Studia pedagogiczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Popularne kierunki pedagogiczne: pedagogika, pedagogika nauczycielska, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika specjalna, pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną.
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym) lub online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia pedagogiczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
czytaj dalej wszystko o studiach pedagogicznych
Kierunki studiów: 116
Studia podyplomowe: 86
Kierunki pedagogiczne
geografia - studia nauczycielskie
logopedia z audiologią
pedagogika
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki studiów: 87
Studia podyplomowe: 52
Kierunki pedagogiczne
pedagogika
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
pedagogika specjalna
Kierunki studiów: 118
Studia podyplomowe: 71
Kierunki pedagogiczne
graduate programme in teaching english to young learners
pedagogika
pedagogika nauczycielska
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki studiów: 160
Studia podyplomowe: 53
Kierunki pedagogiczne
pedagogika
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
pedagogika specjalna
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki studiów: 26
Studia podyplomowe: 22
Kierunki pedagogiczne
pedagogika
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Kierunki studiów: 84
Studia podyplomowe: 75
Kierunki pedagogiczne
animacja kultury
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki studiów: 86
Studia podyplomowe: 27
Kierunki pedagogiczne
arteterapia
pedagogika
pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki studiów: 10
Studia podyplomowe: 58
Kierunki pedagogiczne
pedagogika
pedagogika - studia online
Kierunki studiów: 47
Studia podyplomowe: 155
Kierunki pedagogiczne
pedagogika
pedagogika - studia online
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
POKAŻ WIĘCEJ
Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością. Warto o tym pamiętać.
Studia pedagogiczne rozbieranie na czynniki pierwsze stanowią bardzo szeroki obszar nauki.
Niemal utarło się przekonanie, iż pedagogika dotyczy tylko najmłodszych, a przecież związana jest z człowiekiem ogólnie, szeroko, zgłębiając każdy etap jego życia. Między innymi, na tej podstawie, studia pedagogiczne oferują wiele specjalności i dróg rozwoju, utwierdzając przy tym w przekonaniu, iż jest to niezwykle potrzebna dziedzina.
Studia pedagogiczne skierowane są do tych, którzy obdarzeni empatią chcą podzielić się swoją energią z drugim człowiekiem. Łączą w sobie różne dyscypliny, począwszy od psychologii, na kulturze i sztuce kończąc.
Studia pedagogiczne realizowane są wedle podziału na pierwszy i drugi stopień i należą do grona najszerzej dostępnych na rodzimych uczelniach. Różnice mogą polegać w sferze wyboru specjalności, a należy zauważyć, że jest ich całkiem sporo.
Możemy znaleźć:
Jak wyglądają programy nauczania?
Oczywiście, różnią się one w zależności od wybranej specjalności, choć zazwyczaj harmonogramy zawierają takie przedmioty, jak:
Programy nauczania dają nam do zrozumienia, iż „pedagog od wszystkiego”, czy też „zwyczajny pedagog” to przeżytek, dlatego że rozwój omawianego przez nas obszaru kształcenia napędza współczesny świat i mówiąc powierzchownie z innymi problemami zmagał się człowiek pięćdziesiąt lat temu i z innymi zmaga się obecnie.
Studia pedagogiczne to odpowiedź na otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego programy ulegają zmianom, pojawiają się nowe specjalności, jak również miejsca pracy, w których zdobytą wiedzę mogą wykorzystywać absolwenci tych studiów.
Popularne uczelnie gdzie można studiować kierunki pedagogiczne
Rozwiń
Studia pedagogiczne realizowane są wedle zasad tzw. systemu bolońskiego, czyli prowadzone na bazie podziału na pierwszy i drugi stopień oraz jednolite magisterskie. Łącznie nauka trwa pięć lat i kończy się obroną pracy magisterskiej.
Co istotne, absolwenci omawianego obszaru kształcenia nie muszą starać się o dodatkowe kursy aplikacyjne, czy też egzaminy oceniające ich przygotowanie do wykonywania zawodu. Uzyskany dyplom stanowi więc furtkę do życia zawodowego.
Naturalnie, praca z drugim człowiekiem wymaga ciągłej uwagi i samodoskonalenia, dlatego tak naprawdę, po zamknięciu uczelnianych drzwi nauka wcale się nie kończy.
Trzeba trzymać rękę na pulsie i dbać o bagaż wiedzy – choćby dlatego, aby stawać się lepszym i minimalizować wypadnięcie z obiegu. Praca w obszarze pedagogiki uznawana jest za powołanie, zatem jeśli wierzyć temu przekonaniu każdy absolwent tych studiów solidnie dba o rozwijanie umiejętności.
Zobacz jakie są: studia pedagogiczne I stopnia | studia pedagogiczne II stopnia | studia pedagogiczne jednolite
Mówiąc o wymaganiach na studia pedagogiczne mierzymy się z ciekawym tematem, który stawia przed nami istotne pytanie. Czy ważniejsze są przedmioty i wyniki na świadectwie maturalnym, czy predyspozycje kandydata do pracy z drugim człowiekiem? Nawet, jeśli to drugie, to jak to ocenić?
Nie są przeprowadzane egzaminy na kierunki pedagogiczne, więc kandydat sam musi zastanowić się nad oceną swoich predyspozycji, także dlatego, aby decyzja o wyborze studiów była świadomym działaniem.
Niestety, zdarza się tak, że pewna część studentów kierunków pedagogicznych to osoby, które wybrały naukę z przypadku, bądź bez głębszego zastanowienia, licząc na to, że studia pedagogiczne to łatwa do przebycia droga kształcenia.
W przypadku omawianego przez nas obszaru kształcenia niezwykle istotne są czynniki, które niezależne są od wyników. Aby poważnie myśleć o pracy pedagoga należy wyróżniać się konkretnymi cechami charakteru, determinacją i cierpliwością. Trzeba rozumieć drugiego człowieka, niezależnie od tego jaki on jest i czym się charakteryzuje. |
Wymagania musimy stawiać sami przed sobą. W przypadku pedagogiki lepiej jest zmienić decyzję, a następnie obszar kształcenia, niż kontynuować go bez pasji i zainteresowania. Mówiąc wreszcie o przedmiotach na maturze, śmiało można stwierdzić, że w procesach rekrutacyjnych na studia pedagogiczne liczą się wszystkie przedmioty. Ponadto, każda uczelnia może mieć inne zasady kwalifikacji, czyli brać pod uwagę inne przedmioty.
Naczęściej brane pod uwagę przedmioty maturalne w procesie rekturacji :
Kierunki pedagogiczne zobacz co zdawać na maturze
Jak wspomnieliśmy, studia pedagogiczne to szerokie spektrum, dające wiedzę i umiejętności kwalifikujące do wykonywania obowiązków w różnych obszarach.
Oferowane specjalności mają za zadanie nakierować studentów na konkretną drogą zawodową, i tak, osoby które ukończyły na przykład Pedagogikę wieku dziecięcego posiadają przygotowanie do pracy w przedszkolu, w klasach I – III szkoły podstawowej oraz w żłobkach i klubach dziecięcych.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
Absolwenci Edukacji dorosłych z coachingiem mogą zostać zatrudnieni w instytucjach edukacji dorosłych, w instytucjach wsparcia społecznego, w instytucjach działalności na rzecz pomocy osobom starszym, w zakładach pracy zatrudniających andragoga, w instytucjach szkoleniowych, doradczych i kulturalnych, zarówno w sektorze publicznym, jak i niepublicznym.
Czy to wszystko?