Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dziś coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie studiów wyższych. Chcemy być wykształceni i dzięki temu mieć pewność, że uda nam się znaleźć dobrą i stabilną pracę. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na rozpoczęcie nauki w trybie stacjonarnym, czyli dziennym.
To najbardziej popularna forma studiów, nie każdy jednak absolwent szkoły średniej chce je wybrać, ponieważ zależy mu na przykład na równoległym rozwijaniu kariery zawodowej. Wtedy idealnym rozwiązaniem są studia zaoczne – zjazdy naukowe odbywają się w weekendy i to wtedy studenci poszerzają swoją wiedzę. Warto jednak pamiętać, że w tym trybie kształcenia studenci znaczną część materiału opanowują sami i dokonują opłat za czesne.
1. Dla kogo ten kierunek
Dziś każdy z nas wie, jak ważne jest holistyczne podejście do zdrowia. Dbamy nie tylko o profilaktykę chorób, zbilansowaną dietę, ale także o odpowiednią ilość ruchu w naszym życiu. Podtrzymywanie aktywności fizycznej na dobrym poziomie pozwala dłużej cieszyć się życiem, lecz również odgrywa niebagatelną rolę w procesie rekonwalescencji chorób i urazów. Wtedy ćwiczenia i zabiegi odbywają się pod okiem profesjonalnych fizjoterapeutów, którzy czuwają nad tym, by przynosiły one nam ulgę i przyczyniały się do powrotu do sprawności fizycznej.
Studia na kierunku fizjoterapia mają zatem ściśle medyczny charakter. Osoby, które wybierają je na swój profil kształcenia muszą interesować się naukami ścisłymi, a oprócz tego dysponować doskonałą sprawnością fizyczną, ponieważ to one stanowią przykład tego, jak poprawnie wykonywać wszystkie zalecenia. Zajmują się rehabilitacją nie tylko niepełnosprawnych pacjentów, lecz także podejmują się współpracy ze sportowcami. To kierunek studiów, na którym odnajdą się osoby, które gotowe są wykonywać w przyszłości dynamiczny i odpowiedzialny zawód.
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia w Bydgoszczy realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Uczelnie w Bydgoszczy przygotowały dla swoich studentów bardzo bogatą ofertę kształcenia na kierunku fizjoterapia. Mnogość propozycji może stanowić odzwierciedlenie tendencji, związanych z tym zawodem. Jeżeli na rynku pracy występuje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fizjoterapeutów, to ośrodki akademickie w Polsce gotowe są przygotowywać takich specjalistów. Studia w Bydgoszczy na kierunku fizjoterapia możesz zatem rozpocząć na: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Wyższej Szkole Gospodarki, Bydgoskiej Szkole Wyższej oraz na Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu. Propozycji jest wiele, zastanów się, która z nich spełni twoje oczekiwania.
4. Praca po studiach
Studia medyczne w Polsce cieszą się tak dużą popularnością właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Każda z osób, która je wybiera, musi mieć jednak świadomość, że wykonywanie tych zawodów musi się wiązać z pasją i powołaniem, ponieważ to barnie odpowiedzialności za życie i zdrowie swoich pacjentów. Studia w Bydgoszczy na kierunku fizjoterapia przygotowują do podejmowania wielu różnorodnych aktywności zawodowych, związanych ze świadczeniem usług medycznych z zakresu rehabilitacji.
Absolwenci studiów fizjoterapeutycznych znajdą zatrudnienie w szpitalach, ośrodkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, sanatoriach, domach opieki, ośrodkach rehabilitacyjnych itd. Miejsca pracy, które przygotowane są dla osób, kończących studia na tym kierunku, to także różnego rodzaju gabinety spa i wellness oraz ośrodki odnowy biologicznej.
5. Program studiów
Każda osoba, która decyduje się na studia na kierunku fizjoterapia, musi mieć świadomość, że czeka ją bardzo dużo różnorodnej nauki z zakresu nauk medycznych i społecznych. Fizjoterapeuci wykonują bowiem zawód dużego zaufania społecznego. By mogło być ono podtrzymywane, musi ich cechować duże zaangażowanie związane z pracą, które zawsze podparte jest rzetelną wiedzą. Studenci muszą obligatoryjnie zapoznać się z podstawowymi naukami medycznymi:
To niezbędne wiadomości, bez których doskonałego opanowania niemożliwe byłoby zgłębienie treści ściśle związanych z fizjoterapią. Studenci swoją przygodę z tą dyscypliną medyczną zaczynają od zgłębienia jej podstaw. Poznają różne odmiany terapii fizykalnej, manualnej, masażu. Uczą się o różnych technikach adaptowania do aktywności sportowych osób z niepełnosprawnością. Wszystkie te zagadnienia prowadzą do fizjoterapii klinicznej, która obejmuje potężne działy dydaktyczne:
Studia na kierunku fizjoterapia to zatem bardzo wymagający intelektualnie czas. Studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu nauk medycznych, lecz także nieustannie dbają o rozwój umiejętności i kompetencji. Warto mieć świadomość, że przyszła praca fizjoterapeuty polega przede wszystkim na pracy z drugim człowiekiem – w zawodzie tym niezwykle ważne są zatem umiejętności komunikacji i przekazywania wiedzy medycznej osobom, które powinny wcielać ją w życie.
Studia na kierunku fizjoterapia od kilku lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich. Zanim wybierzemy te studia, warto jednak zastanowić się, czy naprawdę się na nich odnajdziemy i czy nauka na nich sprawi nam dużo satysfakcji. Osoby, które wybierają się na ten kierunek, powinny zastanowić się, czy posiadają predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanów się:
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to masz znaczne podstawy do tego, by wziąć udział w rekrutacji na studia na kierunku fizjoterapia. Pamiętaj, że profil medyczny zarezerwowany jest wyłącznie dla najlepszych kandydatów, więc swoje przygotowania do egzaminu maturalnego powinieneś rozpocząć odpowiednio wcześnie. W kręgu twoich zainteresowań muszą się znaleźć przede wszystkim przedmioty ścisłe. Spośród podanej puli musisz wybrać jeden: biologię, chemię, matematykę, fizykę, informatykę lub geografię. Pamiętaj także, że dużo więcej korzyści przyniesie ci zdawanie wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Osoby, które od zawsze fascynuje świat nauk ścisłych, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadach przedmiotowych. Ich laureaci i finaliści znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością, więc jest o co walczyć. Przygotowania do tych wymagających konkursów są jednak wyjątkowo intensywna, bo prezentowana podczas nich wiedza musi wykraczać poza mury szkoły średniej. W przypadku studiów fizjoterapeutycznych rozważ:
Bardzo ważnym etapem jest także uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat rekrutacyjnych. Oprócz tego pamiętaj o dostarczeniu podstawowych dokumentów do dziekanatu takich jak: świadectwo maturalne, zdjęcia do legitymacji i skany dowodu.
Każdy, kto kończy studia, zastanawia się, jak będzie wyglądać jego przyszła kariera zawodowa. Uczelnie w Bydgoszczy starają się śledzić aktualną sytuację, panującą na rynku pracy i dbają o to, by studenci mogli kształcić się przede wszystkim na przyszłościowych kierunkach. Jednym z nich jest fizjoterapia. Jej absolwenci nie muszą się martwić o znalezienie stabilnego zatrudnienia. Dziś bowiem coraz częściej korzystamy z usług profesjonalistów, którzy towarzyszą nam na drodze rekonwalescencji.
Fizjoterapeuci znajdą pracę w różnorodnych miejscach:
Absolwenci tego kierunku w swojej pracy spotykają się z pacjentami, którzy z różnych przyczyn skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Mogą być one spowodowane wadami postawy, urazami, kontuzjami, czy chorobami. Fizjoterapeuta podejmuje się pracy z taką osobą, której celem będzie nie tylko ulżenie w bólu, lecz także znaczne poprawienie kondycji oraz stanu zdrowia osoby potrzebującej. To piękna i rozwojowa praca, ale tylko wtedy, gdy towarzyszy jej pasja oraz zaangażowanie. Absolwenci fizjoterapii mogą także zrezygnować z zawodów klinicznych i podjąć pracę w różnego rodzaju ośrodkach odnowy biologicznej, spa oraz wellness.
Sprawdź