ul. Konarskiego 18A

44-100 Gliwice

tel. +48 32 2371204 

 fax. +48 32 2371282

e-mail: RMT@polsl.pl

http://www.polsl.pl/Wydzialy/RMT

ul. Konarskiego 18A

44-100 Gliwice

tel. +48 32 2371204 

 fax. +48 32 2371282

e-mail: RMT@polsl.pl

http://www.polsl.pl/Wydzialy/RMT

 • AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH - STUDIA PODYPLOMOWE REKRUTACJA

  Absolwent posiada wiedzę w zakresie projektowania układów automatyki. Posiada wiedzę o sterownikach programowalnym i językach programowania. Potrafi zaprojektować układ elektropneumatyczny zgodnie z cyklogramem działania. Posiada wiedzę pozwalającą na prawidłowy dobór elementów automatyki, posiada podstawową wiedzę z zakresu robotyki.

  Zna budowę robotów przemysłowych: układy napędowe, układy przeniesienia napędu, układy wykonawcze oraz proste układy sensorowe. Zna zasady projektowania technologicznych układów zrobotyzowanych. Potrafi samodzielnie skonfigurować system zrobotyzowany FANUC. Zna techniki programowania on-line robota przemysłowego z układem sterowania CNC.

  Potrafi pisać programy i tworzyć algorytmy sterowania. Zna budowę i zasadę działania sterowników programowalnych. Potrafi wykonać połączenie sterownika PLC z elementami wykonawczymi. Posiada wiedzę pozwalającą na samodzielny dobór elementów napędu hydrostatycznego dla różnych typów maszyn.

  Posiada wiedzę o układach i sterowaniu hydraulicznym, zna zasady bezpieczeństwa podczas obsługi napędów maszyn. Potrafi przeanalizować działanie prostych układów hydraulicznych na podstawie ich schematów.

  Dowiedz się więcej

  Czytaj dalejZwiń

 • INŻYNIERIA PROCESÓW ODLEWNICZYCH I OBRÓBKI PLASTYCZNEJ - STUDIA PODYPLOMOWE REKRUTACJA

  Absolwent studiów posiada wiedzę o własnościach i strukturze podstawowych materiałów inżynierskich stosowanych w obróbce plastycznej, o zasadach projektowania procesów odlewniczych, a także o kontroli jakości w procesach obróbki cieplnej.

  Potrafi dokonać wyboru odpowiedniego materiału w zależności od warunków procesu wytwarzania, zaprojektować technologię procesu obróbki plastycznej oraz określić warunki kontroli jakości w procesach obróbki plastycznej/cieplnej i odlewniczych. Ponadto absolwent zdolny jest zaproponować proces technologiczny dla danego wyrobu z uwzględnieniem zastosowanego materiału, a także umie ocenić wpływ parametrów obróbki materiału na jego strukturę oraz własności.

  Dowiedz się więcej

  Czytaj dalejZwiń

 • PROJEKTOWANIE I BUDOWA MASZYN - STUDIA PODYPLOMOWE REKRUTACJA

  Dynamicznie kreowany proces kształcenia słuchaczy na studiach podyplomowych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym ma na celu przekazywanie aktualnej wiedzy teoretycznej (w ramach prowadzonych wykładów) oraz nabywanie praktycznych umiejętności inżynierskich (podczas zajęć laboratoryjnych w nowocześnie wyposażonych pracowniach).

  Uzyskane w ten sposób kompetencje mogą być wykorzystane przez absolwentów w pracy zawodowej, obecnej lub przyszłej karierze naukowej oraz pracy dydaktycznej np. z młodszymi pokoleniami uczniów szkół średnich oraz studentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia (zwłaszcza w odniesieniu do szkół technicznych).

  Dodatkowo, opierając program i zakres studiów podyplomowych o krajowe ramy kwalifikacji (załączniki) oraz o europejski system kształcenia (odniesienie do wzorców międzynarodowych) należy stwierdzić, że prowadzone studia podyplomowe w pełni odpowiadają misji oraz strategii rozwoju Politechniki Śląskiej zawartej w Uczelnianej Księdze Jakości Kształcenia, zwłaszcza w zakresie kształcenia studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych na najwyższym poziomie i utrzymania pozycji wiodącej uczelni w Polsce i Europie.

  Dowiedz się więcej

  Czytaj dalejZwiń

 • PROJEKTOWANIE I WYTWARZANIE MASZYN SPECJALNYCH - STUDIA PODYPLOMOWE REKRUTACJA

  Absolwenci studiów podyplomowych „Projektowanie i wytwarzanie maszyn specjalnych” posiadają wiedzę z zakresu projektowania, konstruowania i eksploatacji urządzeń specjalnego przeznaczenia. Absolwenci znają nowoczesne materiały inżynierskie stosowane w budowie maszyn specjalnych, ich własności mechaniczne oraz możliwości zastosowania w maszynach specjalnych i innych zastosowaniach przemysłowych.

  Dowiedz się więcej

  Czytaj dalejZwiń

 • TECHNOLOGIE SPAWALNICZE I KONTROLA JAKOŚCI - STUDIA PODYPLOMOWE REKRUTACJA

  Absolwenci studiów podyplomowych: „Technologie spawalnicze i kontrola jakości” posiadają wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii spawalniczych oraz kontroli jakości tych procesów. Absolwenci znają zasady doboru materiałów na konstrukcje spawane, potrafią określić ich spawalność oraz zaproponować technologię łączenia oraz dobór materiałów dodatkowych i parametrów łączenia.

  Znają zasady projektowania procesu produkcyjnego, metody kontroli jakości złączy spawanych, zgrzewanych lutowanych oraz normy i przepisy do opracowania dokumentacji procesów wytwórczych i kontroli ich jakości. Potrafią opracować dokumentację dotycząca systemów zapewnienia jakości w spawalnictwie zgodnie z obowiązującymi norma międzynarodowymi. Posiadają wiedzę pozwalającą na nadzorowanie procesu produkcyjnego i potrafią reagować na spotykane trudności w fazie produkcyjnej i kontrolnej procesu.

  Znają zasadę działania urządzeń spawalniczych, potrafią dokonać analizy produkcji pod kątem doboru odpowiedniej technologii i urządzeń pozwalających na uzyskanie odpowiedniego wyniku finansowego analizowanej produkcji. Absolwenci posiadają również wiedzę z zakresu wykorzystania nowoczesnych programów komputerowych pozwalających na wyznaczanie odkształceń i naprężeń spawalniczych oraz prognozowanie zmian strukturalnych w obszarach złączy spawanych co pozwala na znaczne zmniejszenie zakresu prowadzenia badań praktycznych przy opracowywaniu technologii spawalniczych łączenia nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych.

  Dowiedz się więcej

  Czytaj dalejZwiń

Opinie (3)

Michał Ocena

Centrum obróbcze a Ada nie jest żadną nowa technologia a prosta maszyna, która potrafi obsłużyć kumaty Janusz po ukończeniu zwykłego LO kształcącego :) tak jest w przypadku większości maszyn CNC sterowanych numerycznie

Andrzej Ocena

Pare lat temu skończyłem mechatronike na mt. Stracone 5 lat studiów, które nic mi w zasadzie nie dały- jestem konstruktorem a zawodu tak naprawdę uczyłem się w pracy. Stracone lata życia, które nie dały mi nic, zaczynając od pieniędzy a kończąc na jakiejś chociaż podstawowej dumie z faktu ukończenia tego kierunku. Nie warto studiować na mt, bo to się po prostu nie opłaca, a już na pewno nie w tym kraju i na tej uczelni. Mówię to z perspektywy absolwenta, który już ładnych pare lat siedzi w przemyśle i nie raz zmieniał pracę. Nie warto.

Paolo Ocena

Wiele lat temu konczylem AiR na wydziale mechanicznym PLSL. Kierunek dosc trudny, sporo wysilku i energii poszlo niestety....w gwizdek. Wydumane kierunki, nieistniejace w rzeczywistosci problemy stwarzane przez grono naukowców, ogromna ilosc teorii i prawie zero jakiejkolwiek praktyki. Skutkuje to potem ogromnym zdziwieniem i pytaniami co to jest doktorów wydzialu M-T na widok nowoczesnego centrum obrobczego, czy nowoczesnej maszyny CNC (Amada). Jesli ktos lubi sie uczyc rzeczy niepotrzebnych i rozwiazywac czysto teoretyczne problemy nigdzie indziej nieistniejace to polecam zarowno studia tam jak tez (zwlaszcza) pozniejsza kariere naukową.