25.10.2022
Dla niektórych uczniów niezdana matura jest końcem świata. Czy marzenia o studiach rzeczywiście zostały zaprzepaszczone? Niekoniecznie. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku niezdanej matury.
Co roku jakaś część uczniów nie zdaje matury. Dzieje się tak w przypadku, gdy absolwent nie otrzymał 30 procent punktów możliwych do uzyskania z jednego (lub więcej) egzaminu, który jest obowiązkowy. Dochodzi do tego również w sytuacji, gdy egzamin maturalny został unieważniony.
Co znajdziesz w artykule
Uczniowie, którzy nie zdali tylko jednego egzaminu pisemnego, mogą przystąpić do matury poprawkowej pod warunkiem, że przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z tych egzaminów nie został unieważniony (egzamin maturalny najczęściej zostaje unieważniony w przypadku niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez maturzystę)
Kolejnym warunkiem możliwości poprawy matury jest przystąpienie przez ucznia do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (egzamin ten również nie może zostać unieważniony).
dowiedz się wiecej matura poprawkowa 2023
Co jednak w sytuacji, gdy uczeń nie zda matury z więcej przedmiotów obowiązkowych lub egzamin ten został unieważniony? Wtedy niestety maturzysta nie może przystąpić do matury poprawkowej w 2023 roku.
Absolwent będzie mógł ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego w okresie 5 lat (licząc od października roku, w którym przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy). Oznacza to, że maturzysta w takiej sytuacji będzie mógł ponownie przystąpić do matury najwcześniej w maju 2024 roku.
Osoby, które zdały egzaminy maturalne, jednak nie czują się usatysfakcjonowane swoim wynikiem – również mogą poprawić maturę. Mogą to zrobić także w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym przystąpiły do egzaminu maturalnego po raz pierwszy. Pierwszą szansę będą mieć w maju 2024 roku.
Matura 2023 w terminie poprawkowym odbędzie się od 21 do 22 sierpnia 2023 r. Aby przystąpić do egzaminu poprawkowego, należy w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników matury, złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (zwykle jest nim dyrektor szkoły) pisemne oświadczenie o chęci do przystąpienia do egzaminu poprawkowego.
Deklaracja poprawy egzaminu maturalnego 2023:
Pobierz podanie przystąpienia do matury poprawkowej
Matura poprawkowa zazwyczaj odbywa się w placówce, w której uczeń przystępował do matury w pierwszym terminie. Odstępstwem od tego jest sytuacja, w której w szkole nie ma możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego lub występowanie innych uzasadnionych przyczyn (np. likwidacja szkoły) lub na uzasadniony (np. zdrowotnie) wniosek zdającego.
Kiedy poprawka z matury 2023 – data
Maturzyści informację o wynikach matury poprawkowej będą mogli sprawdzić 8 września 2023 r. Od 8 września 2023 r. będą mogli również odebrać świadectwo dojrzałości w swojej szkole.
Dowiedz się więcej
Jeżeli absolwent nie zgadza się z wynikami matury 2023, może się od nich odwołać. Najpierw należy złożyć podanie o możliwość wglądu do swojego arkusza egzaminacyjnego (wzór wniosku o wgląd znajdziesz tutaj).
Absolwent może to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od daty ogłoszenia wyników maturalnych. Podczas takiego wglądu maturzysta może przez 30 minut obejrzeć swoją pracę, robić jej zdjęcia, a także zadawać pytania pracownikowi OKE w związku ze swoimi wątpliwościami.
Następnie absolwent może złożyć wniosek o weryfikację liczby punktów (wzór takiego wniosku znajdziesz tutaj). Musi to zrobić w ciągu 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do swojej pracy.
W ciągu 14 dni absolwent zostanie pisemnie poinformowany o weryfikacji sumy punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W przypadku, gdy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna stwierdzi, że rzeczywiście absolwent otrzymał zbyt małą ilość punktów - procedura jest zakończona. Maturzysta w takiej sytuacji otrzyma nowe świadectwo dojrzałości, aneks do świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie.
Jeżeli jednak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna stwierdzi, że praca została oceniona poprawnie – maturzysta może odwołać się do drugiej instancji, czyli Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W ciągu siedmiu dni musi złożyć kolejne odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (wzór takiego wniosku znajdziesz tutaj) – robi się to za pośrednictwem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego ma 21 dni na rozpatrzenie takiego odwołania. Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczna i uczeń nie może się już od niej odwoływać.
Dokładne informacje znajdziesz TUTAJ - patrz str. 127
Pobierz
Załącznik 25a – Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej
Załącznik 25b – Wniosek o weryfikację sumy punktów
Załącznik 25c – Odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego
W przypadku poprawionej matury lub stwierdzenia przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, że absolwent otrzymał zbyt małą ilość punktów – maturzysta, który zda maturę, może jeszcze w tym samym roku wziąć udział w dodatkowej rekrutacji na studia i w przypadku przejścia jej z powodzeniem – rozpocząć studia jeszcze w tym samym roku akademickim, co jego rówieśnicy.
Absolwent musi jednak dopilnować terminów składania dokumentów, podanych na stronie wybranej przez siebie uczelni. W zależności od uczelni, na kierunkach, na których są jeszcze wolne miejsca, prowadzona jest druga, a czasami nawet trzecia tura rekrutacji.
Wrześniowy harmonogram naboru pozwala składać dokumenty mniej więcej do końca września, a czasem nawet dłużej.
Sprawdź
dodatkowa rekrutacja na studia
terminy składania dokumentów na studia
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|