizyczna;
     • czy Olimpiada Matematyczna itd.

     Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Krakowie?

     Uczelnie w Krakowie starają się swoją ofertę edukacyjną dostosowywać do aktualnych tendencji, które panują na rynku pracy. Jednak studia architektoniczne stanowią ten typ kierunków, który ciężko byłoby podjąć w trybie zaocznym. Jakie są tego przyczyny? Zbyt duża ilość zajęć praktycznych i ogrom materiału teoretycznego do opanowania. Studenci architektury muszą kształcić się w trybie regularnym, który pozwoli na wszechstronny rozwój ich wiedzy i umiejętności. To sprawia, że studia architektoniczne w Krakowie możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. To zapewni ci komfort nauki.

      

     Program studiów i przedmioty

     Program studiów, który oferowany jest przez uczelnie w Krakowie, ma bardzo rozbudowany charakter. Przedmioty, znajdujące się w ofercie studiów architektonicznych, można podzielić na dwie zasadnicze grupy: teoretyczne oraz praktyczne. Zagadnienia teoretyczne obejmują przykładowo:

     • historię architektury;
     • historię urbanistyki;
     • wprowadzenie do budownictwa;
     • konstrukcje budowlane;
     • materiałoznawstwo;
     • wprowadzenie do teorii projektowania architektoniczno-urbanistycznego.

      

     Oczywiście podstawę kształcenia na studiach architektonicznych w Krakowie stanowi intensywna nauka przedmiotów ścisłych. Zatem studenci poświęcą wiele godzin na zgłębienie zagadnień związanych z matematyką, geometrią wykreślania, fizyką budowli, czy chemią wykorzystywaną do tworzenia materiałów budowlanych. Przyszli architekci będą zatem dysponować rozbudowaną wiedzą, obejmującą różnorodne aspekty tej dyscypliny.

     Jak zapewne się domyślasz, studia architektoniczne, by przynosiły jak najlepsze efekty kształcenia, muszą przede wszystkim opierać się na rozwijaniu umiejętności praktycznych. Zatem na studentów czeka bogata oferta ćwiczeń, dzięki którym rozwiną oni wszystkie swoje umiejętności. Osoby, kształcące się na tym kierunku, muszą być przygotowane, że czekają je zajęcia takie jak:

     • rysunek;
     • rzeźba;
     • projektowanie urbanistyczne.

      

     Przedmioty te mają sprawić, że absolwenci studiów architektonicznych w Krakowie, będą posiadać szereg praktycznych umiejętności, które będą mogły być wykorzystane przez nich z powodzeniem w przyszłej pracy. Kwalifikacje przyszłych architektów muszą obejmować wiele rozbudowanych aspektów, związanych z projektowaniem oraz tworzeniem już konkretnych konstrukcji. Oprócz takich oczywistych umiejętności kierunkowych architekt musi świetnie odnajdywać się w pracy grupie, ponieważ końcowe powodzenie projektu nie jest zależne od jednej osoby, lecz od współpracy wielu osób, które reprezentują czasami bardzo odległe dyscypliny naukowe. Architekt musi czuć się dobrze w pracy, która na ogół wymaga działania pod presją czasu i wiąże się dużą odpowiedzialnością związaną z bezpieczeństwem wykonawczym. Wszystkie te umiejętności będą kształtowane przez studentów podczas studiów w Krakowie.

     Wiedza przyszłych architektów musi być tak samo rozbudowana, jak ich umiejętności. Podstawa ich każdego działania praktycznego powinna być podparta odpowiednią wiedzą, jej umiejętnym wykorzystaniem podczas realizacji danego projektu. To niezwykle ważne, ponieważ wiedza architekta jest jego podstawowym narzędziem pracy, to ją wykorzystuje podczas każdego twórczego działania.

      
     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     ARCHITEKTURA KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

     ARCHITEKTURA KRAKÓW STUDIA ZAOCZNE

      

     architektura studia kraków

      

     Ile trwają studia na kierunku architektura w Krakowie?

     Studia w Krakowie na kierunku architektura należą do grona dwustopniowych kierunków politechnicznych. Oznacza to, że studia pierwszego stopnia trwają siedem semestrów i po ich zakończeniu abiturient otrzymuje tytuł inżyniera architektury. Tacy abiturienci otrzymują już pewne kwalifikacje, które pozwalają na wstępną pracę w zawodzie – jednak nie mogą oni jeszcze wtedy zaprezentować pełni swoich umiejętności.

     Dopiero rozpoczęcie studiów magisterskich pozwala na otrzymanie pełni kwalifikacji. Studia drugiego stopnia na kierunku architektura obejmują trzy semestry nauki. Po ich zakończeniu student przystępuje do obrony pracy magisterskiej. Po jej pomyślnym obronieniu i otrzymaniu wszystkich niezbędnych uprawnień zawodowych może on swobodnie rozwijać swoją karierę.

      

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     ARCHITEKTURA KRAKÓW STUDIA I STOPNIA

     ARCHITEKTURA KRAKÓW STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek architektura w Krakowie?

     Kierunki studiów w Krakowie w sczególności te architektoniczne cieszą się niegasnącą popularnością, jednak należy napisać wprost, że nie jest to kierunek odpowiedni dla wszystkich. Zanim weźmiesz udział w procesie rekrutacji, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą ci podjąć odpowiednią decyzję:

     • Czy dysponujesz wysoko rozwiniętym talentem plastycznym?
     • Czy nauka przedmiotów ścisłych nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
     • Czy jesteś gotowy na pracę, która wiąże się z ogromną odpowiedzialnością?

     Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz z całą pewnością pomyśleć poważnie o wzięciu udziału w rekrutacji na studia architektoniczne. Jeżeli chcesz znaleźć się na listach osób przyjętych, to już dziś musisz zacząć myśleć o jak najlepszym przygotowaniu do egzaminu dojrzałości oraz do sprawdzianu wstępnego.

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     W przypadku egzaminu dojrzałości pod uwagę brane są te przedmioty, które mają potwierdzić twoje zdolności do nauki i rozumienia przedmiotów ścisłych. Oczywiste jest zatem, że przedmiotem obligatoryjnym w przypadku rekrutacji na studia architektoniczne jest matematyka – królowa nauk. Oprócz niej musisz zdecydować się na co najmniej jeszcze jeden przedmiot – chemię lub fizykę. Im więcej przedmiotów zdasz na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa, że będziesz mógł rozpocząć naukę na wymarzonym kierunku.

     Drugim bardzo ważnym elementem rekrutacji jest pozytywna ocena ze sprawdzianu wstępnego. Jego celem jest potwierdzenie umiejętności kandydatów z zakresu rysunku, projektowania i zmysłu przestrzennego. Kandydaci podczas jego trwania muszą na ogół stworzyć projekt obiektu lub zaproponować odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Uczelnie w Krakowie oferują dla swoich kandydatów kursy rysunkowe, które pomogą im przygotować się do egzaminu – warto, abyś już dziś pomyślał nad rozpoczęciem jednego z nich, ponieważ w trakcie jego trwania będziesz mógł zapoznać się z konkretnymi wymogami rekrutacyjnymi.

     Ostatnim bardzo ważnym etapem rekrutacji jest terminowe złożenie dokumentów. Nie zaniedbaj tego, by nie zostać skreślony z listy osób przyjętych! W pierwszej kolejności musisz na ogół dostarczyć skany dowodu osobistego, świadectwo maturalne oraz zdjęcia do legitymacji studenckiej. Szczegółowe informacje o terminach ich składania znajdziesz już na stronach poszczególnych uczelni w Krakowie.

     zasady rekrutacji na studia

      

     architektura Kraków studia


     Jaka praca po studiach na kierunku architektura w Krakowie?

     Abiturienci studiów architektonicznych dysponują aparatem rozbudowanych umiejętności, który pozwala im na znalezienie stabilnego zatrudnienia. Ich wiedza oraz kwalifikacje sprawiają, że mogą oni ubiegać się o pracę w różnego rodzaju biurach: projektowych, architektonicznych, czy urbanistycznych. Praca architekta ma wyjątkowo specjalistyczny charakter, jednak rozbudowane umiejętności interpersonalne tej grupy zawodowej sprawiają, że mogą oni podejmować oni owocną współpracę z inżynierami budownictwa, czy architektami wnętrz.

     Osoba, która kończy studia architektoniczne, przygotowana jest do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej – to sprawi, że będzie ona mogła realizować się w tej dziedzinie architektury, która jest jej najbliższa. Dodatkowo architekci mogą występować na stanowiskach eksperckich na przykład w czasopismach, które zajmują się promocją i propagowaniem współczesnego designu.

      

     Studia na kierunku architektura Kraków – zaoczne

     Studia w Krakowie zazwyczaj można realizować w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma możliwość wyboru najlepszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb, opcji. Jeżeli chciałbyś połączyć naukę z pracą zawodową, a kwestie finansowe nie są dla Ciebie znaczącą przeszkodą, to kierunek architektura będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

     dowiedz się więcej na temat kierunku architektura studia zaoczne w Krakowie

      

     Jakie są ceny studiów na kierunku architektura w Krakowie?

     Kierunek architektura w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym czyli zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest, abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
     dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku architektura - ceny w Krakowie

      

     Jakie opinie mają studia na kierunku architektura w Krakowie?

     Studia na kierunku architektura pozwalają na łączenie pasji oraz rozwoju zawodowego.

      

     Karolina, studentka architektury w Krakowie, mówi:

     Od zawsze uwielbiałam rysować i projektować. To studia, dzięki którym będę mogła rozwijać swoje pasje na gruncie zawodowym! W dodatku studiuję w jednym z najcudowniejszych i najpiękniejszych miast na świecie, czyli w Krakowie!

     KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

     POZOSTAŁE UCZELNIE W KRAKOWIE NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA

     19 Uczelni w Krakowie

     Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

      

     Komentarze (1)

     architekt małopolska odpowiedz

     praca po nocach, upierdliwi inwestorzy, budowlańcy w cudzysłowiu, brak płatności za projekty, krętactwo inwestorów, i bardzo duża ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Studia super zawód też, ale nie w Polsce, tutaj ten zawód jest zniszczony i nikomu nie zależy na jakości idei - ma być szybko zadarmo i natychmiast