Rekrutacja i wymagania na studia architektoniczne 2025/2026
Studia architektoniczne w Krakowie i nie tylko to jedne z nielicznych studiów, na których oprócz konkursu świadectw, zbudowanego na bazie wyników z egzaminu dojrzałości, obowiązuje dodatkowy egzamin wstępny.
Jest to egzamin z rysunku - ten, kto potrafi rysować, kto ma predyspozycje zawodowe, a także potrafi się dobrze uczyć, czego dowodzą wyniki z matury, ten ma szansę dostać się na studia architektoniczne.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia architektoniczne w Krakowie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Krakowskiej na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 217 punktów na architekturę oraz 180 punktów na architekturę krajobrazu.
W przypadku studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, aby dostać się na budownictwo trzeba było osiągnąć próg conajmniej 504 punktów. Kandydaci na architekturę krajobrazu na Uniwersytecie rolniczym musieli uzyskać 32,88 punktu.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia architektoniczne w Krakowie
Studia architektoniczne w Krakowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Politechnikę Krakowską na architekturę ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce. Popularnym wyborem okazały się także studia z architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie na jedno miejsce przypadały prawie 3 osoby.
Limity miejsc na studia architektoniczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Krakowie:
Architektura:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 255
Architektura wnętrz:
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: 26
Budownictwo:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 120
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 544
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia architektoniczne w Krakowie
Studia architektoniczne w Krakowie to obszar kształcenia, który możemy podzielić na kilka elementów. Tymi elementami są: uczelnie, kierunki oraz formy studiowania. Różnorodność ofert edukacyjnych sprawia, że nauka może być bezpłatna oraz odpłatna. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne prowadzone w uczelniach publicznych. Oznacza to, że do studiów płatnych należą studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Architektura:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 12000 zł
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: 12000 zł
Budownictwo:
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 6400 zł
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: 7900 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne według indywidualnie opracowanych harmonogramów. Na tej podstawie, nie istnieje jeden termin, w którym wszystkie ogłaszają wyniki naboru. Na szczęście, nie trzeba pytać, sprawdzać i każdego dnia pojawiać się w siedzibie uczelni, aby dowiedzieć się czegoś na temat wyników. O wszystkim dowiemy się dzięki internetowym systemom rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: lipiec 2025
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: lipiec 2025
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: lipiec 2024
-
Uniwersytet Jagielloński: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
W każdej uczelni mogą obowiązywać inne formy składania dokumentów. Najczęściej dostarczane są przez kandydatów osobiście, do siedziby uczelni, bądź pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy, należy pamiętać o zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz o tym, aby dostarczyć je w wyznaczonym terminie.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów rekrutacyjnych rozpoczynamy po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Dostarczenie dokumentów jest ostatnim etapem, co nie oznacza, że możemy podejść do niego lekkomyślnie. Nasz zestaw musi być kompletny i zawierać wszystkie wymagane przez uczelnie dokumenty i musi zostać złożony w określonym terminie. Spóźnienia bądź braki mogą skutkować skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica: lipiec 2025
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: od maja do czerwca 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia architektoniczne w Krakowie
Studia architektoniczne w Krakowie to kierunki studiów, które wprowadzają studentów w zagadnienia projektowania architektonicznego i urbanistycznego, projektowania wnętrz, projektowania krajobrazu, a także tworzenia scenografii, powierzchni wystawienniczych, a nawet planowania przestrzeni miejskich.
Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Krakowie: architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach architektonicznych
Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy na przykład w biurach projektowych, firmach konserwatorskich, firmach opracowujących projekty zagospodarowania przestrzeni, firmach deweloperskich, czy w biurach administracji publicznej.
Zarobki
Średnie zarobki w Krakowie na popularnych stanowiskach związanych z architekturą bądź urbanistyką wahają się od 4700 zł do 8300 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, posiadanych uprawnień, stanowiska, miejscowości).
Typ studiów
Studia architektoniczne to idealna droga rozwoju dla osób mających wrodzoną umiejętność percepcji przestrzeni - czyli kompetencję niezbędną do planowania przestrzennego. Zawód architekta jest wymagający, i dość trudny, choćby przez wzgląd na odpowiedzialność, jaką trzeba wziąć na siebie wchodząc w tę rolę.
To od architekta i budowlańców zależy bezpieczeństwo innych. Znamy z historii różne przypadki zawalenia się dachu w danym obiekcie, czy zapadnięcia się klatki schodowej - główne powody tego stanu rzeczy tkwią w rękach architektów - niedoszacowania, niedokładne pomiary, nie wzięcie pod uwagę działań fizyki! Dlatego praca architekta uznawana jest za jedną z tych, niosących za sobą ogromną odpowiedzialność.
Studia architektoniczne w Krakowie mają na celu przygotowanie adeptów przyszłej pracy do pełnienia tej roli w aspekcie merytorycznym (zdobywanie wiedzy, umiejętności technicznych), jak i psychologicznym (nauka odpowiedzialności). Te dwa aspekty są ze sobą nierozerwalnie połączone.
Nieco inaczej jest w przypadku architektury wnętrz - tutaj odpowiedzialność jest miniejsza, bowiem nie zagraża życiu innych, to jednak sama kwestia podjęcia się działań na rzecz polepszenia życia innych, zaplanowania dla nich miejsca do życia, do pracy, również wymaga od nas odpowiednich cech charakteru.
Na przykład architekt wnętrz nie może realizować wizji wedle własnego upodobania i własnej wyobraźni, musi umieć słuchać innych ludzi, by móc im pomóc w organizacji przestrzeni. Empatia, umiejętność słuchania i chęć zrozumienia człowieka to niezbędne elementy pracy architekta wnętrz.
W przypadku architektów krajobrazu rzecz dotyczy świata przyrody, świata zwierząt. Architekci muszą wziąć pod uwagę naturalne ukształtowanie terenu, niejednokrotnie uszanować, że teren ten należy do naszych przyjaciół zwierząt - tu wymagana jest przede wszystkim wrażliwość na życie przyrody, jak i umiejętność obserwacji.
W Krakowie macie szansę podjąć studia architektoniczne w wymienionych wyżej dziedzinach. Jeśli marzycie o zostaniu inżynierem architektem to drzwi stoją przed Wami otworem, Kraków daje Wam wszelkie możliwości - jednak zastanówcie się, która ze specjalizacji jest dla Was najlepsza, jacy jesteście i dokąd chcecie dążyć. Wtedy podejmijcie świadomą decyzję, co do kierunku studiów architektonicznych.
Studia architektoniczne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia architektoniczne w Krakowie możesz realizować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy to studia licencjackie lub studia inżynierskie, które w zależności od realizowanego kierunku trwają trzy i pół roku (chociażby achitektra wnętrz) lub od 3,5 do 4 lat (architektura).
Stopień drugi to uzupełniające studia magisterskie, które możesz realizować w trakcie trzech lub czterech semestrów. Uczelnie w Krakowie mają także bogatą ofertę studiów podyplomowych.
Możemy uwzględnić tu między innymi takie kierunki jak konserwacja zabytków architektury i urbanistyki czy procedury fidic w przedsięwzięciach budowlanych z uwzględnieniem prawa zamówień publicznych.
Wybrane kierunki możesz studiować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, w weekendy natomiast na studiach zaocznych. To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz zdobywać edukację wyższą. Pamiętaj jednak, że nie każdy kierunek oferowany jest w dwóch trybach kształcenia.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów architektonicznych w Krakowie
Do kategorii studiów architektonicznych w Krakowie możemy zaliczyć bardzo wiele kierunków. Są to przede wszystkim kierunki bezpośrednio powiązane z architekturą, architekturą krajobrazu bądź architekturą wnętrz, ale również dziedziny związane z architekturą pośrednio.
W ofercie znajdziesz budownictwo, chemię budowlaną, gospodarkę przestrzenną, jak również inżynierię akustyczną bądź inżynierię wzornictwa przemysłowego. Specjaliści w poszczególnych dziedzinach są niezwykle istotni dla prawidłowego rozwijania się branży budowlanej.
Kierunki inżynierskie są gwarancją kompetentnego wykształcenia i zdobycia umiejętności, niezwykle cennych w pracy zawodowej. Studia architektoniczne realizowane są przez wiele krakowskich uczelni, a przez to odznaczają się różną specyfiką, jeśli chodzi o sposób realizowanego kształcenia.
Programy kształcenia konstruowane są w sposób interdyscyplinarny, co pozwala spojrzeć na stronę architektoniczną nie tylko ze strony technicznej, ale i artystycznej czy nawet chemicznej. Zapoznaj się z ofertą poszczególnych uczelni w Krakowie.
Kierunki architektoniczne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026
-
architektura
-
architektura krajobrazu
-
architektura wnętrz
-
inżynieria akustyczna
-
budownictwo
-
chemia budowlana
-
gospodarka przestrzenna
-
inżynieria wzornictwa przemysłowego
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć więdzę i umiejętności z zakresu architektury i urbanistyki, a także architektury krajobrazu czy architektury wnętrz. Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy w biurach projektowych, pracowaniach konserwatorskich, branży budowlanej, firmach wykonawczych, urzędach nadzoru budowlanego.
Studia architektoniczne i budowctwo znajdziesz na wielu krakowskich uczelniach. Tego typu kierunki oferują zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne. Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej proponuje kształcenie zarówno w zakresie architektury i architektury krajobrazu, jak i budownictwa czy inżynierii wzornictwa przemysłowego.
Architekturę wnętrz zaś prezentuje Akademia Sztuk Pięknych, dla której ważnymi wyznacznikami są wysokie poczucie estetyzmu oraz szeroko pojęta sztuka, co odróżnia ją od praktycznego, technicznego podejścia politechnicznego.
Architekturę krajobrazu znajdziesz także na Uniwersytecie Rolniczym. Inne kierunki, jak gospodarka przestrzenna oferuje Uniwersytet Ekonomiczny, natomiast różnego typu studia inżynierskie lub stricte budownicze oferuje Akademia Górniczo-Hutnicza. Oferta studiów architektonicznych jest w Krakowie bardzo szeroka, a każda z uczelni gwarantuje gruntowne kształcenie, poparte praktyką, umożliwiającą zdobycie własnych doświadczeń zawodowych.
Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki architektoniczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Kierunki architektoniczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
czytaj dalej uczelnie prywatne w Krakowie
Jak wybrać studia architektoniczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwą kwestią. Rynek pracy zmienia się dynamicznie i nieustannie rośnie zapotrzebowanie na jednego specjalistę, a maleje na innego.
Studia architektoniczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów i studentów. Wykształcenie w tym zakresie jest szeroko powiązane z kształceniem inżynierskim. Zdobywana wiedza i umiejętności są więc pożądane przez przyszłych pracodawców.
Absolwenci poszczególnych kierunków zatrudniani są przede wszystkim w pracowniach architektonicznych, wydziałach architektury i urbanistyki administracji samorządowej, pracowniach konserwatorskich, przedsiębiorstwach budowlanych, agencjach reklamowych, biurach projektowych, firmach wykonawczych, instytutach naukowo-badawczych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem.
Interdyscyplinarny charakter kształcenia wpływa na podejmowanie pracy w różnorodnych branżach pośrednio lub bezpośrednio związanych z zawodem.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
-
architekt
-
konstruktor
-
doradca w firmach budowlanych
-
projektant wnętrz
-
operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych
-
kreślarz
-
inspektor w zakresie konstrukcji i robót ogólnobudowlanych
-
inspektor w zakresie instalacji elektrycznych
-
monter instalacji budowlanych
Dokonując wyboru odnoszącego się do studiów, które będą dla nas najbardziej odpowiednie, warto wziąć pod uwagę zainteresowania i różnego rodzaju predyspozycje.
Od studentów architektury czy budownictwa oczekuje się umiejętności manualnych i kreślarskich, a także przestrzennego myślenia i zmysłu estetycznego. Kierunki architektoniczne są dla pasjonatów, którzy pragną zajmować się zawodowo projektowaniem, kreowaniem, budowaniem.
Pracy na rynku budowniczym nie brakuje. Ostatecznie ludzie nieustannie coś tworzą bądź przebudowują, a potrzebują przy tym specjalistów, którzy chętnie posłużą im swoją wiedzą i doświadczeniem. Zarobki osób związanych z branżą architektoniczno-budowlaną są bardzo wysokie. Odnajdują się oni w różnego rodzaju instytucjach i firmach, a także w marketingu i reklamie.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
Wybierając uczelnię, na której chce się zdobywać edukację, warto wziąć pod uwagę jej specyfikę. Inny rodzaj kształcenia uzyskasz na Politechnice Krakowskiej w stosunku do Akademii Sztuk Pięknych.
Musisz ustalić, czy wolisz studiować na uczelni prywatnej, czy publicznej. A także wybrać kierunek studiów, ponieważ każda placówka akademicka tworzy swoją ofertę indywidualnie. Na próżno szukać architektury na Uniwersytecie Ekonomicznym, tak jak nie znajdziesz chemii budowlanej na Uniwersytecie Rolniczym.
Poszczególne uczelnie w Krakowie mają Ci wiele do zaoferowania i nie chodzi jedynie o kształcenie w danym zakresie. Uczelnie przygotowują programy stażowe i stypendialne, organizują wymiany krajowe i międzynarodowe, jak również wyjazdy plenerowe.
Ważnym źródłem informacji stają się absolwenci poszczególnych kierunków, którzy najlepiej ocenią jakość przekazywanej wiedzy i możliwości rozwoju, zapewnione przez daną placówkę. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą studiów, nim wybierzesz miejsce swojego dalszego kształcenia.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy warto iść na studia architektoniczne w Krakowie?
Kraków to piękne historyczne miasto, które rozpoznawalne jest dzięki wspaniałej architekturze. Miejsce turystów staje się domem dla wielu studentów. Co ważne jest ono odpowiednio uwarunkowane do tego, by spędzić w nim najlepsze studenckie lata.
Władze miasta organizują różnego rodzaju wydarzenia kulturowe i sportowe, a także imprezy masowe, w których chętnie biorą udział studenci. Mają oni także dostęp do kultury i sztuki, a przede wszystkim do instytucji nauki. W mieście znajdziesz szereg popularnych i cenionych na całym świecie uczelni, słynących z nowoczesnych rozwiązań i innowacyjnych pomysłów badawczych.
Władze uczelni dbają o rozwój swoich podopiecznych, dlatego zachęcają ich do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, do zakładania kół naukowych. Studenci mogą korzystać z najnowocześniejszych oprogramowań i sprzętów użytecznych w procesie zdobywania wiedzy.
Uczelnie współpracują z innymi uniwersytetami, organizując wymiany krajowe i międzynarodowe, a także z różnymi firmami i instytucjami, tworząc programy stażowe i oferty praktyk, a tym samym zapewniając pierwsze doznanie zawodowe przyszłym absolwentów oraz stanowiska pracy abiturientom, którzy już ukończyli przygodę ze studiami.
Studia to jeden z najważniejszych okresów w życiu młodego człowieka. Wypełniony jest ważnymi ludźmi, którzy stają się naszymi przyjaciółmi lub życiowymi mentorami. To w tym okresie dowiadujemy się, o sobie więcej niż przypuszczaliśmy i stwierdzimy, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. Kraków to idealne miejsce do rozwoju. Mimo swoich korzeni nie ucieka przed innowacją i pozwalaj rozwijać się technologicznie. Z pewnością znajdziesz tu miejsce dla siebie.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach architektonicznych
Po studiach architektonicznych możecie szukać zatrudnienia w biurach projektowych, jak i w administracji samorządowej. Architekci mogą również otwierać samodzielne firmy, pracujące na rzecz prywatnych zleceniodawców.
Zaraz po studiach należy postarać się o uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu - bez nich nie możecie zgłosić swojego projektu budowlanego do realizacji. Praca architekta wiąże się z licznymi obowiązkami urzędowymi, załatwianiem formalności, uzyskaniem zgód, jak i licznymi potyczkami z dokumentacją. Przygotujcie się na te okoliczności.
Sama umiejętność wykonania projektu nie wystarczy, by funkcjonować w zawodzie architekta. W przypadku specjalizacji w zakresie studiów architektury wnętrz, absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w biurach projektowych, ale także w dużych korporacjach, firmach, mających wiele oddziałów czy sklepów,w których to dbają o aranżację wnętrz przestrzeni biurowych czy ekspozycyjnych.
Architekci wnętrz najczęściej jednak podejmują działalność na własną rękę. Część osób z wykształceniem z tego kierunku wciela się w rolę publicystów i tworzy treści dla pism takich jak “M jak mieszkanie”, “Murator dom” i tym podobnych.
Jest jeszcze jedna ciekawa opcja dla takich osób - zaangażowanie się w realizację programów telewizyjnych, polegających na dokonywaniu zmian w domach i mieszkaniach prywatnych w ramach telewizyjnego show! Architekci krajobrazu także prowadzą własne firmy, ale i znajdują zatrudnienie w administracji samorządowej tworząc plany zagospodarowania przestrzeni miejskiej. To oni decydują o miejscu sadzenia drzew, krzewów, troszczą się o parki i skwery.