Z racji tego, że studia w Krakowie na kierunku ochrona środowiska są coraz bardziej popularne, to większość ośrodków akademickich swoją ofertę przygotowuje tak, by była ona atrakcyjna dla większości kandydatów. Zatem ochronę środowiska możesz studiować w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Studia stacjonarne mają charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia i jeśli podejmiesz je na państwowej uczelni, to nie powinny obowiązywać cię opłaty związane z czesnym.
Z kolei studia zaoczne to idealna propozycja dla wszystkich tych osób, które chciałyby pogodzić naukę z innymi aktywnościami, np. zawodowymi. Warto wtedy pamiętać, że studia te są płatne, a studenci większość materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie.
1. Dla kogo ten kierunek
Dziś już właściwie nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotna jest ochrona środowiska naturalnego. Nagły postęp cywilizacyjny przyniósł ze sobą dużo dobra, lecz także sprawił, że zapomnieliśmy, jak istotną rolę w szczęśliwym życiu ogrywa symbioza z naturą.
Współcześnie wszyscy odczuwamy tego skutki – globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska, choroby cywilizacyjne wywołane zmianami klimatycznymi. To tylko wierzchołek góry lodowej. Wciąż potrzeba specjalistów, którzy w kompetentny sposób zajmować się będą sprawami związanymi z szeroko rozumianą ochroną środowiska.
Ekolog bowiem to osoba, która stoi na straży standardów związanych z dbaniem o naturalny ekosystem. Ochrona środowiska – w najogólniejszym rozumieniu – zajmuje się dbaniem o środowisku i podejmuje różnego rodzaju działania naprawcze, jeżeli harmonia pomiędzy tym, co naturalne i wytwórcze, została zachwiana. Jeżeli zatem sprawy związane z ochroną naturalnych zasobów środowiska nigdy nie były ci obce, a nauka biologii i chemii nigdy nie stanowiły dla ciebie problemu, to studia na tym kierunku czekają właśnie na ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Uczelnie w Krakowie przygotowały bogatą ofertę studiów na kierunku ochrona środowiska. Dzieje się tak dlatego, że aktualne nastroje społeczne bardzo mocno wpływają na popularność tego kierunku. Zatem zastanów się, która oferta najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom, bo możesz wybierać spośród uczelni zarówno uniwersyteckich, jak i politechnicznych. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Politechnika Krakowska – to wszystkie te ośrodki akademickie w Krakowie, które w swojej ofercie mają studia na kierunku ochrona środowiska.
4. Praca po studiach
Absolwenci ochrony środowiska nie powinni martwić się o swoje zatrudnienie w przyszłości, ponieważ dziś właściwie każdy sektor gospodarczy musi korzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy wiedzą, jak połączyć stabilny rozwój przemysłowy i świadome dbanie o otaczającą nas naturę. Osoby, które kończą te studia, przygotowane są do laboratoryjnej pracy badawczej, której celem jest projektowanie przyszłościowych rozwiązań związanych z ochroną środowiska.
Oprócz tego na absolwentów krakowskich uczelni czekają różnego rodzaju organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, instytucje pożytku publicznego, organy administracji rządowej i samorządowej, placówki służby zdrowia i wiele innych miejsc potencjalnego zatrudnienia. Dziś ekspert od spraw ochrony środowiska jest wyjątkowo atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.
5. Program studiów i przedmioty
Programy kształcenia na kierunku ochrona środowiska mogą się nieznacznie różnić w zależności od uczelni, jednak ich podstawową ideą jest wykształcenie najlepszych specjalistów. Dziś bowiem potrzebna jest rzetelna i rozbudowana wiedza, która pozwoli na świadomą walkę ze środowiskowymi problemami zależnymi od szybkiego rozwoju cywilizacyjnego.
W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Przedmioty te dają ścisły i bardzo ważny grunt pod kolejne zagadnienia, z którymi stykać się będą pasjonaci ekologii. Bez tej elementarnej wiedzy niemożliwe byłoby zrozumienie skomplikowanych zagadnień, wpisujących się w ochronę środowiska. Przykładowe przedmioty to:
-
zoologia: kręgowce i bezkręgowce;
-
metrologia i klimatologia;
-
hydrologia i gospodarka wodą;
-
przyrodnicze obszary chronione;
-
ocena oddziaływania na środowisko i wiele, wiele innych.
Tych kilka wymienionych przedmiotów nie oddaje jeszcze w pełni istoty studiów na kierunku ochrona środowiska. Studenci także będą mieć do wyboru specjalizacje, kształcące już bardzo wąskie umiejętności związane z tą dyscypliną. Każda osoba, która decyduje się na kształcenie na tym kierunku, musi być przede wszystkim pasjonatem natury. Na realizację z sukcesami mają szansę tylko ci pasjonaci, których wiedza nie będzie ograniczać się do minimum.
Profesjonalny ekolog zna doskonale nie tylko zagadnienia ścisłe związane z ochroną środowiska. Podstawę jego pracy musi stanowić biegła znajomość przepisów prawnych – nie tylko obowiązujących w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Studia w Krakowie oczywiście też gwarantują dogłębne zapoznanie się z tymi zagadnieniami.
Umiejętności przyszłych absolwentów tego kierunku muszą łączyć w sobie biegłe wykorzystywanie wiedzy w praktycznym działaniu oraz szereg bardzo ważnych kompetencji miękkich, które mogą być wykorzystywane na różnych etapach współpracy oraz w negocjacjach z przedsiębiorstwami, czy nawet z organami rządowymi i samorządowymi.