Studia medyczne Lublin

Studia medyczne Lublin

Studia medyczne Lublin

Największy wybór studiów

medycznych w Lublinie

Odkryj ponad 20 kierunków medycznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

16.03.2022

Studia medyczne Lublin 2022 | woj. lubelskie

Studia medyczne w Lublinie możesz podjąć w 5 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Zamiejscowy w Puławach UMCS), Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL), Politechnice Lubelskiej (Wydział Mechaniczny POLLUB), Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (Wydział Farmaceutyczny UMLUB, Wydział Lekarski UMLUB, Wydział Nauk o Zdrowiu UMLUB, Wydział Lekarsko-Dentystyczny UMLUB), Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii UP) oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. 

Studia medyczne Lublin
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia medyczne w Lublinie rozpocznie się 4 maja 2022 r. i potrwa do 20 września 2022 r. | terminy rekrutacji >

Jak wyglądają studia medyczne w Lublinie

Studia medyczne w Lublinie to kierunki studiów, które oferują kształcenie w różnorodnych dyscyplinach i pozyskanie obszernej wiedzy z zakresu nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. W wachlarzu kierunków znajdują się zarówno te najchętniej wybierane, zajmujące najwyższe pozycje w rankingach popularności, jak również te mniej popularne, które dopiero zyskują na znaczeniu.

 

Najpopularniejsze kierunki medyczne w Lublinie: Kierunek lekarski, Ratownictwo medyczne, Kosmetologia, Fizjoterapia, Kierunek lekarsko- dentystyczny.

 

Praca po studiach medycznych

Absolwenci studiów medycznych odnajdują się w pracy w gabinetach stomatologicznych, szpitalach, medycznych laboratoriach diagnostycznych, jednostkach kontrolno- pomiarowych, firmach farmaceutycznych, zakładach radiologii.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną medycyną wahają się od 3280 zł do 15000 zł brutto (wynagrodzenie uzależnione jest od specjalizacji, stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia medyczne w Lublinie w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

STUDIA MEDYCZNE W LUBLINIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Analityka medyczna stacjonarne jednolite
Analityka weterynaryjna stacjonarne I stopnia
Biomedycyna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Dietetyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Elektroradiologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Farmacja stacjonarne jednolite
Fizjoterapia stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Higiena stomatologiczna stacjonarne I stopnia
Inżynieria biomedyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kierunek lekarski stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Kierunek lekarsko-dentystyczny stacjonarne jednolite
Kosmetologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Nursing stacjonarne I stopnia, II stopnia
Pielęgniarstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Położnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Ratownictwo medyczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Techniki dentystyczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Zdrowie publiczne stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Politechnika Lubelska

Kierunki medyczne:

INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Kierunki medyczne:

ANALITYKA WETERYNARYJNA
DIETETYKA

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

Kierunki medyczne:

NURSING
PIELĘGNIARSTWO

Aktualności rekrutacyjne

POKAŻ WSZYSTKIE

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W LUBLINIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Lublinie

Na studia medyczne każdego roku próbują dostać się tysiące osób, co daje średnio od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu osób na jedno miejsce. To sprawia, że progi punktowe szybują bardzo wysoko i żeby mieć pewność dostania się na medycynę, należy mieć wyniki maturalne przynajmniej na poziomie osiemdziesięciu kilku – dziewięćdziesięciu procent.

Warto w szkole ponadgimnazjalnej szczególnie przykładać się do takich przedmiotów jak chemia, biologia, fizyka i matematyka, pamiętając jednocześnie, że to dopiero początek prawdziwej nauki, jaka czeka szczęśliwców, którzy dostaną się na studia medyczne.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia niestacjonarne medyczne w Lublinie

Na temat studiów medycznych istnieje wiele opinii, a także stereotypów. Jeden z nich mówi, że nie da się studiować kierunków medycznych w innym trybie niż stacjonarny. Niektórzy uważają, że prowadzenie nauki niestacjonarnej jest niemożliwe choćby z tego względu, iż kształcenie wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i wysiłku. Naturalnie, wszystko się zgadza.

Studia medyczne wymagają wysiłku, cierpliwości, skrupulatności, ale nieprawdą jest, że są oferowane kandydatom wyłącznie w trybie stacjonarnym. Biorąc pod lupę studia medyczne w Lublinie musimy zauważyć, że w formie niestacjonarnej prowadzone są tylko niektóre kierunki.

Przykład stanowi Kierunek Lekarsko- Dentystyczny, realizowany na Uniwersytecie Medycznym. Kierunek ten przygotowuje do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentem, pracy w placówkach służby zdrowia, instytutach naukowo- badawczych oraz prowadzenia praktyki stomatologicznej.

Fundament kształcenia jakim jest program pozostaje identyczny dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Różnica polega na intensywności zajęć, a także obecności studentów na uczelni, gdyż jak wiemy studia stacjonarne realizowane są od poniedziałku do piątku, a studia niestacjonarne mogą być wieczorowe, bądź zaoczne.

Te ostatnie występują znacznie częściej i prowadzone są w weekendy, w ramach tzw. zjazdów. Forma studiów niestacjonarnych uzależniona jest od konkretnej uczelni. Jasne powinno być to, że jeśli dany kierunek realizowany jest w formie niestacjonarnej, to znaczy, że pozyskanie wiedzy w jego zakresie nie jest w tym trybie niemożliwe.

czytaj dalej studia medyczne niestacjonarne (zaoczne) w Lublinie

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W LUBLINIE POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI MEDYCZNE W LUBLINIE

Rozwiń

STUDIA MEDYCZNE W LUBLINIE - PODYPLOMOWE

D
G
P
R
S
Z

Jak wyglądają studia medyczne w Lublinie?

Medycyna od lat uważana jest za jeden z najbardziej wymagających i jednocześnie prestiżowych kierunków studiów. Studia medyczne w Lublinie stworzone są dla ludzi, którzy dobro innych będą potrafili postawić przed swoim, mają zamiłowanie do niesienia pomocy i leczenia innych.

Studia na medycynie wiążą się z bardzo dużą ilością materiału do przyswojenia podczas toku studiów oraz ciężką pracą, okupioną często zostawaniem na dyżurach czy też po godzinach. Z drugiej strony zawód lekarza daje niezwykły prestiż i szacunek innych oraz pieniądze.

 

Studia medyczne w Lublinie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

Jeśli mowa już o studiach medycznych w Lublinie, można je realizować w kilku wariantach. Niektóre kierunki możesz studiować w ramach jednolitych studiów magisterskich, jak chociażby kierunek lekarski, który trwa w tym przypadku sześć lat, lub farmację, która realizowana jest w ciągu jedenastu semestrów. Inne propozycje są przedstawiane w zakresie pierwszego i drugiego stopnia.

Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. ratownictwo medyczne) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria biomedyczna). Drugi stopień trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra.

Lubelskie uczelnie umożliwiają także kształcenie podyplomowe, trwające z reguły dwa semestry, a odbywa się w formie niestacjonarnej. Studia medyczne możesz realizować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów medycznych w Lublinie

Do kategorii studiów medycznych możemy zaliczyć bardzo wiele kierunków, które przygotowują do pracy specjalistów w zakresie najbardziej cenionych i potrzebnych nauk. W Lublinie z powodzeniem możesz kształcić się w ramach biomedycyny, fizjoterapii, analityki medycznej i weterynaryjnej. Znajdziesz kierunki: lekarski i lekarsko-dentystyczny, które są jednymi z najbardziej obleganych, a zarazem takimi z najwyższym progiem punktowym.

Poszczególne propozycje kształcenia realizowane są w języku polskim bądź w angielskim, który ułatwia wejście na rynek międzynarodowy bądź rozpoczęcie współpracy z pracodawcami, którzy chętnie współpracują na arenie międzynarodowej.

Studia medyczne mają różnoraki charakter. Nie zabraknie kształcenia w zakresie dietetyki, kosmetologii, higieny stomatologicznej, farmacji, położnictwa. Propozycji dydaktycznych jest bardzo wiele i z pewnością miłośnicy nauk ścisłych, osoby, które chcą ratować życie bądź zajmować się wpływem rzeczywistości na zdrowie człowieka, znajdą w ofercie lubelskich uczelni coś dla siebie.

 

Kierunki medyczne w Lublinie - rekrutacja 2022/2023:

 • ANALITYKA MEDYCZNA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • ANALITYKA WETERYNARYJNA, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • BIOMEDYCYNA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • DIETETYKA, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • DIETETYKA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • DIETETYKA, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • ELEKTRORADIOLOGIA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • FARMACJA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • FIZJOTERAPIA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • FIZJOTERAPIA, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • HIGIENA STOMATOLOGICZNA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA, Politechnika Lubelska
 • KIERUNEK LEKARSKI, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • KOSMETOLOGIA, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • NURSING, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
 • PIELĘGNIARSTWO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • PIELĘGNIARSTWO, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • PIELĘGNIARSTWO, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
 • POŁOŻNICTWO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • POŁOŻNICTWO, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • RATOWNICTWO MEDYCZNE, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • TECHNIKI DENTYSTYCZNE, Uniwersytet Lubelski w Lublinie
 • ZDROWIE PUBLICZNE, Uniwersytet Lubelski w Lublinie

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować kierunki medyczne w Lublinie?

Poszczególne kierunki medyczne możesz realizować na wielu uczelniach w Lublinie. Przede wszystkim bogatą ofertę kształcenia przedstawia Uniwersytet Medyczny, niegdyś Akademia Lekarska. Wydział Lekarski z oddziałem Stomatologicznym, Wydział Lekarski z oddziałem Anglojęzycznym, Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Analityki Medycznej, Wydział Nauk o Zdrowiu specjalizują się w konkretnych kategoriach medycznych, dbając tym samym o jakość kształcenia.

Pojedyncze kierunki znajdziesz także w innych placówkach akademickich w Lublinie. Należą do nich między innymi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który proponuje studia w zakresie fizjoterapii, czy Politechnika Lubelska, umożliwiająca studiowanie inżynierii biomedycznej.

Zwróć uwagę na oferty kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich. Zweryfikuj propozycje, które przedstawia Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Ekonomii, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki medyczne w Lublinie:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • Politechnika Lubelska
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

 

Jak wybrać studia medyczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Zawody medyczne są jednymi z najbardziej szanowanych, ponieważ wymagają dużego pokładu pracy, a co najważniejsze służą człowiekowi, a konkretnie ratowaniu jego życia i zdrowia. Studia w tym zakresie uznawane są za prestiżowe, a specjaliści medyczni mogą liczyć na dobrze płatną pracę w zawodzie.

W zależności od ukończonego kierunku bądź specjalności absolwenci studiów medycznych zatrudniani są w zakładach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, w pracowniach elektromedycznych, audiologii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej oraz w inspekcji ochrony radiologicznej. Pracują również w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach, klinikach prywatnych i publicznych, administracji państwowej i samorządowej.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizjoterapeuta
 • dietetyk
 • chirurg
 • pielęgniarka
 • położna
 • kardiolog
 • ratownik medyczny
 • analityk medyczny
 • elektroradiolog
 • stomatolog
 • farmaceuta
 • instruktor odnowy biologicznej

 

Decydując się na konkretny kierunek kształcenia, warto zapoznać się z aktualnym rynkiem pracy, który zmienia się bardzo dynamicznie, a więc nieustannie potrzeba coraz to nowych ekspertów w dziedzinie badań i innowacji medycznych. Na szczęście studia medyczne są o tyle uniwersalne, że specjaliści w tym zakresie mogą liczyć na wiele możliwości zatrudnienia.

Warto wziąć pod uwagę także własne predyspozycje i zainteresowania. Niektórzy wolą ratować życia z ukrycia lub po prostu chcą przyczyniać się do rozwoju technologii, inni są żołnierzami na froncie i od razu ruszają na pomoc. Sprecyzuj, jaki zawód interesuje Cię najbardziej i czym tak naprawdę chcesz zajmować się w dorosłym życiu.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Wybór uczelni wyższej powinien być wsparty kierunkiem, który chcesz realizować. Nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia, a nawet jeśli dany kierunek się powiela, może być realizowany w inny sposób. Zupełnie inaczej fizjoterapię przedstawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od Uniwersytetu Medycznego. Poszczególne ośrodki akademickie odznaczają się unikatowym charakterem i proponują oryginalnie opracowywane programy studiów.

Zapoznaj się ze szczegółami funkcjonowania danej uczelni. Sprawdź, czy jest ona przystosowana technicznie i merytorycznie do realizowania kształcenia w danym zakresie. Sprawdź także, jakie możliwości rozwoju dają Ci poszczególne placówki.

Zweryfikuj, czy masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, jakie programy stażowe i stypendialne proponuje dany ośrodek, czy masz szansę na praktyki, jakie konferencje organizują poszczególne wydziały. Zadbaj o rozwój i szansę na sukces zawodowy. Sprawdź ofertę kształcenia uczelni w Lublinie.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia medyczne w Lublinie?

Studia uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu dorastającego człowieka. Jest to czas zawierania najważniejszych znajomości, przyjaźni, zdobywania kontaktów istotnych w życiu zawodowym. Jednocześnie to okres rozwijania pasji i zdobywania nowych umiejętności. Warto znaleźć idealne miasto, by odbywać tego typu przygody i z wachlarzem doświadczeń wkroczyć w życie dorosłe i zawodowe.

Studia w Lublinie cieszą się dużym zainteresowaniem. Historyczne miasto z urzekającą tradycją nie stroni od nowoczesnych rozwiązań, myśli badawczych, a także szeregu atrakcji, które z pewnością umilą studenckie lata. Wydarzenia kulturowe i sportowe, imprezy masowe, różnego rodzaju przedsięwzięcia i targi pracy to tylko nieliczne opcje, które stawiają na rozwój osób młodych i uczących się.

Władze miasta i uczelni chętnie współpracują z różnego typu firmami i instytucjami, organizując programy stażowe i oferty praktyk dla studentów i absolwentów. Z pewnością ułatwi Ci to wkroczenie na rynek pracy. Możesz liczyć także na wsparcie socjalne i różnego rodzaju stypendia naukowe.

Uczelnie nawiązują współpracę z uczelniami w kraju i za granicą, a tym samym umożliwiają różnego rodzaju wymiany. Zachęcają także do wychodzenia z inicjatywą, jeśli chodzi o organizowanie konferencji naukowych i branie w nich udziału, zakładanie kół naukowych i aktywne uczestniczenie w spotkaniach, branie udziału w grantach badawczych.

Studia medyczne należą do jednych z najbardziej opłacalnych, natomiast lubelskie uczelnie są przystosowane do tego, by realizować kształcenie w tym zakresie. Postaw na rozwój i studiuj w Lublinie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach medycznych

Po ukończeniu studiów medycznych w Lublinie można szukać pracy np. w takich zawodach jak lekarz specjalista (położnik, chirurg, okulista, optyk, radiolog, pediatra, geriatra, hematolog itp.), a także pielęgniarz, protetyk słuchu, lekarz rodzinny, stomatolog, asystent osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, ratownik medyczny, płetwonurek ratownik, dietetyk, fizjolog, fizjoterapeuta, farmakolog, rehabilitant dziecięcy, analityk laboratoryjny, konsultant medyczny, przedstawiciel medyczny albo przedstawiciel farmaceutyczny, kosmetolog, rejestrator medyczny czy reprezentant ds. odszkodowań.

POZOSTAŁE UCZELNIE W LUBLINIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MEDYCZNY W LUBLINIE STUDIA MEDYCZNE

Główną uczelnią, gdzie można składać podanie o przyjęcie na studia medyczne jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Lubelski UM powstał najpierw jako Akademia Lekarska w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, od 2008 roku przekształcony został w znany dziś uniwersytet. Studenci zdający na Uniwersytet Medyczny mogą studiować na czterech wydziałach:

 • I Wydziale Lekarskim z oddziałem Stomatologicznym
 • II Wydziale Lekarskim z oddziałem Anglojęzycznym
 • Wydziale Farmaceutycznym z oddziałem Analityki Medycznej
 • Wydziale Nauk o Zdrowiu

Na podanych wydziałach można uczyć się na: Analityce medycznej, Biomedycynie, Dietetyce, Elektroradiologii, Farmacji, Fizjoterapii, Higienie stomatologicznej, Kosmetologii, Lekarskim (w tym na oddziale anglojęzycznym), Lekarsko - dentystycznym, Pielęgniarstwie, Położnictwie, Ratownictwie medycznym, Technikach dentystycznych oraz Zdrowiu publicznym.

Dowiedz się więcej>

 


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W LUBLINIE STUDIA MEDYCZNE

Kierunki około-medyczne otwarte są również na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tutaj znajdują się dwa wydziały: Wydział Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii, gdzie utworzono kierunki Biochemia i Dietetyka.

Dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA LUBELSKA STUDIA MEDYCZNE

Warto także zajrzeć na Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej, gdzie można studiować Inżynierię biomedyczną.

Dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)