Studia w Lublinie na kierunku ochrona środowiska możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli planowałeś studia w formie regularnych spotkań, które wiążą się z systematyczną nauką, warto wziąć pod uwagę tryb dzienny. Jeśli jednak nie masz możliwości, by realizować tryb stacjonarny, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania w trybie weekendowym. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Marek Wąsowicz, tłumacząc, skąd wzięła się ochrona środowiska, wyjaśnił: „Bezpośrednią przyczyną jej powstania jest coraz bardziej widoczne i narastające zagrożenie bytu zwiększającej się w zawrotnym tempie ludności Ziemi. Towarzyszy temu degradacja środowiska naturalnego, wywołana m.in. coraz szerszą skalą działalności gospodarczej człowieka". Kierunek ochrona środowiska według Wąsowicza ma zajmować się racjonalnym gospodarowaniem zasobami środowiska naturalnego. Jest to jeden z najważniejszych kierunków studiów ostatnich lat.
Kandydaci na tego typu studia przyrodnicze muszą interesować się naukami ścisłymi i mieć duszę ekologa, który nieustannie chce walczyć o środowisko i neutralizować jej zanieczyszczenia. Jeśli odnajdujesz w sobie tego typu predyspozycje, ten kierunek może być idealny dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ochrona środowiska w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień natomiast to studia magisterskie, które trwają od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Lublinie na kierunku ochrona środowiska to jedne z najważniejszych studiów przyrodniczych, skupiają bowiem uwagę na ekologii całego globu. W Lublinie studia tego typu możesz realizować na Uniwersytecie Przyrodniczym. Jest to kierunek interdyscyplinarny, zawiera w sobie wiedzę z zakresu przyrody, środowiska, techniki, rolnictwa czy leśnictwa.
4. Praca po studiach
Absolwenci kierunku ochrona środowiska w Lublinie znajdują zatrudnienie w przemyśle, rolnictwie, drobnej wytwórczości, firmach projektowych i konsultingowych, samorządach terytorialnych, laboratoriach badawczych i kontrolnych, administracji (również w administracji rządowej), dyrekcjach i zarządach obszarów chronionych, organizacjach zajmujących się edukacją ekologiczną, a także w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem, jakość środowiska i kontrolę stanu środowiska (na przykład Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).
Studia te zapewniają wiedzę z zakresu odnowy środowiska, ekosystemu czy bioremediacji. Zapewniają wiele możliwości pracy, a absolwenci mogą pracować także w biurach planistyczno-uranistycznych, w laboratoriach, jak również w firmach konsultingowych czy doradczych.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na przedmiotach z zakresu ekologii, biologii, fizyki i chemii.
W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
meteorologia i klimatologia,
-
chemia z elementami inżynierii procesowej,
-
monitoring środowiska,
-
technologie bioenergetyczne,
-
techniki ochrony i obrony ekosystemów lądowych
-
i wiele innych.
Studia przyrodnicze w Lublinie przewidują szereg ciekawych specjalności, na przykład: ochrona zasobów faunistycznych, zarządzanie zasobami wód i torfowisk, ochrona i kształtowanie krajobrazu, proekologiczne systemy produkcji żywności. Utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowań i zapotrzebowania studentów. Zweryfikuj poszczególne oferty zamieszczone na stronach internetowych ośrodków akademickich w Lublinie.
Absolwenci kierunku ochrona środowiska w Lublinie potrafią diagnozować procesy zachodzące w przyrodzie i to, jaki człowiek ma wpływ na środowisko. Zapoznaje się z podstawowymi procesami technologicznymi, zwłaszcza takimi, które są przyjazne środowisku. Rozwijają umiejętności prowadzenia prac badawczych, prac monitorowanych zarówno w laboratoriach, jak i w terenie, a także prac projektowych. Dbają także o bezpieczeństwo badań i efektywne działania, odnoszące się również do pracy w grupie. Studia w zakresie ochrony środowiska to kierunek interdyscyplinarny, zapewniający nieustający rozwój i wiele możliwości zatrudnienia.