Grafika w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - specjalności
ZWIŃ
Studia na kierunku grafika w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku grafika w Gdańsku | Gdyni | Sopocie | |
---|---|
Rok akademicki | 2022/2023 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku grafika w Gdańsku | Gdyni | Sopocie rozpocznie się 4 maja 2022 r. i potrwa do 30 września 2022 r. | Grafika Gdańsk | Gdynia | Sopot - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Grafika - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Jednostka prowadząca
Ścieżki kształcenia na kierunku grafika
Jednostka prowadząca
Ścieżki kształcenia na kierunku informatyka
Jednostka prowadząca
Specjalności na kierunku multimedia i grafika komputerowa
Żeby dostać się na studia na kierunku Grafika w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, należy pozytywnie przejść przez dwuetapowy proces rekrutacyjny. Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie najczęściej wymagają od kandydatów nie tylko uzyskanie wysokich wyników z matematyki, informatyki oraz języka obcego na rozszerzonym egzaminie maturalnym, ale również zdanie wstępnego egzaminu sprawdzającego umiejętności plastyczne.
Warto pamiętać, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni w Trójmieście oraz zmieniać się na przestrzeni czasu. Dlatego aby być w pełni przygotowanym na wyzwania ze strony wybranej uczelni, należy na bieżąco śledzić ustalenia wybranych uczelni.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
ZWIŃ
Kierunek grafika w Trójmieście przeznaczony jest dla osób, które są zainteresowane kształceniem w zakresie grafiki artystycznej (warsztatowej) oraz grafiki projektowej. Interdyscyplinarnie opracowany program kształcenia pozwoli Ci zdobyć wykształcenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu grafika w zakresie komercyjnym, jak i jako twórcy-artysty. Rozwiniesz świadome i samodzielne myślenie, które będzie opierało się na wiedzy teoretycznej z zakresu kultury i sztuki, a także znajomości tradycyjnych i nowoczesnych technik pracy.
Po ukończeniu studiów graficznych będziesz w stanie stworzyć odbitki na prasie graficznej, wykonać pracę rysunkową bądź malarską, zaprojektować plakat czy opakowanie, stworzyć animację, videoklip lub inną krótką formę multimedialną. Grafika to propozycja kształcenia dla osób kreatywnych, nastawionych na szeroko pojmowane tworzenie.
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku grafika w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Wiedza
Studenci mają okazję poznać podstawowe zasady, teorie i koncepcje odnoszące się do realizacji prac artystycznych związanych z kierunkiem grafika w Trójmieście. Zapoznają się z wybranymi technikami i metodami działania, które dotyczą środków ekspresji i umiejętności warsztatowych, które są niezbędne w trakcie projektowania i realizowania prac artystycznych w zakresie grafiki.
Będziesz miał/a okazję zgłębiać fakty, zjawiska i obiekty z zakresu wybranych zagadnień nauki, także odnoszących się do nauk humanistycznych i pokrewnych dyscyplin artystycznych, które stanowią podstawę studiów graficznych. Poznasz style w sztuce rozwijające się na przestrzeni historii, a także zrozumiesz tendencje rozwojowe z zakresu poszczególnych dyscyplin artystycznych, dzięki czemu będziesz w stanie rozróżniać epokowe wartości z zakresu historii sztuki, kultury i nauk humanistycznych. Nauczysz się formułować, różnicować i edytować wypowiedź artystyczną właściwymi narzędziami i technologiami.
Umiejętności
W trakcie realizowanych zajęć na kierunku grafika w Trójmieście będziesz miał/a okazję rozwijać umiejętności związane z wyrażaniem ekspresji artystycznej. Nauczysz się podejmować samodzielne decyzje i realizować je przy pomocy projektów i prac artystycznych z obszaru wybranych sztuk plastycznych w dowolnej technice graficznej lub wypracowanej technice autorskiej.
Będziesz w stanie rozwiązywać zadania projektowe i technologiczne, a także świadomie posługiwać się narzędziami warsztatu artystycznego. Wybierzesz właściwą metodę projektową i technikę graficzną do realizacji pracy artystycznej i projektowej w zakresie grafiki. Będziesz realizować działania artystyczne i projektowe, opierane na zróżnicowanych stylistycznie koncepcjach wynikających ze swobodnego i niezależnego wykorzystywania inwencji twórczej. Rozwiniętą wyobraźnię, intuicję i emocjonalność będziesz wykorzystywał/a do realizacji własnej koncepcji artystycznej.
Kompetencje społeczne
Absolwenci grafiki są przygotowani do prowadzenia własnej działalności twórczej dzięki doświadczeniom zdobytym w okresie swojej aktywności, a także do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu zadań projektowych i artystycznych. Nie boją się jednak zasięgać opinii ekspertów w przypadkach trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemów.
Będziesz realizować własne koncepcje i działania artystyczne na podstawie dobrej organizacji, wewnętrznej motywacji i umiejętności pracy własnej. Nieustannie będziesz dążyć do poszerzania swoich umiejętności oraz wiedzy, dzięki czemu świadomie będziesz formułował krytycznego zdania. Absolwenci efektywnie wykorzystują wyobraźnię, intuicję, emocję, a także twórczą postawę do samodzielnego myślenia w celu rozwiązania problemów. Będziesz w stanie pracować indywidualnie i zbiorowo.
Program kształcenia i siatka zajęć uzależnione są od wybranej uczelni, na której chcesz realizować studia graficzne w Trójmieście, a także od realizowanej specjalizacji. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które pozwalają zdobyć wiedzę artystyczną i humanistyczną. Z pewnością rozwiniesz umiejętności fotograficzne, rysunkowe i malarskie, rozwiniesz się w zakresie grafiki interaktywnej i technologii multimedialnych, a także zdobędziesz wiedzę z zakresu historii sztuki.
Będziesz w stanie projektować plakaty i opakowania, opracowywać okładki i ilustracje książek, a także wykonywać fotografie analogowe i cyfrowe. Stworzysz niepowtarzalne odbitki na prasie graficznej, a także wykonasz prace rysunkowe lub malarskie.
W programie studiów na kierunku Grafika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studia artystyczne w Trójmieście na kierunku grafika przeznaczone są dla osób, które są kreatywne i ciekawe świata. Kandydaci powinni interesować się sztuką i mieć predyspozycje artystyczne, zwłaszcza że zdolności rysunkowe i malarskie będą weryfikowane już na poziomie rekrutacyjnym.
Jest to propozycja kształcenia dla osób, które chcą zajmować się sztukami wizualnymi, reklamą, twórczością artystyczną. Warto interesować się najnowszymi technologiami, zwłaszcza że w pracy możesz wykorzystywać różnego typu działania multimedialne i techniki wizualizacji. Studia graficzne pozwolą Ci pracować nad plastycznym talentem oraz predyspozycjami manualnymi.
Studia na kierunku grafika w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunki studiów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie dzielą się na jednolite magisterskie oraz takie, które składają się z dwóch komplementarnych etapów, z których wystarczy ukończyć jedynie pierwszy z nich, aby otrzymać upragnione uprawnienia do wykonywania pracy w zawodzie. Grafika należy do tego szerszego grona kierunków. Zatem co to oznacza w praktyce?
Studia pierwszego stopnia na kierunku Grafika będą trwały sześć lub osiem semestrów, a więc trzy lub cztery lata, a zwieńczone zostaną uzyskaniem przez każdego absolwenta dyplomu licencjata. Na ukończenie studiów drugiego stopnia każdy z chętnych będzie musiał poświęcić kolejne dwa lata nauki, po których będzie mógł się pochwalić tytułem magistra oraz zwiększoną atrakcyjnością w oczach przyszłych pracodawców.
Grafika w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3 do 4 lat | licencjat |
studia II stopnia | 2 lata | magister |
Absolwenci grafiki w Trójmieście mają bardzo wiele możliwości zatrudnienia i rozwoju badawczego i artystycznego. Zatrudniani są w wydawnictwach, artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych, instytucjach kulturalno-artystycznych, takich jak galerie i teatry. Mogą pracować zarówno w szkolnictwie, jak i w reklamie i kulturze. Wielu z absolwentów decyduje się także na prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie świadczą usługi graficzne.
Miejsce pracy i charakter wykonywanych obowiązków uzależnione są od realizowanej specjalności. Absolwenci mogą zajmować się animacją, grafiką projektową, grafiką artystyczną.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Grafika:
Miejsce pracy i stanowisko zatrudnienia absolwentów uzależnione są od ukończonej specjalizacji i zdobytych kwalifikacji.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Grafika:
Osoby, które ukończyły kierunek studiów Grafika, mogą przystąpić do poszukiwania swojej często pierwszej pracy w zawodzie. Absolwenci często decydują się na pracę m.in. w wydawnictwach, agencjach reklamowych i marketingowych, biurach projektowych, drukarniach, mediach, a także na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zajmują oni najczęściej stanowisko grafika lub projektanta. Czym zajmują się na co dzień i ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Projektant
Projektanci mogą pracować m.in. w biurach projektowych lub mediach. Czym zajmują się na co dzień i czym różni się projektant od grafika? Projektant może zajmować się nie tylko tworzeniem projektów logo czy ilustracji, ale także np. mebli lub ubrań. Może tworzyć różne kolekcje lub aranżacje. Mediana zarobków projektanta wynosi około 5770 zł brutto miesięcznie.
Grafik
Graficy mogą podejmować zatrudnienie m.in. w drukarniach, wydawnictwach, biurach projektowych, a także mogą prowadzić własną działalność gospodarczą i pracować jako freelancerzy. Czym zajmują się graficy? Odpowiadają oni za tworzenie różnych grafik, logo, banerów, a także grafik na opakowania produktów. Dodatkowo mogą zajmować się także edycją zdjęć czy projektów tak, aby spełniały wymagania klienta.
Ważną kwestią przy pracy grafika jest znajomość praw autorskich i licencji. Są one ważne nie tylko pod względem tego, że grafik powinien wiedzieć, czy dane działanie nie naruszy cudzych praw autorskich, ale także pod względem ochrony swojej własności intelektualnej. Dzięki temu grafik wie co zrobić, kiedy ktoś np. używa jego pracy do własnych celów zarobkowych. Mediana zarobków grafika wynosi około 4510 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jako specjalność na Politechncie Gdańskiej oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz jako specjalność w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku grafika, w roku akademickim 2021/2022, akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na ASP w Gdańsku oraz uczelni niepublicznej. Ceny wahają się od 7400 zł do 10000 zł za pierwszy rok studiów.
Grafika studia w Trójmieście - uczelnie:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek grafika:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Grafiki) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Politechnika Gdańska (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej) | stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku | niestacjonarne, stacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
W przypadku kierunku grafika w Trójmieście warto wcześniej zainteresować się rekrutacją, ponieważ poszczególne uczelnie ustalają wymogi indywidualnie. Pamiętaj, że przebieg rekrutacji uzależniony jest od poziomu kształcenia.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
Chętnych jest wielu, dlatego prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów warto zdawać egzaminy dodatkowe na poziomie rozszerzonym.
Wymagane dokumenty
W przypadku kierunków artystycznych uczelnie przewidują egzaminy wstępne między innymi z rysunku. Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Sprawdź na stronie wybranej uczelni, czy musisz przygotować portfolio z autorskimi pracami.
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
GRAFIKA - ważne informacje
studia artystyczne w Trójmieście
Bardzo często świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich, pomimo zbliżającej się wielkimi krokami matury, wciąż nie wiedzą, na jakie studia chcieliby pójść. Jeśli jesteś zainteresowany Grafiką w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, powinieneś poznać opinie swoich starszych kolegów.
Julian, student trzeciego roku Grafiki w Trójmieście, mówi:
„Wybrałem studiowanie w Trójmieście nie tylko dlatego, że właśnie tutaj się urodziłem. Uważam, że to miejsce z tradycją, wyróżniające się pod względem wielu czynników na tle innych polskich miast. Nie wyobrażam sobie spędzenia czasu poświęconego na ukończenie studiów gdziekolwiek innym. A dlaczego Grafika? Od zawsze lubiłem rysować, dodatkowo chciałem studiować coś, co zapewni mi dobrą pracę w przyszłości. Polecam wszystkim zainteresowanym.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.
W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |