1. Dla kogo ten kierunek
Na nieustający rozwój cywilizacyjny ma wpływ ciągłe doskonalenie dyscyplin, które za nim stoją. Jedną z takich dziedzin jest właśnie mechatronika. To nauka przyszłości, dzięki której możemy usprawniać i ulepszać otaczającą nas rzeczywistość. Mechatronika sprawia, że nasze funkcjonowanie jest dużo prostsze, choć nieczęsto mamy tego świadomość. Zdobycze mechatroniki są wszędzie – towarzyszą nam w przedmiotach codziennego użytku, lecz także dzięki nim możemy udoskonalać, chociażby specjalistyczną aparaturę medyczną.
Jak zapewne się domyślasz – studia na kierunku mechatronika nie są stworzone dla każdego absolwenta szkoły średniej. Kandydaci, którzy wybierają ten kierunek studiów muszą przede wszystkim mieć doskonale opanowane przedmioty ścisłe. To jednak nie wszystko – osoby studiujące mechatronikę powinna cechować nie tylko analityczność, lecz także finezyjność myślenia, ponieważ to przyszli inżynierowie odpowiadają za kształt coraz to lepszych urządzeń. Jeżeli zatem jesteś osobą ambitną, która nie boi się intelektualnych wyzwań, to studia na kierunku mechatronika czekają właśnie na ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku mechatronika we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Kierunki politechniczne od wielu lat darzone są szczególną sympatią przez absolwentów szkół średnich. Warto jednak podkreślić, że jest to typ kształcenia przeznaczony jedynie dla najlepszych. Studia te mają charakter prestiżowy, dlatego też nie znajdują się w ofercie każdego ośrodka akademickiego. Studia we Wrocławiu na kierunku mechatronika możesz rozpocząć zatem wyłącznie na Politechnice Wrocławskiej. To uczelnia, którą charakteryzują wysokie standardy nauczania, więc możesz być spokojny o swoje zatrudnienie.
Osoby, które rozpoczynają studia na kierunku mechatronika, czeka czas intensywnej przygody intelektualnej. Podstawę kształcenia mechatronicznego stanowią dwie potężne dziedziny ścisłe – matematyka oraz fizyka. W oparciu o wiedzę z tego zakresu odbywa się całe kształcenie. Studenci w trakcie wszystkich lat nauki będą poznawać skomplikowane procesy towarzyszące mechatronice, będą oni tworzyć rozbudowane mechanizmy sterowania, w których łączą się różne odmiany inżynierii, elektromechanika, czy nawet chemia inżynieryjna.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak mechatronika kształcą jedynie najlepszych specjalistów, którzy stanowią jedną z najbardziej atrakcyjnych grup zawodowych na rynku pracy. To osoby, które mogą dowolnie sterować swoją karierą w zależności od własnych upodobań. Mechatronicy odnajdą się w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu: od spożywczego po metalurgiczny, czy lotniczy. Wciąż potrzebni są bowiem specjaliści, którzy będą usprawniać maszyny produkcyjne, wprowadzać nowe technologie usprawniające.
Mechatronicy w swojej pracy przygotowani są do projektowania, programowania i konstruowania mechanizmów elektrycznych, dzięki którym wciąż będą mogły powstawać innowacyjne urządzenia, poprawiające jakość naszego życia. Absolwenci studiów we Wrocławiu mogą także zasilać skład instytucji badawczych, w których przeprowadzane są testy na zaprojektowanych rozwiązaniach mechatronicznych. Jak widzisz – studia na tym kierunku gwarantują przyszłościowy i fascynujący zawód, w którym będziesz mógł w pełni wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności.
Studia we Wrocławiu na kierunku mechatronika możesz podjąć jedynie w trybie stacjonarnym. To jeden z tych wyjątkowo wymagających kierunków, które mogą być organizowane wyłącznie w takim systemie. Materiał, opanowywany przez studentów, jest wyjątkowo rozległy, więc podczas studiów zaocznych niemożliwe byłoby jego nadrobienie. Na studentów czeka nie tylko szereg wykładów, lecz także ćwiczeń praktycznych. Podczas studiów stacjonarnych mogą oni nieustannie korzystać z pomocy kadry profesorskiej, co znacznie przekłada się na komfort przyswajanych treści. Warto także podkreślić, że studia dzienne na państwowej uczelni nie wymagają uiszczania opłat za czesne.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na studiach na kierunku mechatronika jest wyjątkowo rozbudowany. Studenci wrocławskiej politechniki muszą się liczyć z wieloma godzinami, poświęconymi na naukę. Oczywiście praca ta warta jest swojego zachodu, ponieważ w przyszłości na mechatroników czeka bardzo interesujące zatrudnienie. Pasjonaci mechatroniki będą swoje kształcenie opierać przede wszystkim na zagadnieniach czerpiących z matematyki, fizyki oraz chemii. Te trzy dyscypliny stanowią podstawę kształcenia na tym kierunku i jedynie ich doskonałe opanowanie pozwala na zgłębianie wszystkich skomplikowanych treści kształcenia. Przykładowe przedmioty, z którymi stykać się będą studenci, obejmują:
-
inżynierię materiałową;
-
bioinżynierię;
-
mechanika;
-
podstawy automatyzacji;
-
teorie sterowania i wiele, wiele innych.
Studia we Wrocławiu na kierunku mechatronika wymagają zatem dużej wytrwałości i zarezerwowane są wyłącznie dla studentów, którzy mają w sobie mnóstwo zapału do nauki. Pasjonaci mechatroniki uczestniczyć będą także w blokach przedmiotów obieralnych, które kształcą już bardzo wąskie predyspozycje zawodowe. Bloki obieralne dotyczą zagadnień związanych z:
-
informatyka;
-
programowaniem proceduralnym;
-
komunikacją sieciową;
-
czy programowaniem obiektowym.
Przyszli mechatronicy otrzymują zatem bardzo rzetelne wykształcenie, które znacznie przekłada się na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Mechatronicy dysponują bowiem nie tylko rozbudowaną wiedzą, lecz przede wszystkim potrafią wykorzystać ją w praktyce podczas uczestniczenia w różnego rodzaju projektach. Nie tylko uczą się projektowania, konstruowania i projektowania mechanizmów. Nieustannie rozwijają też swoje kompetencje miękkie, związane z pracą w grupie, jednie owocne współdziałanie może sprawić, że dany pomysł osiągnie sukces podczas realizacji.