Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Na maturze 2025 arkusz egzaminacyjny z WOSu będzie zawierał około 37-45 zadań. Uczeń maksymalnie będzie mógł uzyskać 60 punktów. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów.
Do matury 2024 z WOS-u na poziomie rozszerzonym podeszło 16 010 osób (tj. 6,1% absolwentów 2024 r.)
Matura dla każdego ucznia jest dość sporym stresem. Egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy i każdy uczeń musi zdobyć określoną ilość punktów.
Próg zdawalności na tych egzaminach wynosi 30 procent wszystkich punktów możliwych do zdobycia. Matura z przedmiotu wiedza o społeczeństwie nie jest obowiązkowa, a co za tym idzie – nie obowiązuje również określony próg zdawalności. Do tego stresującego dnia warto się odpowiednio przygotować.
Nie chodzi jedynie o zdobycie odpowiedniej wiedzy i zrobienie powtórek, ale także zaznajomienie się z tym, jak będzie wyglądał arkusz maturalny. To pozwoli się uczniowi lepiej, a przede wszystkim pewniej, poczuć w tej mało komfortowej sytuacji.
Podchodząc do egzaminu z tego przedmiotu, uczeń musi posiadać wiedzę z zakresu kultury, prawa, ekonomii, polityki, a także gospodarki, przedsiębiorczości, a także finansów. Poniżej wyjaśniamy, czego należy się spodziewać, czyli, jak będzie wyglądał arkusz maturalny na egzaminie z WOSu w 2024 roku.
Sprawdź wszystko o matura 2025 WOS
Na samym początku warto zaznaczyć, że w 2025 roku matura będzie odbywać się w Formule 2023 (nowa matura) – przystąpią do niej absolwenci 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.).
W 2025 roku egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie, będzie przeprowadzany na bazie wymagań egzaminacyjnych podstawy programowej z 2024 roku.
Sejm w dniu 21.11.2024 roku odroczył konieczność uzyskania co najmniej 30% z przedmiotu dodatkowego na kolejne trzy lata szkolne – 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027, nowelizacja trafiła pod obrady senatu.
Arkusze maturalne z wiedzy o społeczeństwie uczniowie mogą zobaczyć jeszcze przed przystąpieniem do matury w maju 2025, ponieważ na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są opublikowane arkusze z poprzednich lat (oczywiście każdy z nich różni się treścią zadań, a czasami też ich ilością, schemat jednak pozostaje ten sam).
Na pierwszej stronie arkusza maturalnego z wiedzy o społeczeństwie będzie pole, które musi wypełnić uczeń. Maturzysta ma za zadanie wpisanie tam swojego PESELu oraz kodu ucznia.
Na tej stronie, czyli na samym początku arkusza maturalnego z WOSu (oraz z każdego innego przedmiotu) znajdują się również najważniejsze informacje dotyczące egzaminu, czyli: kiedy się odbywa, ile minut trwa, z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie. Poza tym widoczna jest również instrukcja dla zdającego, którą warto uważnie przeczytać. Oto przykładowa instrukcja z arkusza maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie:
Instrukcja dla zdającego
1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 29 stron (zadania 1–31). Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.
2. Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy każdym zadaniu.
3. Pisz czytelnie. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.
4. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.
5. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.
6. Na tej stronie oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.
7. Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.
8. Możesz korzystać z kalkulatora prostego.
Arkusz egzaminacyjny z WOSu w 2025 roku będzie zawierał około 37-45 zadań. Uczeń maksymalnie będzie mógł uzyskać 60 punktów.
Jakie zadania znajdą się w arkuszu maturalnym z wiedzy o społeczeństwie w 2024 roku? O tym można dowiedzieć się z Informatora o egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie.
W arkuszu egzaminacyjnym – poza dwoma zadaniami rozszerzonej odpowiedzi – będą występowały wiązki zadań. Czym dokładnie jest taka wiązka zadań? Może ona zawierać od dwóch do czterech zadań występujących we wspólnym kontekście.
Pierwsze z zadań rozszerzonej odpowiedzi wymaga napisania pisma formalnego (np. zażalenie, pozew, apelacja, odwołanie, skarga) na podstawie różnych materiałów (na ogół: opisu sytuacji i przepisów prawnych).
Z kolei drugie z zadań rozszerzonej odpowiedzi polega na rozważeniu postawionej tezy (na podstawie materiału i wiedzy własnej) lub na porównaniu problemu/kwestii (rozwiązanie przedstawione w materiale źródłowym z rozwiązaniem, na temat którego zdający powinien mieć wiedzę) albo na napisaniu np. wystąpienia publicznego, krótkiego artykułu (niejako w odpowiedzi na informację z materiału źródłowego).
Czego będą dotyczyły takie zadania? Pierwsze z zadań rozszerzonej odpowiedzi zawsze dotyczy problematyki bloku Prawo i prawa człowieka, natomiast drugie – weryfikuje w największym stopniu wiedzę i umiejętności zawarte w innym bloku lub innych blokach.
Arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie w 2025 roku będzie zawierał zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się: zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda – fałsz, zadania na dobieranie. Z kolei zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie udziela odpowiedzi.
Harmonogram matury 2025 (terminy)
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025