Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku prawo w Trójmieście realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć i program kształcenia na kierunku prawo w Trójmieście uzależnione są od wybranej uczelni i realizowanej specjalizacji. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu psychologii konfliktu, psychologii rodziny, a także zdobywają postawy prawne mediacji, które będą niezwykle cenne w przypadku konieczności rozwiązywania konfliktu.
W trakcie zajęć będziesz miał/a okazję zapoznać się z podstawami unijnego prawa podatkowego, prawem papierów wartościowych, a także obrotem nieruchomościami. Dowiesz się, na czym polega postępowanie podatkowe oraz czym jest prawo bankowe. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, a wszelkiego typu zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych.
W programie studiów na kierunku Prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
prawo administracyjne
-
prawo cywilne
-
prawo karne
-
prawo konstytucyjne
-
prawo handlowe
-
prawo finansowe
-
prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
-
prawo międzynarodowe prywatne i publiczne
-
prawo gospodarcze publiczne
-
międzynarodowe prawo gospodarcze
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na studia prawnicze w Trójmieście muszą być przygotowani na długie godziny siedzenia w bibliotekach. Prawo to kierunek, który wymaga nieustannego dokształcania się. Są to studia dla osób zorganizowanych, odpornych na stres, mających na celu zaprowadzenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa.
Jest to propozycja kształcenia dla osób, dążących do harmonii i pragną bronić tych, którzy nie mogą bronić się sami. Odnajdą się tutaj Ci, którzy chcą pracować w sądach, kancelariach prawnych, administracji prywatnej i publicznej, w prokuraturze, w różnego rodzaju firmach i urzędach, które wymagają pomocy prawnej. Kandydaci powinni odznaczać się komunikatywnością i otwartością, a także powinni wyrażać chęć pracy w zespole.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Absolwenci prawa szczycą się wiedzą odnoszącą się do nauk prawnych oraz innych nauk pomocniczych, istotnych w przypadku stosowania prawa, również o ich miejscu i znaczeniu w obszarze nauk społecznych. Znają metodologię badań, która stosowana jest wśród nauk o prawie.
Będziesz posiadał wiedzę z zakresu ogólnych dyscyplin prawniczych, historii prawa, jego źródeł i założeń doktrynalnych oraz instytucji ustrojowych i prawnych oraz o zagadnieniach z zakresu prawa polskiego, prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej. Absolwenci mają wiedzę o systemie prawa i organach z publicznej, procedurach ich działania w Rzeczypospolitej Polskiej. Znają i rozumieją pojęcia i zasady dotyczące zarządzania zasobami własności intelektualnej, a także zasady etyki zawodów prawniczych, również pod względem obowiązku przestrzegania zasad zachowania tajemnicy zawodowej i ochrony uzyskanych informacji.
Umiejętności
Kierunek prawo w Trójmieście umożliwi Ci zdobycie najważniejszych umiejętności, potrzebnych do pracy w zawodzie. Studenci potrafią wyjaśniać, dobierać metody badawcze, analizować dane i interpretować zjawiska i procesy, które zachodzą wewnątrz systemu prawa oraz wskazują na wzajemne relacje zachodzące między nimi.
Będziesz potrafił/a analizować i kreatywnie rozwiązywać problemy prawne przy uwzględnieniu norm i reguły, wypracowane orzecznictwo sądowe i administracyjne, oraz poglądy wyrażane w literaturze w zakresie badanych zagadnień. Rozwiniesz umiejętności językowe w zakresie języka obcego zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Nabędziesz umiejętności organizacyjne, polegające na kierowaniu pracą zespołu.
Kompetencje społeczne
Absolwenci prawa potrafią krytycznie analizować rzeczywistość, a także racjonalnie i merytorycznie dobierają argumenty. Nieustannie podnoszą kompetencje komunikacyjne, a także umiejętnie przekazują wiedzę na poszczególne tematy prawne, społeczne, polityczne, gospodarcze, również osobom, które nie są specjalistami w dziedzinie prawa.
Będziesz w stanie bronić swoich poglądów oraz wypowiadać się w sprawach społecznych i światopoglądowych. Będziesz posiadał umiejętności retoryczne i erystyczne. Absolwenci prawa chętnie angażują się w projekty społeczne, a uwzględniają przy tym aspekty prawne, ekonomiczne i polityczne. Potrafią działać indywidualnie i zespołowo. Rozumieją potrzebę nieustannego dokształcania się, a także przestrzegają zasad etycznych w zawodzie w zakresie prawa.