Studia na kierunku Pedagogika w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Pedagogika w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Pedagogika w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Pedagogika w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne są najczęściej występującą formą kształcenia. Nazywane są studia dziennymi, ponieważ polegają na uczęszczaniu na uczelnie w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i realizowaniu zajęć rozpoczynających się zwykle w godzinach porannych.

Można odnieść wrażenie, że zajęcia w trybie dziennym są łagodniej rozłożone w czasie. To słuszne wrażenie, ponieważ kształcenie realizowane przez pięć dni w tygodniu pozwala na bardziej szczegółowe podzielenie materiału. Czy z tego powodu tak wielu kandydatów wybiera ten tryb nauki? Zapewne tak, ale wybierany jest on także dlatego, że przypomina tryb znany jeszcze ze szkoły średniej, na podstawie którego uczymy się od poniedziałku do piątku, a w weekendy od nauki odpoczywamy.

Ze studiami stacjonarnymi związany jest jeszcze inny, istotny aspekt, a mianowicie aspekt finansowy. W uczelniach publicznych ta forma kształcenia jest bezpłatna.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na dwie formy kształcenia: wieczorową i zaoczną. Studia wieczorowe oferowane są coraz rzadziej przez uczelnie, a na dodatek na przestrzeni lat zmieniły swoją specyfikę. To, co pozostało bez zmian to proces uczęszczania na uczelnie w tygodniu, czyli podobnie do studiów dziennych, od poniedziałku do piątku. Niegdyś, studia wieczorowa polegały na realizowaniu zajęć w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dzisiaj zdarza się, że zajęcia odbywają się przez cały dzień sprawiając, że studia wieczorowe to tylko nazwa, a nie praktyczny wymiar nauczania.

Studia zaoczne to znacznie popularniejsza i częściej oferowana forma kształcenia. Tryb ten polega na uczęszczaniu na uczelnie w weekendy, a więc w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Zajęcia odbywają się w ramach tzw. zjazdów, które organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie.

Taka forma nauki, z racji zupełnie innej intensywności niż na studiach dziennych, wymaga od studentów większej samodzielności w działaniu. Mówiąc wprost, podczas zajęć nie ma tak wiele czasu, aby przeanalizować dogłębnie każde zagadnienie. Dlatego część obowiązującego materiału studenci muszą opanować we własnym zakresie.

O czym jest warto wspomnieć? O tym, że studia niestacjonarne są studiami płatnymi. Wszędzie. Niezależnie od tego, czy studiujemy w uczelni publicznej, czy niepublicznej szkole wyższej.

 

Jak podjąć decyzję?

Należy zacząć od tego, że nie ma lepszej i gorszej formy kształcenia. Każda posiada wiele plusów, a ponadto program kształcenia realizowany na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych jest taki sam.

Różnice to efekt tego, że studia dzienne realizowane są w tygodniu, a studia zaoczne w weekendy. Znając te różnice wcześniej, łatwiej zaplanować sobie kilka lat, które poświęcimy na studiowanie.

Studenci mają różne pomysły na swoją edukację. Niektórzy zamierzają poświęcić się wyłącznie nauce, a niektórzy planują obowiązki bycia studentem połączyć z innymi obowiązkami, na przykład natury zawodowej, aby podreperować budżet, bądź zacząć zbieranie doświadczenia. Studiując w jakim trybie łatwiej o podjęcie pracy? Prawdą jest, że pogodzenie nauki z pracą łatwiej wychodzi na studiach zaocznych, gdyż cały tydzień można odpowiednio podzielić. Ale nie oznacza to, że studenci stacjonarni nie mają najmniejszej szansy na znalezienie choć drobnej pracy. Wszystko jest przecież możliwe.

Warto zadać sobie również pytanie o to, czy chcemy płacić za studia w Lublinie? Jeśli idziemy na uczelnię publiczną to pytanie wydaje się zasadne, gdyż studia dzienne są bezpłatne. Osób podejmujących kształcenie w uczelni niepublicznej ten aspekt nie dotyczy.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia pedagogiczne

Studia pedagogiczne w Lublinie

Pedagogika w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU PEDAGOGIKA - LUBLIN

Komentarze (0)