Studia inżynierskie

Studia inżynierskie

Studia inżynierskie

Największy wybór studiów

inżynierskich w Polsce

Odkryj ponad 120 kierunków inżynierskich i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2020/2021

Studia inżynierskie i techniczne

Jeśli poszukalibyśmy głęboko w historii naszej planety odpowiedzi na pytanie, jakie były pierwsze zawody, to bezsprzecznie do tego grona należałyby te, o profilu inżynierskim. Skąd ta pewność? Człowiek, odkąd odkrył, że posiada dwie ręce a jego umysł wytwarza ciekawe pomysły, zaczął budować. Najpierw niewielki dom, by stopniowo wznosić miasta i cywilizacje. Na szczęście, z biegiem lat tych pomysłów przybywa. Dlatego liczba kandydatów na studia inżynierskie nie maleje.

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE

A
automatyka i elektronika
automatyka i informatyka przemysłowa
B
bioinformatics
C
D
E
energetyka przemysłowa i odnawialna
F
G
I
inżynieria geoprzestrzenna
inżynieria i organizacja zarządzania
inżynieria przemysłowa
inżynieria systemów bezzałogowych
K
L
M
management and production engineering
materials science and engineering
mechanics and machine engine
modelowanie komputerowe
N
O
P
R
robotyka i automatyzacja procesów
S
T
U
W
Z
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA INŻYNIERSKIE

Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Kierunki inżynierskie i techniczne
advanced biobased and bioinspired materials
advanced mechanical engineering
automatyka i robotyka

POKAŻ WIĘCEJ

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Lotnicza Akademia Wojskowa

Lotnicza Akademia Wojskowa

Kierunki inżynierskie i techniczne
lotnictwo i kosmonautyka
nawigacja

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Kierunki inżynierskie i techniczne
automatyka i robotyka
ceramika
edukacja techniczno-informatyczna

POKAŻ WIĘCEJ

POPULARNE KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

STUDIA INŻYNIERSKIE - PODYPLOMOWE

Miasto
SORTOWANIE:
A
agrotronika - studia podyplomowe
automatyka - studia podyplomowe
B
C
D
E
elektroenergetyka - studia podyplomowe
energoelektronika - studia podyplomowe
G
gospodarka wodna - studia podyplomowe
I
K
L
M
mechatronika - studia podyplomowe
N
O
P
R
S
silniki lotnicze - studia podyplomowe
systemy baz danych - studia podyplomowe
Ś
T
U
W
Z
Rozwiń

Trzeba wiedzieć

Jak wyglądają studia inżynierskie

Jak wyglądają studia inżynierskie

Studia inżynierskie, które możemy określić mianem studiów technicznych, realizowane są w podziale na pierwszy i drugi stopień. Już na początku należy wspomnieć o tym, iż obszar kształcenia jest bardzo szeroki i skupia w sobie wiele, różnorodnych dyscyplin; od budownictwa po technologię chemiczną. Niezależnie od tego, na którym kierunku kształcenia najmocniej się skoncentrujemy, przystoi wyjaśnić, że popularność studiów inżynierskich jest wynikiem ich charakteru, czyli wzięła się od tego, że daje absolwentom specjalizację w konkretnej dziedzinie.

Kierunki inżynierskie to domena uczelni technicznych, które nastawione są na pozyskiwanie wiedzy praktycznej i rozwijanie umiejętności. Aby objaśnić jak postępuje proces nauki, niechaj za przykład posłuży wspomniane już Budownictwo. Na pierwszym roku dominują przedmioty, które określić można mianem ogólnych i podstawowych.

Znajdziemy: matematykę, fizykę, rysunek techniczny i odręczny, geometrię wykreślną, materiały budowlane. Następnie przechodzimy do wytrzymałości materiałów, mechaniki ogólnej, budownictwa ogólnego, hydrauliki i hydrologii. Kolejny etap nauczania to: mechanika budowli, konstrukcje betonowe, konstrukcje metalowe, technologia robót budowlanych, mechanika gruntów i fundamentowanie.

Czytając harmonogram zajęć przychodzi nam do głowy myśl, iż jest on skonstruowany od podstaw – dosłownie – czyli najpierw studenci zapoznają się z zagadnieniami ogólnymi, by potem, z każdym semestrem konkretyzować zagadnienia.

Warto zwrócić uwagę na to, że matematyka i fizyka to fundament całego procesu kształcenia. Drugi stopień tych studiów to umacnianie tej wiedzy i poszerzanie jej o nowe informacje i przykłady. W planach spotkamy: zarządzanie przedsięwzięciami budowlanymi, mechanikę konstrukcji, złożone konstrukcje betonowe, czy akustykę budowlaną.

Wyraźną cechą omawianego kierunku jest to, że studenci mają zazwyczaj kilka specjalności do wyboru. Proces kształcenia na kierunku Budownictwo można przełożyć także na inne dziedziny, w których także istnieje pewien podział: po pierwszym stopniu nauki otrzymuje się konkretne umiejętności uprawniające do wykonywania danego zawodu, a po drugim stopniu pozyskuje się także te, do ich nadzorowania i kierowania nimi.

 

 

 

Ile trwają studia inżynierskie

Ile trwają studia inżynierskie

Proces kształcenia na studiach inżynierskich przebiega wedle podziału na studia pierwszego i drugiego stopnia, czyli zazwyczaj trwa pięć lat, albo cztery i pół roku. Tok nauczania jest cyklem zamkniętym, choć nie dla wszystkich kierunków. Ponownie za przykład posłuży nam Budownictwo, które jest dyscypliną, w której, oprócz uzyskanego dyplomu, wymagane są niezbędne uprawnienia.

O jakie uprawnienia chodzi? Wybrane specjalności nakładają obowiązek posiadania uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie. Bez ich posiadania można pełnić obowiązki zawodowe, ale w okrojonym zakresie.

Aby projektować i kierować robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno- budowlanej należy odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów, oraz półtoraroczną praktykę na budowie. W przypadku innych specjalności, wymagania bywają identyczne, a określa je ustawa prawa budowlanego, zatem niezależnie od ukończonej uczelni zasady dla każdego absolwenta są takie same.

Zobacz jakie są: studia inżynierskie I stopnia  |  studia inżynierskie II stopnia

 

 

Jakie wymagania / przedmioty na maturze

Jakie wymagania / przedmioty na maturze

Studia inżynierskie, określane mianem technicznych, to dyscypliny, których fundamentem są nauki ścisłe. W zależności od wybranego kierunku kształcenia, w procesach rekrutacji najważniejsze będą takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, chemia. Choć dla niektórych jest to smutna wiadomość, bez ponad przeciętnych umiejętności posługiwania się liczbami, niestety nie uda nam się otrzymać indeksu na kierunkach omawianego obszaru.

Chcąc dostać się na studia należy poważnie przyłożyć się do wymienionych przedmiotów, a na maturze podejść do nich na poziomie rozszerzonym. Nie tylko dlatego, aby zwiększyć swoje szanse rekrutacyjne, ale także po to, aby będąc już na studiach poradzić sobie z obowiązującym programem. Ponadto, należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy inżynier wykonuje obliczenia i nierzadko bywają one bardzo skomplikowane. Co jeszcze jest ważne? Pasja.

Zainteresowanie tematyką, którą chcemy studiować daje mnóstwo dobrego. Przede wszystkim ułatwia naukę i przyswajanie wiadomości, których jesteśmy ciekawi przychodzi ze znaczną łatwością. Ponadto, studiów inżynierskich nie da się wybrać w ramach alternatywy, chociażby przez fakt, iż konkurencja w procesie rekrutacyjnym jest bardzo duża, to i program nauczania do najmniejszych nie należy.

Kierunki inżynierskie zobacz co zdawać na maturze

 

 

Jaka praca po studiach inżynierskich

Jaka praca po studiach inżynierskich

Od dawna funkcjonuje przekonanie, że absolwenci studiów inżynierskich nie narzekają na możliwości pracy zawodowej i rozwoju. I nie jest to mit, tylko utrzymująca się tendencja. W prosty sposób można założyć, że jeśli młodzi ludzie kształcą się w konkretnym zawodzie, to czynią to dlatego, że istnieją szanse na pracę.

Dobrze wykształcony specjalista- inżynier coraz bardziej poszukiwany jest przez firmy i przedsiębiorstwa, nie tylko w granicach kraju. Co więcej, gdy przedstawiciele innych profesji nierzadko borykają się z kryzysem, tak inżynierowie zawsze wychodzą na prostą, a w niektórych dziedzinach nawet sami stawiają warunki – tak duże jest zapotrzebowanie na ich wiedzę i umiejętności.

Oczywiście, nie zawsze bywa różowo i optymistycznie, gdyż według statystyk bezrobocie wśród inżynierów praktycznie nie istnieje, ale część z nich pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Dlaczego? Okazuje się, że niektórzy pracodawcy wymagają czegoś więcej niż ukończenia prestiżowych studiów. Receptą na taką sytuację jest nauka języka obcego, zwłaszcza że nauki techniczne generują umiejętności, którymi można władać w dowolnym miejscu na świecie.

Ponadto, wiele firm, które działają na polskim rynku, to przedstawicielstwa zagranicznych korporacji. Brak znajomości języka to mniejsze szanse na awans, brak dostępu do wielu platform komunikacji i narzędzi szkoleniowych.

Interesuje cię ile zarabia się w poszczególnych branżach sprawdź wynagrodzenia w Polsce | pracodawcy w Polsce

 

 

Czy warto iść na studia inżynierskie

Czy warto iść na studia inżynierskie

Kandydaci na studia coraz częściej zadają sobie pytanie, czy rzeczywiście warto podjąć naukę na wybranym kierunku. Coraz częściej zadają pytania, co będą robić po ukończeniu kształcenia. Pytają także, czy wiedza i umiejętności, które zdobędą faktycznie im się przydadzą i będą miały zastosowanie w praktyce.

Studia inżynierskie są takim obszarem kształcenia, w stosunku do którego podobnych pytań jest znacznie mniej. Kandydaci świadomie wybierają kierunki kształcenia, wiedząc, że uzyskane kwalifikacje przełożą się na późniejszą sferę zawodową. W przypadku wielu innych dyscyplin tworzenie swoistego bilansu ma zastosowanie, tak w przypadku studiów inżynierskich niekoniecznie. Owszem, założenie, że ukończenie studiów inżynierskich to świetna praca, pieniądze i coroczne awanse byłoby zbyt idealistyczne, ale temu obszarowi kształcenia jest najbliżej do takiego obrazu.

Należy jednak pamiętać, że nagły szturm na uczelnie techniczne nie musi przynieść pozytywnych rezultatów. Studia inżynierskie, tak jak inne obszary kształcenia, nie są dla każdego. Jeśli interesuje nas muzyka, a naszym marzeniem jest zostać światowej sławy dyrygentem, nie bierzmy udziału w procesie rekrutacji na Inżynierię materiałową tylko dlatego, że statystycznie absolwenci tego kierunku prędzej znajdują zatrudnienie. Wybierajmy kierunki, które nas interesują.

Tylko wtedy zgłębianie ich ma największy sens. Ponadto, należy pamiętać o progach kwalifikacyjnych i przedmiotach, które powinno zdawać się na maturze na poziomie rozszerzonym. Z dnia na dzień matematyczne, czy fizyczne umiejętności nie zagoszczą w naszych umysłach. Studia inżynierskie posiadają wiele zalet, a jedną z nich jest ta, że są konkretne.

Kierunki kształcenia ubrane są w dokładne ramy, zatem każdy kandydat wie, czego może spodziewać się w programie nauczania, a także jakiej pracy może potem poszukiwać. Wszystkie reguły wydają się przejrzyste.

Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć?

Sprawdź czy warto iść na studia

 

 

Co dadzą ci studia inżynierskie

Co dadzą ci studia inżynierskie

Studia inżynierskie dają konkret – i to słowo powinniśmy uznać za klucz. Naturalnie, kompetencje jakie zdobędziemy uzależnione są od kierunku, który studiujemy, ale wspomniany konkret polega, między innymi, na tym, że przy odrobinie ambicji tych kompetencji nabierze się bardzo wiele.

Czy to oznacza, że osoba na studiach inżynierskich nie ma chwili wolnego, bo niemal bez przerwy musi się uczyć? Oczywiście, że nie. Pomimo, że studia inżynierskie należą do wymagających, to nie równa się to temu, że poza nauką świat dla nas przestaje istnieć.

Odchodząc niedaleko od harmonogramów i programów nauczania, należy stwierdzić, że studia inżynierskie dają ciekawe, przydatne także w życiu codziennym, umiejętności bazujące na zdolnościach manualnych. Nie będzie ci obcy śrubokręt czy lutownica, zatem zamiast wzywać tzw. fachowca, niemal wszystko będziesz mógł zrobić sam, na dodatek nowatorską, stworzoną przez siebie metodą. A co warte podkreślenia, osoba o takich talentach zawsze jest częstowana uwagą i sympatią.

 
 
Czego nie dadzą ci studia inżynierskie

Czego nie dadzą ci studia inżynierskie

Tworząc zestawienie plusów i minusów związanych ze studiami inżynierskimi, tych drugich będzie zdecydowanie mniej, a na dodatek będą miały dość abstrakcyjny charakter. Osoby, które świadomie wybierają ten obszar kształcenia to pasjonaci, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania w innych dziedzinach. To olbrzymi plus. A zatem jaki może być tego minus?

Nierzadko, gdy bardzo mocno zagłębiamy się w daną dyscyplinę, zapominamy, że istnieje coś oprócz niej. Na pewno zdarzyło nam się spotkać osobę, która przez poświęcenie się danej tematyce nie wiedziała o sukcesach sportowych, premierach kinowych, ciekawych koncertach, a nawet ważnych wydarzeniach w skali globalnej. To oczywiście nic złego, ale każdy profesjonalista, inżynier także powinien mieć jak najszerszy horyzont i wiedzę o współczesnym świecie.

Studia inżynierskie są także taką dyscypliną, której trzeba się nieustannie przyglądać. Technologie się zmieniają, pomysły wypierają inne pomysły, zatem należy aktualizować własną bazę informacji, aby nie tylko nie zatrzymać się w czasie, ale także aby nie wypaść z obiegu. Tam, gdzie egzystuje myśl techniczna, tam trzeba trzymać rękę na pulsie, więc – mówiąc odrobinę żartobliwie- studia inżynierskie mogą nie dać wytchnienia od pozyskiwania nowych informacji i ciekawostek.

 

 

Co warto sprawdzić idąc na studia inżynierskie

Co warto sprawdzić idąc na studia inżynierskie

Studia nie powinny być loterią, a wybieranie kierunku kształcenia nie powinno odbywać się na zasadzie ruletki, czy wskazywania palcem z zamkniętymi oczami. Na naukę warto się przygotować, podjąć świadomy wybór oraz dowiedzieć się jak najwięcej o tym, co będzie nas czekało przez te kilka lat spędzonych na uczelni.

Każda szkoła wyższa oferuje wgląd do programów nauczania, planów zajęć, kryteriów i zasad rekrutacji. Warto je przeczytać, aby uniknąć niespodzianek i istnej rozpaczy spowodowanej tym, że „się nie wiedziało”. Im więcej wiemy o studiach, na które się udajemy tym lepiej dla nas. W przypadku studiów inżynierskich wskazane jest zaznajomienie się z zasadami rekrutacji, aby wiedzieć jak mocno skupić się na nauce.

Można także poszukać informacji o tym, jak wyglądają wszelakie egzaminy, aby wiedzieć trochę więcej jak one przebiegają i jaki mają charakter. Warto także sprawdzić jaka wiedza jest przekazywana w toku zajęć, aby nie być zaskoczonym, że jakiś przedmiot, bądź temat również jest poruszany na zajęciach. Jeśli mamy wątpliwości i wahamy się przed podjęciem ostatecznej decyzji, możemy sprawdzić także jak wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy i jakie dodatkowe umiejętności warto posiąść, aby wyglądała ona lepiej. Oczywiście, wiele spraw wyjdzie na światło dzienne w trakcie nauki, ale sprawdzenie niektórych informacji przygotuje nas do wejścia w nowy, studencki świat.

Sprawdź jakie są zasady rekrutacji na studia

 

 

Studia inżynierskie – zaoczne

Studia inżynierskie – zaoczne

Dyskusje na temat różnić między studiami dziennymi i zaocznymi nierzadko można porównać do przerzucania piłki nad siatką. Nie warto brać udziału w prześciganiu się na argumenty, które studia są lepsze, tylko zastanowić się nad tym, która forma będzie dla nas wygodniejsza, bardziej efektywna, a następnie dowiedzieć się, czy wybrany przez nas kierunek realizowany jest także w systemie zaocznym. Nie wszystkie kierunki studiów inżynierskich prowadzone są w trybie zaocznym.

Gdy w ofertach dydaktycznych szkół wyższych, na przykład Budownictwo proponowane jest w dwóch systemach, tak Chemia zazwyczaj realizowana jest stacjonarnie. Oczywiście, brak wybranego przez nas kierunki w trybie zaocznym likwiduje problem wyboru, ale nie każdy przecież planuje studiować w dziennej formie i taka sytuacja może być pewnym ograniczeniem.

Należy zawsze dokładnie sprawdzić czy kierunek, który chcemy studiować prowadzony jest w systemie zaocznym. Jeśli tak, to pozostaje tylko zabrać się do nauki, zwłaszcza, że na studiach zaocznych może wydać jej się więcej. Dlaczego? Nauka w formie zaocznej opiera się, w głównej mierze, na samodzielnym poszukiwaniu informacji i większej samodzielności w przyswajaniu wiadomości, a zajęcia odbywają się w ramach tzw. zjazdów, organizowanych zazwyczaj w weekendy, co dwa tygodnie.

Sprawdź jakie są studia inżynierskie zaoczne

 

 

Studia inżynierskie – opinie

Studia inżynierskie – opinie

Nieskończone dyskusje można prowadzić niemal na każdy temat, a studia wydają się do tego idealne. Gdybyśmy chcieli policzyć osoby, które chociaż raz zostały zapytane przez członków rodziny: „Co studiujesz? Na czym to polega? Co będziesz po tym robił?”, to nie starczyłoby czasu.

Za pewnik można przyjąć, że opowiadając, iż uczęszcza się na studia inżynierskie wśród zgromadzonych słuchaczy pojawia się gest aprobaty i podziw na twarzy. Dlaczego? Popularność inżynierskich umiejętności nie jest niczym nowym, a mówiąc wznioślej- oparty jest na nich cały świat. Dlatego każdy poprze decyzję o wyborze studiów inżynierskich. Ale są one bardzo szerokim obszarem; od chemii budowlanej po inżynierię kosmiczną; od biotechnologii po transport. Czy wszystkie dziedziny są tak ciekawe i rysuje się przed nimi świetlana przyszłość?

Grzesiek, student III roku Automatyki i robotyki z Łodzi mówi: 

„Poszedłem na studia inżynierskie, bo od dziecka czułem, że posiadam pewne zdolności, których nie wykorzystam w żadnej innej dziedzinie. Takie studia to w pewnym sensie przeznaczenie i to one ciebie wybierają. „ Patrycja, studentka II roku Chemii z Poznania dodaje: „Najpierw zakochałam się w chemii, a potem doszłam do wniosku, że ta miłość może dać konkretny zawód, na dodatek potrzebny. Studia inżynierskie to gotowy plan na życie. Trzeba go tylko skrupulatnie realizować.”

Sprawdź opinie o uczelniach

 

ODKRYJ STUDIA INŻYNIERSKIE

Miasto
SORTOWANIE:

Komentarze (2)

onlineekspertwsb odpowiedz

Witam! Zapraszam z tego miejsca wszystkich zainteresowanych studiami inżynierskimi do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej. Szczegóły rekrutacji oraz więcej informacji m.in. na temat dostępnych kierunków oraz specjalności znaleźć można na naszej stronie internetowej wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Dodam, że zapisując się na studia do 30 maja można zaoszczędzić 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku. Każdy kandydat na studia nie musi także wpłacać opłaty wpisowego co stanowi dodatkową oszczędność. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia?

Studentka odpowiedz

Politechnika Koszalińska otworzyła zamiejscowy Wydział Przemysłu Drzewnego w Szczecinku, kierunek inżynierski- Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym, współpracując tu ściśle z firmą Kronospan. Kierunek oferuje zdobycie nie tylko wiedzy, ale i Doświadczenia (tego podczas praktyk), pozwalające na znalezienie później w pracy czy w Kronospanie czy w jakiejkolwiek innej firmie, w której używa się tych samych lub podobnych maszyn i pracuje się z drewnem. Dodatkowo studenci już teraz korzystają z przeznaczonej dla nich pomocy finansowej czy wysokich stypendiów. Praktyki również są płatne. Prawdopodobieństwo znalezienia pracy po tych studiach jest niemalże pewne. :) #wpdszczecinek