Matura - CKE zapowiada duże zmiany w egzaminach

Matura - CKE zapowiada duże zmiany w egzaminach

matura 2023

Matura 2023. CKE zapowiada duże zmiany w egzaminach

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dokument, w którym opisuje nowe zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych od 2023 roku. Zmiany dotyczą zarówno egzaminów pisemnych, jak i egzaminów ustnych.

 

Formuła 2023

Według nowej formuły maturzyści za dwa lata będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego.

 

Ustna matura z języka polskiego

Od 2023 roku osoby zdające będą losowały zestaw zadań egzaminacyjnych. Na zestaw składać się będą dwa zadania, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem.

Pierwsze zawierać będzie zagadnienie sprawdzające znajomość lektury obowiązkowej i tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu. Drugie zadanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem.

 

Pisemna matura z języka polskiego

Do tej pory maturzyści otrzymywali jeden arkusz egzaminacyjny. Od 2023 roku będą to dwa arkusze. Pierwszy podzielony zostanie na dwie części: 1. Język polski w użyciu, 2. Test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie, które zdający tworzy na wybrany przez siebie temat, nie krótsze niż 400 wyrazów. Wypracowanie musi uwzględniać dwa utwory literackie, w tym jeden wskazany jako obowiązkowy w liście lektur, a także dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, społeczne, polityczne, czy historyczne.

 

Egzamin z matematyki

Wprowadzane zmiany dotyczą także „królowej nauk”. W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów, na rzecz większej liczby zadań, za rozwiązanie których można zdobyć 1 lub 2 punkty. Ponadto, pojawić ma się więcej zadań otwartych, jak również pojawić się mają nowe typy zadań, na przykład: „prawda – fałsz”.

W arkuszu na poziomie rozszerzonym maturzyści mają zdawać wyłącznie zadania otwarte. Zrezygnowano zatem ze stosowanych obecnie zadań wielokrotnego wyboru oraz zadań z kodowaną odpowiedzią.

 

Dłuższy czas pisania niektórych egzaminów

Nowa formuła zakłada także wydłużenie czasu niektórych egzaminów pisemnych. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z matematyki zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym trwać będzie 180 minut.

210 minut będzie trwać egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego również ma trwać 210 minut.

Czas trwania egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostaje bez zmian: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym - 180 minut. Nie zmieni się również czas trwania egzaminów pisemnych z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie – nadal będzie to 180 minut.

 

Jak zdać maturę w nowej formule?

Aby zdać maturę w formie obowiązującej od 2023 roku trzeba będzie, tak jak obecnie, uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia. Różnica polega jednak na tym, że zdający muszą uzyskać również minimum 30 procent z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

„Formuła 2023” po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w 2023 roku dla absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz w 2024 roku dla absolwentów pięcioletniego technikum.

zobacz także Matura 2021

 

Komentarze (24)

Ewa odpowiedz

Po co wymyślać takie cuda.....po co.... Nagle za 2 lata wszystko się zmieni ?przecież covid jest ...ciągle są zdalne nauczyciele są na kwarantanna nie ma większości przedmiotów. Jeśli ktoś się uczył 5 lat czy 4 lata i nie zda matury przez stres nerwy złe samopoczucie .....to gdzie tu sens i logika

ewka odpowiedz

bo wcale nie mieliśmy prawie rok zdalnych, strajków nauczycieli, pandemii... przecież to jest dramat, nauczyciele nawet nie mają możliwości przygotowania nas do tych wymagań , musielibyśmy się od pierwszej klasy przygotowywać a nie dopiero w 3 klasie.. co za rząd... do dzisiaj na stronie CKE nie zostały opublikowane ŻADNE dodatkowe przykładowe arkusze maturalne oraz materiały ćwiczeniowe

Ewa odpowiedz

"Od 2023 roku osoby zdające będą losowały zestaw zadań egzaminacyjnych. Na zestaw składać się będą dwa zadania, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem" A gdzie jest ta pula zadań jawnych? Czy obecne 3 klasy znają je? Skoro powinna być ogłoszona na dwa lata przed egzaminem, to powinno być to zrobione w maju br.

S odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Jesteśmy zgubieni

hejcia W odpowiedzi do: S odpowiedz

no;p

qwondi odpowiedz pokaż odpowiedzi (4)

W czym jest problem? Pamiętam jak na początku 2021r. wszyscy koronawiruso-pierd****ęci mówili żeby zostawać w domu, nie puszczać dzieci do szkół bo wszystkie umrą, nie chodzić do pracy żeby się nie zarażać itd. I teraz się Was pytam do kogo macie pretensje? To niestety wina takich ludzi jak Wy że będziemy mieli pokolenie baranów. Ciekaw jestem czy za 10 lat idąc do lekarza będziecie go pytać czy aby nie chodził do szkoły średniej w czasach pandemii żeby nie ryzykować że jest niedouczony? Podejrzewam że tak! Dziwić się że wychowujemy teraz dzieci barany jak ich rodzice są jeszcze większymi baranami!

Tępiciel idiotów W odpowiedzi do: qwondi odpowiedz

Uderz w stół, a dzban zaraz się odezwie...

P***y W odpowiedzi do: qwondi odpowiedz

Mózg cię opuścił?

Maja W odpowiedzi do: P***y odpowiedz

Baran to masz na drugie.... Idioto!

Maja W odpowiedzi do: Maja odpowiedz

To miało być do qwondi ;)

Mamdość odpowiedz

Rozumiem, że rządzący nie zauważyli, ze pandemia dotknęła wszystkie roczniki chodzące w tej chwili do szkoły? Albo licza, że skutki zdalnego cofną sie nagle cudownym sposobem? Ręce opadają. Dochowamy się pokolenia znerwicowanych, wkurzonych, nienawidzących szkoły i nauczycieli dzieciaków.

Madzia odpowiedz

Rzadzacy to nieuki i niedojdy, nie maja pojęcia o nauce i szkołach. Mlodziez jest zestresowana, mają depresję, a (usunięte przez administratora) zamiast myśleć logicznie i z sercem mysli o własnej (usunięte przez administratora) i jak się nachapać !!!

Obiektywna odpowiedz

A jeszcze w marcu, kwietniu były zapewnienia, że matura w 2023 będzie bez zmian ze względu na skutki zdalnego. I co? Już wszystko gra? Masakra.????

Hejtoja odpowiedz

O ja pindole ja chyba zdechnę przy tej nauce polskiego

ja odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

nie fajnie

hejeczka;ppp W odpowiedzi do: ja odpowiedz

e tam fajowo

..... odpowiedz

wycofac matematyke fizyke chemie i jezyk obcy chyba ze ktos wyjedzie zagranice reste pzrezyc mozna krew zalal wszyscy tak mowia

Magdalena odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Czy rzadzacy wzięli pod uwagę ze te dzieci tez ponad rok spedzily na nauce zdalnej ?

hejeczka;ppp W odpowiedzi do: Magdalena odpowiedz

tutaj chodzi o kase droga pani;pp

Kate odpowiedz pokaż odpowiedzi (4)

A co ze zmianami Covidowymi. Teraz maturzyści mają ulgi bo pandemia a następne roczniki można olać? Przecież ta młodzież też jest stratna i nauka wygląda zupełnie inaczej a wymagania wciąż rosną. Ciekawa jestem czy nasi rządzący w Sejmie i Senacie oraz p. Czarnek zdaliby teraz maturę?

Xxx W odpowiedzi do: Kate odpowiedz

Rzeczywiście ulgi w pierwszej klasie strajk nauczycieli w drugiej COVID w trzeciej COVID i gdzie te ulgi a ty masz jeszcze rok nauki w szkole wiec nie marudź

Ooo W odpowiedzi do: Kate odpowiedz

Widziałaś maturę już i gdzie te ulgi ? Pytam!!!

Wanda W odpowiedzi do: Kate odpowiedz

Były ulgi! Nie zdawali egzaminów ustnych! To mało ??? ?

Mmm W odpowiedzi do: Kate odpowiedz

Nie było żadnej ulgi, przynajmniej nie z matmy. Trudniejsza niż zwykle. Gdyby materiał pozostał jaki był może by "experci" nie pojechali po bandzie.... po co szumnie ogłaszać, że wyrzucamy to i tamto a później dołować i tak zdołowaną młodzież... wstydźcie się "experci". Pewnie o jakąś polityczną zagrywkę poszło...