Studia architektoniczne Kraków

Studia architektoniczne Kraków

Studia architektoniczne Kraków

Największy wybór studiów

architektonicznych w Krakowie

Odkryj kierunki architektoniczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia architektoniczne Kraków | woj. małopolskie

Studia architektoniczne to idealna droga rozwoju dla osób mających wrodzoną umiejętność percepcji przestrzeni - czyli kompetencję niezbędną do planowania przestrzennego. Zawód architekta jest wymagający, i dość trudny, choćby przez wzgląd na odpowiedzialność, jaką trzeba wziąć na siebie wchodząc w tę rolę. To od architekta i budowniczych zależy bezpieczeństwo innych. Znamy z historii różne przypadki zawalenia się dachu w danym obiekcie, czy zapadnięcia się klatki schodowej - główne powody tego stanu rzeczy tkwią w rękach architektów - niedoszacowania, niedokładne pomiary, nie wzięcie pod uwagę działań fizyki! Dlatego praca architekta uznawana jest za jedną z tych, niosących za sobą ogromną odpowiedzialność.

Studia architektoniczne w Krakowie mają na celu przygotowanie adeptów przyszłej pracy do pełnienia tej roli w aspekcie merytorycznym (zdobywanie wiedzy, umiejętności technicznych), jak i psychologicznym (nauka odpowiedzialności). Te dwa aspekty są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nieco inaczej jest w przypadku architektury wnętrz - tutaj odpowiedzialność jest minimalna, bowiem nie zagraża życiu innych, to jednak sama kwestia podjęcia się działań na rzecz polepszenia życia innych, zaplanowania dla nich miejsca do życia, do pracy, również wymaga od nas odpowiednich cech charakteru - na przykład architekt wnętrz nie może realizować wizji wedle własnego upodobania i własnej wyobraźni, musi umieć słuchać innych ludzi, by móc im pomóc w organizacji przestrzeni. Empatia, umiejętność słuchania i chęć zrozumienia człowieka to niezbędne elementy pracy architekta wnętrz.

W przypadku architektów krajobrazu rzecz dotyczy świata przyrody, świata zwierząt. Architekci muszą wziąć pod uwagę naturalne ukształtowanie terenu, niejednokrotnie uszanować, że teren ten należy do naszych przyjaciół zwierząt - tu wymagana jest przede wszystkim wrażliwość na życie przyrody, jak i umiejętność obserwacji. W Krakowie macie szansę podjąć studia architektoniczne w wymienionych wyżej specjalnościach. Jeśli marzycie o zostaniu inżynierem architektem to drzwi stoją przed Wami otworem, Kraków daje Wam wszelkie możliwości - jednak zastanówcie się, która ze specjalizacji jest dla Was najlepsza, jacy jesteście i dokąd chcecie dążyć. Wtedy podejmijcie świadomą decyzję, co do kierunku studiów architektonicznych.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE SĄ STUDIA ARCHITEKTONICZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

Rekrutacja i wymagania  na studia architektoniczne w Krakowie

Studia architektoniczne w Krakowie i nie tylko to jedne z nielicznych studiów, na których oprócz konkursu świadectw, zbudowanego na bazie wyników z egzaminu dojrzałości, obowiązuje dodatkowy egzamin wstępny. Jest to egzamin z rysunku - ten, kto potrafi rysować, kto ma predyspozycje zawodowe, a także potrafi się dobrze uczyć, czego dowodzą wyniki z matury, ten ma szansę dostać się na studia architektoniczne.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia architektoniczne niestacjonarne w Krakowie

Studia architektoniczne w Krakowie zdają się być bardzo dobrym pomysłem. Przebywając na zajęciach i wyglądając przez okno można dostrzec wiele inspiracji obserwując liczne zabytki znajdujące się w miejskiej tkance. Niestety, taką możliwość w znacznej mierze mają ci, którzy wybierają studia dzienne.

Studia architektoniczne niestacjonarne w Krakowie to niewielka oferta, pomimo tego, że kierunki kształcenia z tego obszaru proponowane są przez kilka szkół wyższych. Chcąc rzeczywiście opisać niestacjonarne studia architektoniczne w Krakowie powinniśmy skupić się wyłącznie na kierunku Architektura wnętrz, realizowanym w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, choć i tak w formie niestacjonarnej prowadzony jest jedynie jego drugi stopień, obejmujący cztery semestry nauki.

Jako, że studia architektoniczne w Krakowie realizowane w trybie niestacjonarnym to niewielka cząsteczka, trudno powiedzieć jak wygląda kształcenie w porównaniu z nauką w formie stacjonarnej. Możemy zakładać, iż nastawiona jest ona na większą samodzielność studentów, którzy biorą udział w zajęciach w ramach zjazdów organizowanych w weekendy. Studia w takiej formie posiadają wiele zalet. Zajęcia są bardziej intensywne, a program bardziej skondensowany, a studenci mają czas, aby od poniedziałku do piątku podjąć pracę pomagającą w utrzymaniu, bądź aby prowadzić i rozwijać własną działalność.

STUDIA ARCHITEKTONICZNE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

A
B
I
K
P
W
Z
Rozwiń

Praca po studiach architektonicznych

Po studiach architektonicznych możecie szukać zatrudnienia w biurach projektowych, jak i w administracji samorządowej. Architekci mogą również otwierać samodzielne firmy, pracujące na rzecz prywatnych zleceniodawców. Zaraz po studiach należy postarać się o uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu - bez nich nie możecie zgłosić swojego projektu budowlanego do realizacji. Praca architekta wiąże się z licznymi obowiązkami urzędowymi, załatwianiem formalności, uzyskaniem zgód, jak i licznymi potyczkami z dokumentacją. Przygotujcie się na te okoliczności.

Sama umiejętność wykonania projektu nie wystarczy, by funkcjonować w zawodzie architekta. W przypadku specjalizacji w zakresie studiów architektury wnętrz, absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w biurach projektowych, ale także w dużych korporacjach, firmach, mających wiele oddziałów czy sklepów,w których to dbają o aranżację wnętrz przestrzeni biurowych czy ekspozycyjnych. Architekci wnętrz najczęściej jednak podejmują działalność na własną rękę. Część osób z wykształceniem z tego kierunku wciela się w rolę publicystów i tworzy treści dla pism takich jak “M jak mieszkanie”, “Murator dom” i tym podobnych.

Jest jeszcze jedna ciekawa opcja dla takich osób - zaangażowanie się w realizację programów telewizyjnych, polegających na dokonywaniu zmian w domach i mieszkaniach prywatnych w ramach telewizyjnego show! Architekci krajobrazu także prowadzą własne firmy, ale i znajdują zatrudnienie w administracji samorządowej tworząc plany zagospodarowania przestrzeni miejskiej. To oni decydują o miejscu sadzenia drzew, krzewów, troszczą się o parki i skwery. 

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


 

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

Studia architektoniczne w Krakowie możecie realizować na uczelniach publicznych, takich jak Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - na Wydziale Architektury prowadzone są studia na kierunkach:

  • architektura - inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
  • architektura wnętrz - inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne

Studia architektury wnętrz prowadzone są również w ramach kształcenia artystycznego na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, tu możecie podjąć studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne na Wydziale Architektury Wnętrz.

Natomiast studia architektury krajobrazu w ramach toku studiów inżynierskich i magisterskich możecie podjąć na dwóch uczelniach, mianowicie:

Z architekturą bezpośrednio powiązane są studia budownictwa, bez inżynierów kończących tego rodzaju studia, architekci nie mogli by wcielać w życie swoich projektów, dlatego podpowiadamy, gdzie można studiować budownictwo w ramach studiów inżynierskich i magisterskich:

Niezwykle ciekawą ofertę edukacyjną przygotowały uczelnie PUBLICZNE w zakresie studiów architektonicznych i budownictwa w ramach studiów podyplomowych, pozwalających absolwentom wyspecjalizować się w danej dziedzinie, możecie podjąć takie studia podyplomowe, jak:

  • Technologie cyfrowe w architekturze i budownictwie (Politechnika Krakowska)
  • Konserwacja zabytków architektury i urbanistyki (Politechnika Krakowska)
  • Konserwacja, kształtowanie architektury i aranżacji wnętrz obiektów sakralnych (Politechnika Krakowska)
  • Koordynator bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia w budownictwie (Politechnika Krakowska)
  • Planowanie krajobrazu i gospodarka przestrzenna (Politechnika Krakowska)
  • Planowanie przestrzenne (Politechnika Krakowska)

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)