Dlaczego warto iść na studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu?

Studia medyczne na kierunku lekarskim od wielu lat nie tracą na popularności. Każdego roku wielu maturzystów decyduje się na wzięcie udziału w rekrutacji – studia medyczne dają bowiem szansę na zdobycie prestiżowego wykształcenia oraz na znalezienie pracy w zawodzie. Osoby zainteresowane kształceniem we Wrocławiu będą mogły poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe na dwóch uczelniach, które cechują wysokie standardy dydaktyczne.

Dziś kształcenie na kierunku lekarskim daje oprócz tego wiele możliwości rozwoju w przyszłości. Dynamiczny rozwój nauk medycznych oraz nowe możliwości związane z doskonaleniem diagnostyki czy terapii wielu chorób generują także wciąż nowe zapotrzebowanie na jak najlepiej wykształconych specjalistów. Każdy więc, kto nie boi się intelektualnych wyzwań oraz czuje powołanie do wykonywania odpowiedzialnego zawodu lekarza, może więc wziąć udział w procesie kwalifikacyjnym na wrocławskie uczelnie.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Studia we Wrocławiu na kierunku lekarskim są jedną z propozycji kształcenia, która w Polsce realizowana jest w formie jednostopniowej. Co to oznacza w praktyce? Przyszli lekarze kształcić się będą nieprzerwanie przez sześć lat. Program kształcenia kierunku lekarskiego jest bowiem obszerny – po pierwszych latach nauki studenci dysponować będą jedynie ogólną wiedzą, która jest jeszcze niewystarczająca do podejmowania pierwszych aktywności zawodowych. Dopiero ukończenie wszystkich dwunastu semestrów nauki będzie gwarantem pełnego wykształcenia. A co z pracą dyplomową? Zakończenie przygody akademickiej nie wiąże się z obroną pracy dyplomowej. Przyszli lekarze przystąpią do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego pomyślne zdanie otworzy drzwi do zawodowego rozwoju.

Warto przyjrzeć się również wiedzy, jaką otrzymywać będą studenci kierunku lekarskiego. Musi ona obejmować różnorodne dyscypliny, do których można zaliczyć przykładowo podstawy medycyny czy nauki:

  • morfologiczne;
  • przedkliniczne;
  • behawioralne i społeczne z elementami profesjonalizmu;
  • kliniczne niezabiegowe;
  • czy kliniczne zabiegowe.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Wiedza przyszłych lekarzy to jedno. To ona pozwala bowiem na podejmowanie świadomych działań leczniczych i terapeutycznych. W praktyce oznacza to więc, że studenci w trakcie wszystkich semestrów kształcenia muszą rozwijać przede wszystkim umiejętności zawodowe, które również oscylują wokół różnorodnych dyscyplin i obszarów. Przeanalizujmy więc, na jakie kierunkowe efekty kształcenia w obrębie umiejętności mogą liczyć absolwenci kierunku lekarskiego. Będzie to przykładowo:

  • interpretacja wyników badań mikrobiologicznych;
  • dobieranie leków w odpowiednich dawkach;
  • przeprowadzanie wywiadu lekarskiego;
  • wykonywanie badań bilansowych;
  • przeprowadzanie diagnostyki różnicowej;
  • wykonywanie podstawowych procedur i zabiegów medycznych;
  • posługiwanie się podstawowymi narzędziami chirurgicznymi;
  • wykonywanie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych itd.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu są bez wątpienia wymagające. Ich ukończenie daje jednak szansę na szybki rozwój zawodowy. Należy pamiętać, że praca lekarza wiąże się także z wieloma wyzwaniami, a sama edukacja nie powinna zakończyć się wraz z pomyślnym zdaniem Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Co więcej – codzienne aktywności lekarzy są niejednokrotnie obciążające, czeka ich praca w trudnych warunkach i pod presją czasu. W praktyce oznacza to więc, że studia na tym kierunku powinny być wybierane przez osoby, które czują prawdziwe powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

Osoby, które pomyślnie ukończą studia medyczne w Wrocławiu będą mogły znaleźć zatrudnienie w szpitalach, specjalistycznych poradniach oraz zakładach opieki zdrowotnej. Wszystko zależy bowiem od ukończonej specjalizacji. To ona w dużej mierze zadecyduje, na jakim oddziale pracować będzie lekarz. Może on wybierać aż z 40 podstawowych specjalizacji.

Sprawdź

Kierunki studiów we Wrocławiu

WSZYSTKO O KIERUNKU KIERUNEK LEKARSKI - WROCŁAW

Komentarze (0)