Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Lublinie?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Lublinie?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Lublinie?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Lublinie?

Dietetyka w Lublinie jest kierunkiem, który wciąż notuje wzrost popularności. Duże zainteresowanie tą dyscypliną to przede wszystkim efekt zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie, a także wynik tego, że dbałość o zdrowie i zwracanie uwagi na prawidłowe odżywianie staje się zagadnieniem powszechnym, występującym w mediach, zwłaszcza tych najnowszych, społecznościowych.

Dietetyka mieści się w obszarach nauk medycznych i nauk o zdrowiu, jak również nauk o kulturze fizycznej, w dziedzinie nauk o zdrowiu. Nie oznacza to jednak, że kierunek ten odnaleźć można w ofertach dydaktycznych wyłącznie uczelni medycznych. Planując studia w Lublinie można mieć pewność, że Dietetykę odnajdziemy w uczelniach o różnych profilach.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Obszar kształcenia w zakresie Dietetyki jest szeroki. Rozbudowane programy kształcenia zawierają między innymi takie przedmioty jak:

  • żywienie człowieka i dietetyka,
  • żywność funkcjonalna,
  • zaburzenia odżywiania,
  • edukacja żywieniowa,
  • fizjologia żywienia,
  • żywienie kliniczne,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe.

 

Za sprawą zawartych w programach zagadnień, studenci Dietetyki pozyskują wiedzę na temat anatomicznej budowy i fizjologicznych podstaw funkcjonowania organizmu, przemian biochemicznych i chemicznych składników żywności, wartości odżywczych produktów i potraw, prawa dotyczącego higieny produkcji żywności oraz krajowych systemów kontroli bezpieczeństwa żywności.

Ponadto, zdobywają wiedzę w zakresie wpływu poszczególnych składników pokarmowych żywności na zdrowie i funkcjonowanie osób z zaburzeniami na tle żywieniowym, właściwości surowców roślinnych i zwierzęcych, produkcji żywności w systemie konwencjonalnym i ekologicznym, wpływu suplementów diety i leków na organizm człowieka oraz ich interakcji ze składnikami żywności.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Studenci Dietetyki nabywają umiejętności, które tworzą razem długą listę. W jakich zagadnieniach się rozwijają? Między innymi w zakresie:

  • korzystania z przepisów prawnych z zakresu produkcji i obrotu żywności,
  • planowania i stosowania opartego na podstawach naukowych żywienia indywidualnego osób zdrowych i chorych oraz żywienia zbiorowego dla wszystkich grup ludności,
  • opracowywania jadłospisów wchodzących w skład poszczególnych rodzajów diet,
  • rozpoznawania i klasyfikowania zaburzeń odżywienia o podłożu psychologicznym,
  • przeprowadzania porady dietetycznej i ustalania hierarchii celów postępowania dietetycznego.

 

Ponadto, studenci Dietetyki uczą się identyfikować i analizować zagrożenia wpływające na higienę produkcji żywności, kontrolować jakość surowców i produktów żywnościowych oraz warunki ich przechowywania, oceniać sposób żywienia ludzi, szacować wartość odżywczą gotowych wyborów, potraw, posiłków i racji pokarmowych.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Studenci Dietetyki pozyskują wiedzę specjalistyczną. Wiedzę stanowiącą fundament wykonywania określonych obowiązków. Studia medyczne kształcą specjalistów w obszarze dietetyki i żywienia człowieka, którzy otrzymują przygotowanie do wykonywania zawodu dietetyka w wielu obszarach aktywności zawodowej, z uwzględnieniem postępowania żywieniowego w leczeniu chorób dietozależnych w różnych specjalnościach klinicznych i profilaktyki chorób dietozależnych.

Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że po ukończeniu nauki można pracować między innymi w: publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, domach pomocy społecznej i innych podmiotach żywienia zbiorowego, organizacjach konsumenckich, komercyjnych placówkach sportowych i rekreacyjnych.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia medyczne w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU DIETETYKA - LUBLIN

Komentarze (0)