Studia na kierunku Fizjoterapia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Fizjoterapia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?
Fizjoterapia - Lublin

Studia na kierunku Fizjoterapia w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne określane są mianem studiów dziennych. Skąd taka nazwa? Otóż, studia dzienne polegają na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Zajęcia rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.

Osoby planujące naukę w uczelniach publicznych bardzo chętnie wybierają tryb dzienny, ponieważ właśnie w tych placówkach jest on bezpłatny. Warto zaznaczyć, że studia stacjonarne są bezpłatne wyłącznie w uczelniach publicznych. Za dzienną formę kształcenia w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na studia wieczorowe i studia zaoczne. Każda z tych form wyróżnia się konkretnymi cechami, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze trybu kształcenia.

Studia wieczorowe występują coraz rzadziej. Ponadto, zmienia się ich charakter. Niegdyś polegały one na odbywaniu zajęć od poniedziałku do piątku, które rozpoczynały się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dzisiaj zdarza się, iż są to studia wieczorowe tylko z nazwy, a zajęcia w praktyce realizowane są przez cały dzień.

Studia zaoczne to najważniejszy przedstawiciel studiów niestacjonarnych. Nie oznacza to jednak, że każdy kierunek studiów prowadzony jest w tej formie. Studia zaoczne charakteryzują się tym, że zajęcia odbywają się w weekendy, a więc w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Spotkania na uczelni organizowane są w ramach tzw. zjazdów, które odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy wspomnieć o aspekcie finansowym. Otóż, studia niestacjonarne są płatne. Niezależnie od tego, czy prowadzone są w uczelni publicznej, czy niepublicznej.

 

Jak podjąć decyzję?

Zanim zaczniemy zastanawiać nad tym, która forma kształcenia będzie dla nas lepsza, musimy dokładnie zapoznać się z katalogami dydaktycznymi. Zdarza się bowiem, że Fizjoterapia realizowana jest tylko w ramach studiów stacjonarnych. Jeśli dokładnie przeanalizujemy oferty edukacyjne i dowiemy się z nich, że istnieje jednak możliwość wyboru trybu, to wtedy będziemy mogli przystąpić do analizowania każdego z nich.

Bardzo ważne jest podkreślenie tego, że studia stacjonarne i niestacjonarne posiadają wspólny mianownik. Jest nim program kształcenia. Studenci wszystkich form kształcenia pozyskują identyczne wykształcenie, a uzyskane przez nich dyplomy mają taką samą wartość.

Aby dokonać wyboru należy zastanowić się nad tym, jak chcemy poprowadzić drogę swojego kształcenia. Warto zastanowić się, czy chcemy skupić się wyłącznie na nauce i uczęszczaniu na zajęcia, czy też do obowiązków wynikających z bycia studentem dodać sobie inne, na przykład zdobywając jakąś pracę.

WSZYSTKO O KIERUNKU FIZJOTERAPIA - LUBLIN

Komentarze (0)