Studia na kierunku architektura w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku architektura w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku architektura w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Ośrodki akademickie w Warszawie aktywnie odpowiadają na potrzeby studentów i przygotowują takie propozycje kształcenia, które są atrakcyjne także pod względem organizacyjnym. Przyszli architekci muszą więc odpowiednio wcześnie zastanowić się, który tryb nauki będzie dla nich najbardziej atrakcyjny. Wyjaśniamy więc, co trzeba wiedzieć o każdym z tych trybów, by podjąć decyzję w pełni dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Zapraszamy do lektury!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą ominąć opłaty za czesne – nie obowiązują one bowiem na publicznych uczelniach. Co jeszcze charakteryzuje ten tryb? Regularne kształcenie od poniedziałku do piątku. To właśnie wtedy studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Należy wziąć jednak pod uwagę, że jakakolwiek równoległa działalność (np. zawodowa) będzie wtedy utrudniona.

Wolne weekendy w tym trybie można wykorzystać z kolei na relaks, spotkania z przyjaciółmi, zwiedzanie miasta czy też na podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych.

Bezpłatne studia architektoniczne będą najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na oszczędności. Jest to szczególnie ważne podczas pierwszych kroków stawianych w dorosłym życiu. Dla wielu studentów studia w stolicy wiążą się z wyprowadzką z rodzinnego domu, a więc też samodzielnym utrzymaniem oraz uiszczaniem opłat administracyjnych za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Studia stacjonarne na uczelni publicznej okazują się wtedy najbardziej atrakcyjną opcją pod względem ekonomicznym.

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne zaoczne mają z kolei formę weekendowych zjazdów. To wtedy też odbywają się wykłady czy ćwiczenia praktyczne. Należy pamiętać jednak, że znaczną część materiału teoretycznego studenci opanowywać będą we własnym zakresie, co i tak zostanie zweryfikowane podczas egzaminów. Weekendowe zjazdy naukowe zostały stworzone z myślą o tych studentach, którzy w trakcie trwania nauki chcą zapewnić sobie znacznie większą elastyczność.

Studia architektonicze w Warszawie w trybie niestacjonarnym wiążą się także z uiszczaniem opłat za czesne. Dotyczy to uczelni publicznych oraz niepublicznych. Obciążenie finansowe nie jest jednak straszne tym osobom, które chcą kształcić się na studiach wyższych, a z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na naukę w trybie stacjonarnym.

Warto sprawdzić również, czy niektóre z uczelni w Warszawie nie mają w swojej ofercie studiów wieczorowych - wtedy też zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Kandydaci przed wyborem organizacji studiów w Warszawie powinni zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi, które znajdują się na stronach internetowych uczelni. Można też śmiało zadzwonić do dziekanatu. Trzeba pamiętać również o tym, że zajęcia w trybie wieczorowym często odbywają się już w godzinach porannych i przedpołudniowych.

 

Jak podjąć decyzję?

Przyszli studenci mogą mieć problem z podjęciem decyzji. Oba tryby nauki mają bowiem całkiem dużo plusów! Jeden jest bardziej regularny, drugi z kolei daje większą elastyczność. Decyzję należy podjąć więc w oparciu o chłodne kalkulacje. Czynnikiem decydującym powinna być więc analiza sytuacji finansowej – to ona zdradzi najwięcej informacji na temat dostępnych możliwości kształcenia. Warto pamiętać, że uczelnie w Warszawie oferują swoim kandydatom niejednokrotnie atrakcyjne rabaty, promocje czy możliwość uiszczania opłat w systemie ratalnym. Osoby, które wybierają studia niestacjonarne nie powinny zapominać jednak o tym, że mogą być one nieco obciążające.

Co więcej – studia stacjonarne będą też najlepszym wyborem dla tych osób, które chciałyby w pełni poświęcić się nauce. W przypadku kierunków studiów w Warszawie takich jak architektura jest to szczególnie ważne. Niektóre osoby potrzebują jednak więcej elastyczności, bo chcą przykładowo równolegle pracować – wtedy też studia niestacjonarne będą najlepszym wyborem.

Sprawdź

Architektura w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - WARSZAWA

Komentarze (0)