Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
1. Dla kogo ten kierunek
Maszyny zawojowały świat – nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Korzystamy z nich każdego dnia, nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, lodówek, pralek automatycznych. Maszyny wypełniają naszą codzienność, ale też sprawiają, że nieustannie możemy doskonalić jakość życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie słyszał o tomografii komputerowej, a dziś ta skomplikowana aparatura medyczna wielokrotnie ratuje życie. Osoby, zajmujące się projektowaniem i budową maszyn, to zatem kreatorzy naszego życia, dzięki którym możemy nieustannie się rozwijać.
Studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn przeznaczone są niewątpliwie dla najzdolniejszych kandydatów. Absolwenci tego kierunku to nie tylko wizjonerzy przyszłości, lecz przede wszystkim świetni matematycy i fizyce. Studia te powinny być wybierane zatem przez osoby, którym nauki ścisłe nie sprawiają większych problemów. Jeżeli nie boisz się intelektualnych wyzwań, które uczynią z ciebie jednego z lepiej cenionych specjalistów na rynku pracy, to studia na kierunku mechanika i budowa maszyn będą dla ciebie stworzone.
2. Gdzie studiować
Dziś właściwie większość ośrodków akademickich w Polsce chce kształcić przyszłych inżynierów, ponieważ to oni wciąż stanowią jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych. Te renomowane studia w Bydgoszczy możesz rozpocząć zatem na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Studenci tego kierunku kształcić się będą pod okiem najlepszych specjalistów, którzy dbają o utrzymywanie wysokich standardów nauczania. Warto mieć świadomość, że kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak mechanika i budowa maszyn są wymagające, jednak w przyszłości przekłada się to na atrakcyjne perspektywy zatrudnienia.
3. Praca po studiach
Studia w Bydgoszczy kształcą najlepszych inżynierów w województwie kujawsko-pomorskim, którzy przygotowani są do rozpoczęcia kariery nie tylko na arenie lokalnej, czy ogólnopolskiej, lecz także na arenie międzynarodowej. Inżynierowie, którzy zajmują się budową maszyn, mogą rozwijać swoją karierę w zależności od indywidualnych zainteresowań, czeka na nich bowiem praca w wielu różnorodnych sektorach gospodarczych.
Na absolwentów mechaniki i budowy maszyn czeka praca w jednostkach projektowych, firmach zajmujących się eksploatacją maszyn, czy instytucjach testowych oraz badawczych. Inżynierowie, zajmujący się maszynami, posiadają szereg uprawnień pozwalających na ich projektowanie, wytwarzanie, testowanie i wprowadzanie na rynek, więc studia na tym renomowanym kierunku to prawdziwa inwestycja w przyszłość.
4. Program studiów
Osoby, które wybierają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, muszą mieć świadomość, że czeka ich bardzo dużo intensywnej nauki. Program kształcenia na studiach techniczno-inżynieryjnych obfituje w wiele skomplikowanych przedmiotów, które czerpią z dwóch potężnych dziedzin ścisłych – matematyki oraz fizyki. Studenci tego wymagającego kierunku poznawać będą dogłębnie zagadnienia takie jak:
To tylko przykłady przedmiotów, jakie czekają na studentów mechaniki i budowy maszyn. Warto pamiętać, że przyszli inżynierowie dysponują bardzo rozległą wiedzą, która stanowi punkt wyjścia dla nich umiejętności. Przyszli absolwenci tego kierunku przede wszystkim potrafią projektować i wytwarzać zarówno części, jak i całe systemy maszyn oraz mechanizmów przy użyciu różnorodnych metod obliczeniowych.
Bardzo ważnym momentem kształcenia na studiach w Bydgoszczy jest także wybór odpowiedniej specjalizacji. Dzięki niej przyszli inżynierowie poszerzać będą bardzo wąskie kwalifikacje. Pasjonaci mechaniki i budowy maszyn mogą wybierać spośród:
Warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami intelektualnymi, ponieważ dobry wybór ścieżki specjalnościowej będzie mieć w przyszłości wpływ na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.
Zanim wybierzesz studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, zastanów się, czy są one stworzone naprawdę dla ciebie. Osoby, które decydują się na naukę na tym wymagającym kierunku, powinny być przede wszystkim bardzo ambitne i przygotowane na wzmożony czas nauki. Odpowiedz sobie na kilka pytań:
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz śmiało pomyśleć o rekrutacji na studia w Bydgoszczy. Pamiętaj, że swoje przygotowania powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie – kierunek mechanika i budowa maszyn cieszy się ogromną popularnością, więc co roku w rekrutacji bierze udział bardzo dużo osób chętnych. Przedmioty maturalne, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę, mają oczywiście profil ścisły i są to oczywiście: matematyka, fizyka oraz chemia. Nacisk powinieneś położyć także na naukę dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego, ponieważ on także brany jest pod uwagę w procedurze rekrutacyjnej.
Osoby, które szczególnie interesują się naukami ścisłymi, mogłyby pomyśleć o wzięciu udziału w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja dla najbardziej ambitnych kandydatów, otwiera ona jednak drogę do znalezienia się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz rozważyć:
Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu opłat rekrutacyjnych oraz o dostarczeniu do dziekanatu zestawu podstawowych dokumentów, wśród których powinny się znaleźć skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.
Każdy młody człowiek, który wybiera studia, zastanawia się, jakie perspektywy zawodowe będą się przed nim rozciągać w przyszłości. Dobrze przemyślana ścieżka kształcenia wyższego stanowić będzie początek inwestycji w karierę zawodową. Studia w Bydgoszczy na kierunku mechanika i budowa maszyn przygotowują najlepszych specjalistów, którzy tworzą jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy.
Dziś kładziemy nacisk na ciągły rozwój, chcemy doskonalić świat, na którym żyjemy. Nie byłoby to możliwe przy współudziale wykwalifikowanych inżynierów, którzy zajmują się projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatowaniem maszyn i urządzeń, towarzyszących nam każdego dnia. Podstawowe miejsca pracy absolwentów mechaniki i budowy maszyn znajdują się przede wszystkim w różnorodnych sektorach gospodarczych. Mogą oni bowiem pracować przykładowo w przemyśle:
Każdy z tych sektorów chce się nieustająco rozwijać, dbać o wprowadzanie nie tylko nowych technik produkcji, ale i mechanizmów oraz urządzeń, które będą ją usprawniać. Na tym między innymi polega rola inżyniera do spraw mechaniki i budowy maszyn. Dzięki jego pomysłom, projektom i konkretnym rozwiązaniom ma nam się żyć i pracować lepiej. To bardzo odpowiedzialna rola, która przekłada się jednocześnie na atrakcyjność zarobków. Absolwenci tego kierunku znajdą także zatrudnienie w instytucjach badawczych oraz testowych nie tylko w kraju, lecz także na arenie międzynarodowej. Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn to zatem doskonała inwestycja w przyszłość.