Studentom obecnie trudno podjąć decyzję, jakie studia w Warszawie wybrać – stacjonarne czy niestacjonarne. Uczelnie w Warszawie coraz częściej oferują te dwie formy kształcenia i dotyczy to także kierunków o wieloletniej tradycji akademickiej. Warto zapoznać się więc z charakterystyką nauki dziennej oraz zaocznej.
Stołeczne szkoły wyższe przygotowały dla swoich studentów trzy różne propozycje – studia stacjonarne, niestacjonarne oraz… online! Wyjaśniamy więc, co trzeba o nich wiedzieć, by podjąć decyzję w pełni dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz finansowych możliwości.
Studia stacjonarne wciąż są jednym z popularniejszych trybów kształcenia. Studenci wybierają je tak chętnie, ponieważ pozwalają one na regularne zdobywanie wiedzy podczas zajęć, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Co więcej – nauka stacjonarna na publicznej uczelni jest najczęściej bezpłatna. Studenci nie muszą uiszczać wtedy niewygodnych opłat za czesne.
To szczególnie ważne u progu dorosłości. Wymarzone studia prawnicze w stolicy wiążą się dla wielu osób z wyprowadzką z rodzinnego domu. Generuje ona z kolei szereg nowych kosztów – czeka bowiem samodzielne utrzymanie (które w Warszawie nie należy do najtańszych), trzeba również opłacić wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Oczywiście część studentów korzysta z pomocy finansowej rodziców, ale studia stacjonarne na uczelni publicznej wciąż jawią się jako opcja najbardziej atrakcyjna pod względem ekonomicznym. Trzeba pamiętać, że studenci stacjonarni niepublicznych szkół wyższych muszą liczyć się jednak z uiszczaniem opłat za czesne.
Studia stacjonarne uczą także systematyczności i pozwalają cieszyć się wolnymi weekendami, które z powodzeniem można wykorzystać na relaks, podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych czy też utrwalanie poznanego już materiału.
Studia niestacjonarne zyskują dziś jednak coraz więcej zwolenników. Ma to bowiem związek z coraz bardziej dynamicznymi zmianami, które zachodzą w życiu młodych ludzi. A studia niestacjonarne pozwalają łączyć ze sobą różnorodne aktywności – jak chociażby pracę ze studiami prawniczymi.
Zajęcia w ramach kształcenia zaocznego odbywają się najczęściej podczas weekendowych zjazdów. Wtedy też wykłady oraz ćwiczenia praktyczne trwają od piątku/soboty do niedzieli. Trzeba pamiętać, że odbywają się one niekiedy przez cały dzień, więc mogą być dość obciążające. Taka formuła pozwala jednak na znacznie większą elastyczność!
Uczelnie w Warszawie oferują również kształcenie w trybie wieczorowym od poniedziałku do piątku. Podczas wyboru tej konkretnej formy należy pamiętać jednak, że zajęcia wieczorowe organizowane są niejednokrotnie już w godzinach przedpołudniowych! Trzeba więc o tym pamiętać podczas podejmowania innych aktywności.
Szczegółowe informacje na temat organizacji zajęć znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.
Podczas planowania swojej nauki wyższej trzeba pamiętać również o tym, że studia niestacjonarne są odpłatne i dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.
Niektóre uczelnie w Warszawie przygotowały dla swoich studentów możliwość kształcenia online. Co trzeba o nim pamiętać? Na co dzień studenci mają dostęp do platform e-learningowych, gdzie czekać na nich będą wykłady, ćwiczenia oraz inne materiały dydaktyczne. Studia online mają jednak wpisane w swoją formułę również uczestnictwo w co najmniej kilku zjazdach, które i tak zostały ograniczone do minimum. Trzeba pamiętać, że studia online są najczęściej odpłatne.
Na początku warto dobrze zastanowić się, jaki tryb wybrać. Powinno zacząć się od przeanalizowania sytuacji finansowej. Trzeba pamiętać bowiem, że studia niestacjonarne – zarówno na publicznych, jak i niepublicznych uczelniach –wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. W przypadku tego wyboru trzeba zadbać więc o odpowiednie zaplecze finansowe.
Sprawdź