Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

18.03.2024

Zarządzanie ochroną środowiska – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Zarządzanie ochroną środowiska to propozycja kształcenia Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, dzięki której można nauczyć się jak rozwiązywać problemy techniczne i organizacyjne związane z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych. Kierunek prowadzony jest na studiach drugiego stopnia i realizowany zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

Studia na kierunku zarządzanie ochroną środowiska w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Zarządzanie ochroną środowiska w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: relacjami pomiędzy gospodarką, społeczeństwem i środowiskiem, zasadami i wskaźnikami zrównoważonego rozwoju, zasadami zarządzania środowiskiem przyrodniczym i systemami zarządzania środowiskowego, zasadami gospodarowania zasobami przyrody, rodzajami zagrożeń naturalnych i antropogenicznych w środowisku geograficznym, procedurami i metodami przygotowywania opracowań środowiskowych. Ponadto, poznają zasady monitoringu środowiska, narzędzia ochrony środowiska, metody inwentaryzacji, waloryzacji i wyceny środowiska geograficznego, zasady gospodarowania zasobami przyrody, a także teorie i modele stosowane w ekologii krajobrazu.

 

Program studiów i przedmioty

Zarządzanie ochroną środowiska główne przedmioty:

  • podstawy prawne ochrony środowiska
  • konwencjonalne i alternatywne źródła energii
  • metody ograniczania emisji zanieczyszczeń do środowiska
  • podstawy planowania przestrzennego
  • oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko
  • gospodarowanie odpadami i zasobami wodnymi

Studenci Zarządzania ochroną środowiska mogą wybrać jeden z dwóch modułów specjalności: Zarządzanie odnawialnymi źródłami energii albo Ochronę środowiska w polityce społecznej. Pierwszy moduł pozwala pozyskać szczegółową wiedzę na temat wykorzystania różnych odnawialnych źródeł energii, zagrożeń w obszarze odnawialnych źródeł energii, przyrodniczych i społeczno- gospodarczych uwarunkowań pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, a także ochrony i rekultywacji zasobów środowiska przyrodniczego. Drugi moduł umożliwia poznanie celów i zadań różnych podmiotów polityki społecznej w zakresie ochrony środowiska, współczesnej polityki ekologicznej na szczeblu lokalnym i globalnym, a także zasad projektowania usług społecznych dla różnych grup społecznych.

 

Nabywane umiejętności

Zarządzanie ochroną środowiska jest kierunkiem, który pozwala pozyskać szczegółową wiedzę z zakresu takich dyscyplin jak: geografia społeczno- ekonomiczna, gospodarka przestrzenna czy nauki o polityce i administracji. Proces kształcenia nastawiony jest również na nabywanie konkretnych umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: oceny potrzeb społecznych i ekonomicznych mieszkańców terenów zdegradowanych i zdewastowanych, analizowania i oceniania aktualnego stanu środowiska i jego zasobów, zarządzania zasobami środowiska geograficznego, dokonywania szczegółowej klasyfikacji odpadów oraz zanieczyszczeń, stosowania specjalistycznych i innowacyjnych narzędzi w ochronie i kształtowaniu środowiska i krajobrazu, szacowania skutków klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych, wykorzystywania technik geoinformatycznych.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe kreują się przed osobami kończącymi omawiany kierunek? Absolwenci Zarządzania ochroną środowiska w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: współczesnych zmian klimatycznych, zarządzania projektami w ochronie środowiska, gospodarowania odpadami i zasobami wodnymi, dendrologii terenów zurbanizowanych, rekultywacji gleb i gruntów, energetyki wiatrowej czy audytu krajobrazowego. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: służbach ochrony środowiska, organach administracji centralnej, gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska, administracji parków narodowych i parków krajobrazowych, instytucjach państwowych zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska, firmach konsultingowych, biurach planowania przestrzennego, biurach projektów i studiów, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska, instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem.

 

Opinie

Zarządzanie ochroną środowiska jest kierunkiem, który pozwala pozyskać niezwykle cenną wiedzą oraz szereg znaczących umiejętności. To propozycja kształcenia, w której spotykają się rozmaite zagadnienia reprezentujące nauki o polityce i administracji, nauki o Ziemi i środowisku czy nauki biologiczne. To, że warto podjąć studia na tym kierunku wydaje się dość oczywiste, ale czy warto rozpocząć naukę w omawianej uczelni? Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Paulina, studentka Zarządzania ochroną środowiska mówi:

„Uniwersytetowi Komisji Edukacji Narodowej wystawiam najwyższą ocenę i najlepszą opinię. To uczelnia gwarantująca pozyskanie praktycznego wykształcenia, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Zarządzanie ochroną środowiska w Uniwersytecie KEN:

Absolwent kierunku Zarządzanie ochroną środowiska w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • strategii, zasad i wskaźników zrównoważonego rozwoju,
  • zasad zarządzania środowiskiem przyrodniczym i systemów zarządzania środowiskowego,
  • zasad gospodarowania zasobami przyrody,
  • mechanizmów powstawania i rodzajów zagrożeń naturalnych i antropogenicznych w środowisku geograficznym,
  • procedur i metod przygotowywania opracowań środowiskowych,
  • konfliktów i problemów społecznych związanych z wykorzystaniem i przekształcaniem środowiska,
  • zasad monitoringu środowiska,
  • metod inwentaryzacji, waloryzacji i wyceny środowiska geograficznego,
  • wykorzystywania różnych odnawialnych źródeł energii.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Zarządzanie ochroną środowiska:

Absolwent kierunku Zarządzanie ochroną środowiska w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • służbach ochrony środowiska,
  • organach administracji centralnej,
  • gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska,
  • administracji parków narodowych i parków krajobrazowych,
  • instytucjach państwowych zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska,
  • firmach konsultingowych,
  • biurach planowania przestrzennego,
  • biurach projektów i studiów,
  • przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej,
  • przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska,
  • instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)