Jak wyglądają studia medyczne w Lublinie
Studia medyczne w Lublinie to kierunki studiów, które oferują kształcenie w różnorodnych dyscyplinach i pozyskanie obszernej wiedzy z zakresu nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. W wachlarzu kierunków znajdują się zarówno te najchętniej wybierane, zajmujące najwyższe pozycje w rankingach popularności, jak również te mniej popularne, które dopiero zyskują na znaczeniu.
Najpopularniejsze kierunki medyczne w Lublinie: Fizjoterapia, Kierunek lekarski, Ratownictwo medyczne, Kosmetologia, Pielęgniarstwo, Kierunek lekarsko-dentystyczny.
Współczesne studia medyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach medycznych
Absolwenci studiów medycznych odnajdują się w pracy w gabinetach stomatologicznych, szpitalach, medycznych laboratoriach diagnostycznych, jednostkach kontrolno- pomiarowych, firmach farmaceutycznych, zakładach radiologii.
Zarobki
Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną medycyną wahają się od 4300 zł do 16500 zł brutto (wynagrodzenie uzależnione jest od specjalizacji, stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Medycyna od lat uważana jest za jeden z najbardziej wymagających i jednocześnie prestiżowych kierunków studiów. Studia medyczne w Lublinie stworzone są dla ludzi, którzy dobro innych będą potrafili postawić przed swoim, mają zamiłowanie do niesienia pomocy i leczenia innych.
Studia na medycynie wiążą się z bardzo dużą ilością materiału do przyswojenia podczas toku studiów oraz ciężką pracą, okupioną często zostawaniem na dyżurach czy też po godzinach. Z drugiej strony zawód lekarza daje niezwykły prestiż i szacunek innych oraz pieniądze.
Studia medyczne w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Jeśli mowa już o studiach medycznych w Lublinie, można je realizować w kilku wariantach. Niektóre kierunki możesz studiować w ramach jednolitych studiów magisterskich, jak chociażby kierunek lekarski, który trwa w tym przypadku sześć lat, lub farmację, która realizowana jest w ciągu jedenastu semestrów. Inne propozycje są przedstawiane w zakresie pierwszego i drugiego stopnia.
Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. ratownictwo medyczne) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria biomedyczna). Drugi stopień trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra.
Lubelskie uczelnie umożliwiają także kształcenie podyplomowe, trwające z reguły dwa semestry, a odbywa się w formie niestacjonarnej. Studia medyczne możesz realizować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.
czytaj dalej studia w Lublinie
Czy studia medyczne w Lublinie są trudne
Nie ma innej odpowiedzi na postawione pytanie. Studia medyczne w Lublinie są trudne i co wydaje się zrozumiałe – muszą takie być, ponieważ w przypadku kształcenia medycznego, przygotowującego do wykonywania niełatwych i odpowiedzialnych zawodów, konieczne jest uzyskanie najwyższej jakości wykształcenia.
Studia medyczne to obszar złożony z kierunków, które wyróżniają się bogatymi, rozbudowanymi programami nauczania, nastawionymi na pozyskanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Każdy kierunek wymaga zaangażowania i poważnego podejścia, mocnych podstaw, w szczególności z zakresu biologii i chemii, a także czasu, ponieważ przedmiotów niełatwych, trudnych i skomplikowanych jest zdecydowanie więcej niż tych, przez które można przejść z mniejszymi nakładami pracy.
Oczywiście w przestrzeni studiów medycznych w Lublinie funkcjonują kierunki bardziej i mniej angażujące, ponieważ dzielą się nie tylko pod względem treści kształcenia, ale również ilości semestrów do zaliczenia.
Kierunki studiów medycznych w Lublinie
Do kategorii studiów medycznych możemy zaliczyć bardzo wiele kierunków, które przygotowują do pracy specjalistów w zakresie najbardziej cenionych i potrzebnych nauk. W Lublinie z powodzeniem możesz kształcić się w ramach biomedycyny, fizjoterapii, analityki medycznej i weterynaryjnej. Znajdziesz kierunki: lekarski i lekarsko-dentystyczny, które są jednymi z najbardziej obleganych, a zarazem takimi z najwyższym progiem punktowym.
Poszczególne propozycje kształcenia realizowane są w języku polskim bądź w angielskim, który ułatwia wejście na rynek międzynarodowy bądź rozpoczęcie współpracy z pracodawcami, którzy chętnie współpracują na arenie międzynarodowej.
Studia medyczne mają różnoraki charakter. Nie zabraknie kształcenia w zakresie dietetyki, kosmetologii, higieny stomatologicznej, farmacji, położnictwa. Propozycji dydaktycznych jest bardzo wiele i z pewnością miłośnicy nauk ścisłych, osoby, które chcą ratować życie bądź zajmować się wpływem rzeczywistości na zdrowie człowieka, znajdą w ofercie lubelskich uczelni coś dla siebie.
Kierunki medyczne w Lublinie - rekrutacja 2025/2026:
-
ANALITYKA MEDYCZNA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
ANALITYKA WETERYNARYJNA, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
-
BIOMEDYCYNA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
DIETETYKA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
DIETETYKA, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
-
ELEKTRORADIOLOGIA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
FARMACJA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
FIZJOTERAPIA, Lubelska Akademia WSEI
-
FIZJOTERAPIA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
HIGIENA STOMATOLOGICZNA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA, Politechnika Lubelska
-
KIERUNEK LEKARSKI, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
KIERUNEK LEKARSKI, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
KOSMETOLOGIA, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
NURSING, Lubelska Akademia WSEI
-
PHYSIOTHERAPY, Lubelska Akademia WSEI
-
PIELĘGNIARSTWO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
PIELĘGNIARSTWO, Lubelska Akademia WSEI
-
PIELĘGNIARSTWO, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
POŁOŻNICTWO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
POŁOŻNICTWO, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
RATOWNICTWO MEDYCZNE, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
TECHNIKI DENTYSTYCZNE, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
TERAPIA ZAJĘCIOWA Z REHABILITACJĄ, Lubelska Akademia WSEI
-
ZDROWIE PUBLICZNE, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Gdzie studiować kierunki medyczne w Lublinie
Studia pozwalają zdobyć więdzę i umiejętności z zakresu m.in.: medycyny, farmacji, dietetyki, stomatologii, ratownictwa medycznego, fizjoterapii, położnictwa czy pielęgniarstwa. Absolwenci studiów medycznych odnajdują się w pracy w szpitalach, przychodniach, ośrodkach badawczo- rozwojowych, medycznych laboratoriach diagnostycznych, przemyśle farmaceutycznym, ośrodkach rehabilitacji.
Poszczególne kierunki medyczne możesz realizować na wielu uczelniach w Lublinie. Przede wszystkim bogatą ofertę kształcenia przedstawia Uniwersytet Medyczny, niegdyś Akademia Lekarska. Wydział Lekarski z oddziałem Stomatologicznym, Wydział Lekarski z oddziałem Anglojęzycznym, Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Analityki Medycznej, Wydział Nauk o Zdrowiu specjalizują się w konkretnych kategoriach medycznych, dbając tym samym o jakość kształcenia.
Pojedyncze kierunki znajdziesz także w innych placówkach akademickich w Lublinie. Należą do nich między innymi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który proponuje studia w zakresie fizjoterapii, czy Politechnika Lubelska, umożliwiająca studiowanie inżynierii biomedycznej.
Zwróć uwagę na oferty kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich. Zweryfikuj propozycje, które przedstawia Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Ekonomii, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza.
Gdzie studiować kierunki medyczne w Lublinie:
-
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie
-
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Lubelska Akademia WSEI
-
Politechnika Lubelska
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki medyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Politechnika Lubelska
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Kierunki medyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Lublinie
-
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie
-
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
-
Lubelska Akademia WSEI
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie
Jak wybrać studia medyczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę
Zawody medyczne są jednymi z najbardziej szanowanych, ponieważ wymagają dużego pokładu pracy, a co najważniejsze służą człowiekowi, a konkretnie ratowaniu jego życia i zdrowia. Studia w tym zakresie uznawane są za prestiżowe, a specjaliści medyczni mogą liczyć na dobrze płatną pracę w zawodzie.
W zależności od ukończonego kierunku bądź specjalności absolwenci studiów medycznych zatrudniani są w zakładach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, w pracowniach elektromedycznych, audiologii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej oraz w inspekcji ochrony radiologicznej. Pracują również w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach, klinikach prywatnych i publicznych, administracji państwowej i samorządowej.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
fizjoterapeuta
-
położna
-
dietetyk
-
chirurg
-
pielęgniarka
-
kardiolog
-
ratownik medyczny
-
analityk medyczny
-
elektroradiolog
-
stomatolog
-
farmaceuta
-
instruktor odnowy biologicznej
Decydując się na konkretny kierunek kształcenia, warto zapoznać się z aktualnym rynkiem pracy, który zmienia się bardzo dynamicznie, a więc nieustannie potrzeba coraz to nowych ekspertów w dziedzinie badań i innowacji medycznych. Na szczęście studia medyczne są o tyle uniwersalne, że specjaliści w tym zakresie mogą liczyć na wiele możliwości zatrudnienia.
Warto wziąć pod uwagę także własne predyspozycje i zainteresowania. Niektórzy wolą ratować życia z ukrycia lub po prostu chcą przyczyniać się do rozwoju technologii, inni są żołnierzami na froncie i od razu ruszają na pomoc. Sprecyzuj, jaki zawód interesuje Cię najbardziej i czym tak naprawdę chcesz zajmować się w dorosłym życiu.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie
Wybór uczelni wyższej powinien być wsparty kierunkiem, który chcesz realizować. Nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia, a nawet jeśli dany kierunek się powiela, może być realizowany w inny sposób. Zupełnie inaczej fizjoterapię przedstawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od Uniwersytetu Medycznego. Poszczególne ośrodki akademickie odznaczają się unikatowym charakterem i proponują oryginalnie opracowywane programy studiów.
Zapoznaj się ze szczegółami funkcjonowania danej uczelni. Sprawdź, czy jest ona przystosowana technicznie i merytorycznie do realizowania kształcenia w danym zakresie. Sprawdź także, jakie możliwości rozwoju dają Ci poszczególne placówki.
Zweryfikuj, czy masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, jakie programy stażowe i stypendialne proponuje dany ośrodek, czy masz szansę na praktyki, jakie konferencje organizują poszczególne wydziały. Zadbaj o rozwój i szansę na sukces zawodowy. Sprawdź ofertę kształcenia uczelni w Lublinie.
Czy studia medyczne w Lublinie to studia z przyszłością?
Szeroko pojmowana medycyna to dziedzina wyjątkowa, która opiera się wszelakim modom i trendom rynkowym. Mówiąc inaczej, trendy te zupełnie jej nie dotykają, ponieważ po prostu nie mogą. Studia medyczne kształcą i przygotowują do wykonywania zawodów, bez których – i nie są to słowa na wyrost – ludzkość miałaby spore problemy, aby przetrwać.
Czy potrafimy wyobrazić sobie świat bez lekarzy, fizjoterapeutów, farmaceutów czy ratowników medycznych? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Studia medyczne w Lublinie to studia z przyszłością nie tylko dlatego, że pozwalają zdobyć pożądane wykształcenie, ale również dlatego, że wyróżniają się wysokim poziomem kształcenia.
Czy warto iść na studia medyczne w Lublinie
Studia uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu dorastającego człowieka. Jest to czas zawierania najważniejszych znajomości, przyjaźni, zdobywania kontaktów istotnych w życiu zawodowym. Jednocześnie to okres rozwijania pasji i zdobywania nowych umiejętności. Warto znaleźć idealne miasto, by odbywać tego typu przygody i z wachlarzem doświadczeń wkroczyć w życie dorosłe i zawodowe.
Studia w Lublinie cieszą się dużym zainteresowaniem. Historyczne miasto z urzekającą tradycją nie stroni od nowoczesnych rozwiązań, myśli badawczych, a także szeregu atrakcji, które z pewnością umilą studenckie lata. Wydarzenia kulturowe i sportowe, imprezy masowe, różnego rodzaju przedsięwzięcia i targi pracy to tylko nieliczne opcje, które stawiają na rozwój osób młodych i uczących się.
Władze miasta i uczelni chętnie współpracują z różnego typu firmami i instytucjami, organizując programy stażowe i oferty praktyk dla studentów i absolwentów. Z pewnością ułatwi Ci to wkroczenie na rynek pracy. Możesz liczyć także na wsparcie socjalne i różnego rodzaju stypendia naukowe.
Uczelnie nawiązują współpracę z uczelniami w kraju i za granicą, a tym samym umożliwiają różnego rodzaju wymiany. Zachęcają także do wychodzenia z inicjatywą, jeśli chodzi o organizowanie konferencji naukowych i branie w nich udziału, zakładanie kół naukowych i aktywne uczestniczenie w spotkaniach, branie udziału w grantach badawczych.
Studia medyczne należą do jednych z najbardziej opłacalnych, natomiast lubelskie uczelnie są przystosowane do tego, by realizować kształcenie w tym zakresie. Postaw na rozwój i studiuj w Lublinie.
Praca po studiach medycznych
Po ukończeniu studiów medycznych w Lublinie można szukać pracy np. w takich zawodach jak lekarz specjalista (położnik, chirurg, okulista, optyk, radiolog, pediatra, geriatra, hematolog itp.), a także pielęgniarz, protetyk słuchu, lekarz rodzinny, stomatolog, asystent osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, ratownik medyczny, płetwonurek ratownik, dietetyk, fizjolog, fizjoterapeuta, farmakolog, rehabilitant dziecięcy, analityk laboratoryjny, konsultant medyczny, przedstawiciel medyczny albo przedstawiciel farmaceutyczny, kosmetolog, rejestrator medyczny czy reprezentant ds. odszkodowań.